-ocr page 1-

Lk \'p

EEN GEDENKTEEKEN VOOR JAKOB BOEHME.

8Het oud eerwaardig schoenmakei-shandwerk heeft twee mannen onder zijn Meesters geteld op wie niet alleen Duitscliland trotsch is, maar wier gedachtenis ook buiten Duitschland by de geheele evangelische Gemeente behoort in eere te blyven. Het zijn de dichter Hans Sachs van Neurenberg en de christenwyageer Jahoh Boehme van Görlitz. Voor den eerste dezer beiden is in zyn vaderstad een welverdiend gedenkteeken opgericht. En nu houdt de Schoenmakersvereeniging te Görlitz het voor een eereplicht van zyn geheelen stand, iets dergelyks voor Jakob Boehme te doen. Wel bevatten zyn schriften geen zuivere, welgeordende wetenschap. Maar het zyn werken van een man van ongemeene diepte van geest en innige vroomheid des gemoeds, in godvruchtigen wandel levenslang door hem bewezen.quot;

Het bovenstaande ontleen ik aan eene circulaire waarin het Comité der Schoenmakersvereeniging te Görlitz in Saksen alle leden van het Schoenmakers-gilde in Duitschland en het buitenland, en voorts allen die in den grooten Theosoof Jakob Boehme belang stellen, oproept om tot een waardig gedenkteeken voor hem, in zyn vaderstad op te richten, by te dragen. De Burgemeester der stad Görlitz, de heer Heyne, deelde my mede dat men ten

-ocr page 2-

EEN OEDENKTEEKEN VOOR JAKOB BOEHME. 663

zynent eerst zelf gedaan heeft wat men kon, en nu verder op medewerking van anderen hoopt. Hy verzocht mg die zaak in ons Vaderland te behartigen, en ik doe dit gaarne. Toeu ik voor byna 30 jaren myn „Blikken in de Openbaringquot; schreef, verkeerde ik onder den invloed der schriften van Boehme en zijner geestverwanten Schelling en Baader. Sedert dien tijd is mgn gehoorzaamheid aan de Heilige Schriften vaster geworden; en schoon ik voor het verkeer met deze mannen eeuwig dankbaar zal blijven, zou ik toch het een en ander in deze „Blikkenquot; thands niet meer, of niet meer zóó, schryven. Doch Jakob Boehme houd ik voor een der heerlijkste profetische geesten van alle tgden, en blijf, ook bij verschil, met innige vereering aan hem gehecht.

Die voor het gedenkteeken van Boehme iets by wil dragen, kan het my toezenden, of beter nog rechtstreeks aan den penningmeester ven liet Comité den heer Thomas, Mr. schoenmaker, Steinstrasse N0 4 te Gürlitz.

Men denkt ook eene levensbeschry ving van Jakob Boehme het licht te doen zien, op welke ik later de aandacht hoop te vestigen.

Leiden, 22 Juni 1895. J. H. Gunning.

43*