ocr page 1
ocr page 2
ocr page 3

''(3Va._

REGLEMENT

VAN DE

AA UTS V Kliiil? N I lt;1 l.\(i

DER

EEUWmnURENDE AANBIDDING

RN VAN HET

■C i c (1b c ix) c i* k btr .irsuc k er hen

GEVESTIGD TE j^O^E ,

EN

V

GEBRUIKEN DER VEREENIGING

.•vVv»!? 5'c'

N 1^:1 )|lt;: Iv' 1 gt; A NI ).

*. ■ - • — w- T%

—-x

; C: .•••• ' • : AtJ'\

St. M icliïels-Gestel,

ter suelpersdrukkorij van 't Bisdom van '.s Bosch , m 't Instituut voor Doofstommen.

,'5)

- 5

' c' ^

1

^; v

' : quot;1

ocr page 4
ocr page 5

KEG KILS

DER

VERETCNIGrlNGf.

ocr page 6
ocr page 7

REGLEMENT

VAN DE

A ARTS VEREENiaiNG

DER

EEUWIGDURENDE AANBIDDING

EN VAN HET

Cicfbciucfk bcr armc kcrKquot;cu

GEVESTIGD TE ^.O^E.

St. Michiels-Gestel,

ter sneJpersdrukkorij van 't Bisdom van 's Bosch , in 't Instituut voor Doofatommon.

1 8 9 5.

ocr page 8

iüi

w

'Mi

-^mk. r '.r -•-

■ ■ ■

i

111111» ^S

i i

■ ■

;'

1|

I

-

ê'-gjquot;, •

1 i

ocr page 9

— 5 —

Historisch verslag omtrent dt Aartsvereenigiog der Eeuwigdurende Aanbidding, en van iiet Liefdewerk voor arme kerken.

Het zien der verlatenheid eu armoede, waarin Jesus Christus in het Allerheiligste Sacrament zich in de arme dorpskerken bevond , en bovenal het verlangen , om eerherstel te geven voor de vergetelheid en onverschilligheid ten opzichte van dit Hoogheilig Sacrament, deden de gedachte ontstaan aan eene Vereeniging, welke tct doel zou hebben het geloof aan de waarachtige tegenwoordigheid van Onzen Heer in de Goddelijke Eucharistie op te wekken en tot dat einde: 1° Jesus Christus in het Allerheiligste Sacrament dag en nacht te doen aanbidden door duizenden zielen, die zich zouden verbinden iedere maand een uur aanbidding te houden, en eene jaarlijksche aalmoes te geven voor de arme kerken ; 2° den uitwendigen eeredienst te verhellen door handwerken en door het schenken van de benoodigde sieraden tot het vieren der heilige Geheimen ; 3° van alle middelen gebruik te maken, die de glorie van het Allerh. Sacrament zouden kunnen bevorderen, en de oneer, die Hem aangedaan wordt, te herstellen.

De Vereeniging had zich in 1840 te Brussel (België) gevormd , maar zij was niet voldoende , om een zoo veelomvattend doeleinde te bereiken, en reeds het volgend jaar gevoelde men de behoefte aan een religieus Genootschap , dat er het middelpunt en de steun van zou wezen , en geheel toegewijd, om overal eu op alle wijzen de kennis, de liefde en de aanbidding van de Goddelijke Eucharistie uit te breiden en te vermeerderen. Daar geen enkel der be-

ocr page 10

staande religieuse Geiiootschappeu deze bijzondere zending tot doel had, zoo werd, om deze leegte aan te vullen, tie oprichting van een nieuw Instituut, sedert 1849 ontworpen, acht jaren later verwezenlijkt. Zij, die het geluk had gehad zich het eerste aan de Vereeniging toe te wijden, Mej. A. de M., schonk zich toen geheel en voor immer, door in 1857 te Brussel het Instituut der Zusters van de Eeuwigdurende Aanbidding te stichten , waarvan zij de eerste alge-meene Overste werd.

De Vereeniging, die het Instituut had doen ontstaan, en met het oog, waarop het gesticht was, moest dus bij voorkeur liet Liefdewerk zijn van het Instituut en zijne grootste medehelpster. Door haar tracht het Instituut liet geloof en de liefde tot het Allerheiligste Sacrament op te wekken, niet alleen in de arme dorpsparochiën , die ondersteund worden, maar ook in de steden, waar het Liefdewerk opgericht is, en zelfs tot in de verst afgelegene Missiën. Hierin slaagt het Instituut door de aanbidders, welke het overal tracht te verwerven, door het werk voor de arme kerken, door het zenden van kerksieraden , door het versieren der straten bij de processiën , door de plechtigheid , die het tracht te geven aan de parochiale aanbiddingen en de veer-tiguurgebeden.

Het doel van het Instituut is aan al deze Liefdewerken te arbeiden, niet alleen door zich zeiven, maar door zooveel personen te doen medewerken, als het mogelijk is, ten einde in de zielen de liefde tot Jesus Christus in het Allerheiligste Sacrament en den ijver voor zijne glorie op te wekken.

Met hetzelfde doel zijn de kerken van het Instituut altijd open , en is het Heilig Sacrament er dagelijks uit-

ocr page 11

gesteld, den geheeleu dag ot' gedurende eenige iirea, volgens de plaatselijke omstandigheden.

De Keligieusen houden dagelijks twee uren aanbidding. Zij wijden zich toe aan het Liefdewerk van den catechismus ter voorbereiding van arme kinderen tot de eerste H. Communie; aan het bezoeken van arme zieken om hen tot liet ontvangen der laatste HH. Sacramenten voor te bereiden ; aan de geestelijke afzonderingen ; eindelijk verleeneu zij hare medewerking aan alle goede werken, die hare hulp vorderen. Zij beschouwen echter de Vereeniging als haar voornaamste liefdewerk en als het beste middel , om de glorie van Jesus Christus in het Allerheiligste Sacrament te bevorderen en uit te breiden. Om denzelfden geest in de Vereeniging te onderhouden en te bestendigen, blijven zij de werkzame leiding voeren door de Vice-Presidente en de Fenningmeesteres , die altijd uit haar midden worden gekozen op plaatsen, waar zij een huis bezitten. Want, zooals de Heilige Stoel verklaard heeft, toen het middelpunt der Aartsvereeniging van Brussel naar Eome werd overgebracht, door een dekreet van den lsten Februari 1879: „De Aartsvereeniging is één met het Instituut in haar naam „ en in haar doel, zij is aan het Instituut onderworpen als „ aan haar hoofd, en moet daaraan onderworpen zijn krach-„ lensde Constitutiën , door den Heiligen Stoel goedgekeurd.quot;

Het Instituut is dus het middelpunt en de band van al de afdeelingen ; het tracht er het reglement in al zijn kracht te handhaven, den geest van eenheid en toewijding, die er de ziel van uitmaakt, te bewaren, en, als het ware, de overlevering van den oorspronkelijken geest, die het Liefdewerk bij zijn ontstaan bezielde , te doen voortleven.

ocr page 12

Tot ditzelfde doel veroorloveu de Constitutiën van het Instituut aan zijue leden het bezoek aan al de afdeeliugen.

Het belang en de noodzakelijkheid van een algemeen middelpunt, dat de eenheid onder de verschillende afdeeliugen zou onderhouden , werd van het begin af erkend door Zijne Eminentie den Kardinaal Sterekx, Aartsbisschop van Mechelen, en door al de Bisschoppen van België, waar het Liefdewerk ontstaan is; maar de grootste en verhevenste bekrachtiging werd hetzelve geschonken door den Heiligen Stoel bij gelegenheid van de definitieve pauselijke goedkeuring der Constitutiën van het Instituut in 1872, gelijk de drie volgende regels bewijzen , getrokken uit dezelfde Constitutiën.

„ 6. — Het Instituut zal altijd onder het oppergezag „van H. 1). H. de Bisschoppen de leiding behouden der „ Vereeniging van de Eeuwigdurende Aanbidding en van hel ,, Liefdewerh der arme kerken. Het Instituut zal de leiding „waarnemen met behulp van de Afgevaardigden der Bis-„ domuien, door de Vice-Presidente, door de Secretaresse „ van de Vice-Presidente, belast met de correspondent ie , en „de Penningmeesteres, die uit haar midden zullen gekozen „worden. De Overste van het religieuse Genootschap zal al-„ tijd Vice-Presidente zijn. De Presidente, de Secretaresse, „ de Vice-Secretaresse , de Vice-Penningmeesteres, en de Da-„ mes-IJveraarsters zullen onder de wereldlijke personen ge-„ kozen worden, en onder de mede-geassocieerden. Op plaat-„ sen, waar het Instituut geen huis bezit, zullen de Vice-„ Presidente , hare Secretaresse en de Penningmeesteres even-„ eens wereldlijke personen zijn. Allen zullen gesamenlijk „arbeiden tot krachtige instandhouding der Vereeniging, „ en om geen enkel der voornaamste punten harer eerste

ocr page 13

,, inrichting te veranderen, zooals : het algemeen tniddel-„punt, de benoeming van geestelijke Directeuren door den „Ordinaris, het gratis werken voor de arme kerken.

„7. — Met zich toe te wijden aan de Vereeniging der „Eeuwigdurende Aanbidding, welke tot doel heeft op alle „wijzen de godsvrucht tot het Allerheiligste Sacrament uit „ te breiden, zullen de Zusters der Eeuwigdurende Aanbid-„ ding vooral ter harte nemen, den eeredienst der Goddelijke „Eucharistie op te luisteren door het versieren der straten „ tijdens de plechtige processiën, en door eene schoone ver-„ lichting ten tijde der parochiale Eeuwigdurende Aanbid-„ dingen en de veertiguurgebeden.

„ 8. — Door het Liefdewerk der arme kerken, dat een „onafscheidbaar deel uitmaakt der Vereeniging van de Eeu-„ wigdurende Aanbidding, arbeiden de Zusters, om kerken „in het land en in de buitenlandsche Missiën van het noo-„ dige voor den goddelijken eeredienst en tot viering der „heilige Geheimen te voorzien, en om door dit middel de „Vereeniging aldaar op te richten.quot;

DECEETUM.

SSmus Dnus Koster Pius Papa IX in audiemia liabita ab infra-scriplo Dno Secrio hujus S. C. EE. et KR. sul) rlio 15 Martij 1872, audita relatione super pre-cibus Modcratricis Glis, ao super lis quae delata fuerunt ab Antisti-tibus loeorum, in quibus reperitur pia soeietiis Sororum , quae a per-pelua Adoratione appellantur, at-q\ie domum priucipem in Dioeeesi Meohliniensi habent, suprascriplas constitutioues, pront iu i\oc exom-

DEKREET.

Onze Heilige Vader Paus Pius IX, tijdens de audientie verleend aan den ondergeteekenden Secretaris dezer H. Congregatie der Bisschoppen en Regulieren , den 15 Maart 1872 , geboord het verslag van de suppliek der Algemeene Overste, en van hetgeen bericht is door de Ordinarissen der plaatsen, alwaar dit vrome genootschap van Zusters opgericht is, die Zusters der Eeuwigdurende Aanbidding genoemd worden, en haar


ocr page 14

plari exstant, cnjus aiiU)graplium in arcliivo praelaudatac S. Cou-gnis asserviitur post. quiuquennalo experinientum, definitive approba-vit, atquo ooulirniavit ut i prae-seutis liecreti vigore approbantur ao confirtnantur.

Datum Romae ox Sceretaria S. C. EE. ct Hl{. suli die 8 Aprilis 1872.

K Cakd. ASQUIN1US.

S. Arc/uepux ISelucien.

Secrus.

iiioi:derli\iis iu liet Bisdum Meolie-lon bezit ten, lieeft de bovenstaande constitutiën, gelijk zij zich bevinden in dit exemplaar, waarvan bet oorspronkelijke handselirift, bewaard wordl. in de archieven van genoemde Congregatie na eene proefneming van vijf jaren, definitief goedgekeurd en bekrachtigd gelijk zij krachtens dit tegenwoordig dekreet goedgekeurd en bekrachtigd worden.

Gegeven te Rome, iu de Secretarie van de H. Congregatie der Bisschoppen en Kegulieren den 8 April 1872.

K Kaiu). ASQUIN1. li'. Aarlahisuchop van Seleucië, Secretaris.


(Uiltreksel der Constiluliën van hel Instituut der Eeuwigdurende A a nhidding.)

De Vereenigiog van Brussel was tot Aartsvereeniging verheven voor de Bisdommen van België per Breve van 6 Mei 1853 , maar ten einde den band van eenheid te bevestigen met de buitenlandsche afdeelingen , die het be!-gische reglement zouden aannemen , verzocht en verkreeg zij een speciale Breve gedateerd van den 16 Juni 1863, die haar immer het recht verleende afdeelingen, welke in de vreemde landen opgericht worden, aan zich te verbinden. Er bestond evenwel eene beperkende bepaling: deze verbindingen moesten , na verloop van vijf jaren , door den H. Stoel bekrachtigd worden , opdat de afdeelingen konden voortgaan , met de aflaten te verdienen. Deze beperking werd opgeheven door een 2'lc Breve van den 26 Juni 1876, welke aan de Aartsvereeniging te Brussel voor immer verleende het recht afdeelingen over de geheele we-

ocr page 15

— 11 —

reld oji te richten, behalve in de stad Kome, die volgens gewoonte uitgesloten wordt in de Breven , als de Liefdewerken aldaar hun middelpunt niet hebben.

üe stad Rome , het middelpunt der katholieke wereld , scheen evenwel het eigenlijke, zelfs het noodzakelijke middelpunt te moeten zijn van een Liefdewerk , bestemd om zich over de geheele wereld uit te breiden , om overal te trachten het geloof en de liefde voor het Allerheiligste Sacrament op te wekken en de armste kerken te ondersteunen; van een Liefdewerk, dat door zijn reglement en het doel , dat het zich voorstelt, onmiddellijk onder het gezag der Bisschoppen staat; want is Rome de stad niet, waar alle Bisschoppen der katholieke wereld en der verst afgelegene Missiën zich achtereenvolgens heen begeven?

Geheel onverwachte omstandigheden deden zich voor en bewezen klaar de noodzakelijkheid en gunstige gelegenheid, om het middelpunt der Aartsvereeniging te Rome te vestigen , en er een huis op te richten. De zaak werd aan het oordeel van Onzen Heiligen Vader Paus Leo XIII onderworpen en Zijne Heiligheid verwaardigde zich volmacht te geven , om een huis van het Instituut te Rome op te richten, ten einde daarheen de Aartsvereeniging van Brussel over te brengen , de eerste die voor dit Liefdewerk opgericht was; en aldus werd aan het Instituut het woord vervuld , dat Zijne Heiligheid uitgesproken had, ten opzichte van verscheidene soortgelijke gevallen , die hem waren onderworpen : „ Dat ieder Instituut voor de geheele „wereld het middelpunt wezen moet van het Liefdewerk, ,, waarvoor het opgericht is.quot;

Zie het Dekreet door hetwelk Onze Heilige Vader Paus

ocr page 16

— 12 —

Leo Xlll zicli verwaardigd heeft den zetel der Aartsver-eeuiging uaar lloiuo over te brengen. Hislor. A an teek. hl. 74.

Het reglement der Aartsvereeniging van de Eeuwigdurende Aanbidding en van het Liefdewerk der arme kerken , was van het begin af voorzien geweest met de goedkeuringen van al de Bisschoppen in België , en van de Bisschoppen der verschillende landen , waar het Liefdewerk achtereenvolgens opgericht werd. Bovendien was hot in het kort en in de hoofdpunten goedgekeurd door de goedkeuring der Constitutiën van het Instituut; maar wijl ten gevolge van het Dekreet, zoo even aangehaald, de Aartsvereeniging een Romeinsch liefdewerk geworden was, scheen het onontbeerlijk en ten hoogste passend, dat haar reglement voortaan ook voorzien zou zijn van de goedkeuring van den Heiligen Stoel.

De algemeeue Overste van het Instituut zond het nederig verzoek om die goedkeuring aan Onzen Heiligen Vader den Paus. Zijne Heiligheid verwaardigde zich de suppliek gunstig te aanvaarden en machtigde de goedkeuring van het reglement door de Heilige Congregatie der Bisschoppen en Regulieren. Deze bekrachtiging, de ver-hevenste en kostbaarste, die de Aartsvereeniging kan verlangen , zal den band , die de afdeelingen onderling verbindt , meer en meer toehalen.

Het uitgeven der jaarboekjes van de Vereeniging, die de verslagen bevatten van het Liefdewerk in de verschillende landen , is een krachtig middel, om de eenheid te onderhouden en den ijver aan te moedigen ; het nrare te wenschen, dat geen enkele afdeeling er vreemd aan bleef.

ocr page 17

EOL. raiM JEFTX1

VAN DE

AAlf SVEMIEÏÏKBÏÏJ©

DER

EEUWIGDURENDE AANBIDDING

EN VAN HET

LIEFDEWERK DEE ARME KERKEN,

goedgekeurd door de H. Congregatie der Bisschoppen en Regulieren, den 12 Januari 1880.

I. HOOFDSTUK.

1° Het doel dezer Vereeniging is:

— Jesus Christus in het Allerheiligste Sacrament des Altaars zonder ophouden te doen kennen, beminnen en aanbidden ;

— De oneer te herstellen, die Hem in dit Hoogwaardig Sacrament wordt aangedaan ;

— Arme parochiën te hulp te komen, welker kerken niet voorzien zijn van de benoodigdheden voor den goddelijken dienst, op de eigen plaats waar het Liefdewerk opgericht is en in de vreemde Missiën.

2n Personen van beiderlei geslacht kunnen deel nemen aan de Vereeniging.

ocr page 18

— 14 —

Om aangenomen lid te ziju en deel aan de aflaten te hebben , moet men :

— Zich laten inschrijven.

— Het Allerheiligste Sacrament iedere maand gedurende een uur aanbidden.

— Jaarlijks eene aalmoes geven ten voordeele der arme kerken. — Het bedrag dezer aalmoes is bepaald volgens de omstandigheden der verschillende landen. Gewoonlijk is zij een frank voor gegoede personen, en 25 centimes voor de mindere klasse. (1)

3° De personen, die zich verbinden tot eene jaarlijksche aalmoes voor de arme kerken, worden als weldoeners van het Liefdewerk beschouwd en hebben in deze hoedanigheid eeu bijzonder deel aan de gebeden, die overal geschieden, waar het Liefdewerk opgericht is, en in de arme parochiën , die hunne giften ontvangen.

De leden , door God met tijdelijke goederen gezegend , zullen wel eene inschrijving willen voegen bij hunne jaarlijksche bijdrage.

4° Het maandelijksch Aanbiddiugsuur heeft plaats bij dag of bij nacht naar verkiezing der leden. Het kan te huis geschieden , wanneer men belet is zich naar de kerk fe begeven. De leden worden uitgenoodigd een vast Aanbiddingsuur te kiezen op een bepaalden datum der maand , opdat de Aanbidding eeuwigdurend zij onder de leden der Ver-eeniging ; evenwel is een vast uur geen verplichting, en eenige vrijheid is in dit punt gelaten , opdat de leden dit uur bij voorkeur voor het uitgestelde Allerheiligste Sacra-

(I) In Holland is deze aalmoes bepaald volgens de omstandigheden.

ocr page 19

— lö-

ment zouden kunneu doorbrengen, vooral ten tijde der Eeuwigdurende Aanbiddingen en der veertiguurgebeden.

5° Men spoort de leden der Vereeniging aan , alle weken of ten minste alle maanden, en bij gedeelten, de groote getijden van het Allerheiligste Sacrament, volgens het Ro-meinsche Brevier, te bidden overeenkomstig de vrome gewoonte der leden sedert het ontstaan van het Liefdewerk.

6° Iedere maand is er een dag van samenkomst, waarop het Allerheiligste Sacrament den geheelen dag , of een gedeelte van den dag uitgesteld is. Eene Mis wordt op dien dag opgedragen tot intentie van de, leden der Vereeniging, gevolgd door eene onderrichting over het Allerheiligste Sacrament; de leden hebben de vrome gewoonte bij deze H. Mis te communiceeren. — De onderrichting kan eveneens plaats hebben in den namiddag. — Bij gelegenheid der verschillende godsdienstoefeningen op den dag van samenkomst, wordt er gecollecteerd ten behoeve der arme kerken.

7° De leden der Vereeniging, die komen te overlijden, worden op de dagen van samenkomst bij de Offerande der H. Mis aanbevolen, zij verkrijgen een bijzonder deel aan de communiën en gebeden der leden.— De Directeur der Vereeniging zal eveneens zorg dragen al hetgeen kan bijdragen tot de glorie van Jesus Christus in het Allerheiligste Sacrament aan de gebeden en den ijver der leden aan te bevelen.

8° Om de arme kerken te ondersteunen, richt men een depot op, waar alles ontvangen wordt, wat men tot dit goede werk bestemt. Alles wordt in dank aangenomen en met zorg besteed. — Indien men eertijds de Israelietische vrouwen hare armbanden en oorsieraden zag offeren tot versiering van een tabernakel, dat slechts een afbeeldsel onzer

ocr page 20

— 16 —

kerken was, moet men dan niet hopen , dat katholieke Dames het zich tot een genoegen zullen rekenen, iets van het hare , waaruit vernuftige ijver nut weet te trekken , ten offer te brengen ter verheerlijking van den God , die tegenwoordig is op onze altaren.

9° Eens of meermalen 's jaars, wordt er eene tentoonstelling gehouden der vervaardigde voorwerpen en der ont-vangene giften voor de arme kerken. Er wordt altijd gratis gewerkt. Al de tentoongestelde voorwerpen zijn gemerkt en voorzien van den naam der kerk, waarvoor zij bestemd zijn. — Terstond na de tentoonstelling heeft de verzending der sieraden plaats aan de ondersteunde kerken. — Gewoonlijk is er eene drietnaandelijksche tentoonstelling in de groote steden , alle half jaren in de kleine steden , maar hoe weinig belangrijk de plaats ook zij , iedere afdeeling moet, ten minste éénmaal jaars, datgene tentoonstellen , waarover zij beschikken kan ten voordeele der arme kerken , en het verzenden volgens het reglement der Vereeniging.

10° Elke afdeeling wordt door een priester bestuurd, welke door den Bisschop der plaats benoemd is.

11° De Directeur wordt door een Raad bijgestaan. Deze bestaat uit eene Presidente, Vice-Presidente, Secretaresse, Vice-Secretaresse, Penningmeesteres , Vice-Penningmeesteres en eenige Kaadsleden.

12° Er zijn Dames-IJveraavsters, die belast zijn met de uitbreiding der Vereeniging door het aanwerven van leden , inteekenaren , werksters , door liet aanschaffen van stoffen enz. Zij ontvangen de jaarlijksche bijdragen en on-derteekeningen.

13U Het feest van het Allerheiligste Sacrament is het

ocr page 21

— 17 —

titelfeest en het voornaamste rler Aartsvereeniging. De hierop volgende feesten zijn :

Het Allerheiligste Hart van Jesns ,

Het Onbevlekt Hart van Maria ,

Feest van den H. Joseph ,

en de feesten der Heiligen , die de Aartsvereeniging ais bijzondere patronen vereert, ter oorzake hunner bijzondere godsvrucht voor het Allerheiligste Sacrament : H. Franciscus van Assisië ,

H. Thomas van Aquine ,

H. Ignatius de Loyola ,

H. Alphonsus de Liguori ,

H. Juliana (5 April).

II HOOFDSTUK. — INRICHTING.

1° De Aartsvereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en van het Liefdewerk voor arme kerken werd in België in 1848 opgericht en verrijkt met talrijke aflaten. Per Breve van 6 Mei 1853 werd zij tot Aartsvereeniging verheven voor de Bisdommen van België , en door de Breven van 16 Juni 1863 en 27 Juni 1876 , ontving zij de macht over de geheele wereld afdeelingen aan zich te verbinden.

Haar zetel is naar Rome overgebracht door een Dekreet van de Heilige Congregatie der aflaten van den Jsten Februari 1879 en is er gevestigd in het huis van het Instituut der Eeuwigdurende Aanbidding; „want, zegt het Dekreet, „de Aartsvereeniging is één met het Genootschap in „ zijn naam en doel; zij is onderworpen aan het Genootschap

2

ocr page 22

— 18 —

„ als aan haar hoofd , en moet daaraan onderworpen zijn krach-„ tens de Constitutiën goedgekeurd door den Heiligen Stoel.quot;

2° In ieder land, waar de Vereeniging zich vestigt, is er eene hoofdvereeniging, die het middelpunt is van al de andere afdeelingen van het land ; zij ontvangt al de aanvragen der arme kerken , onverschillig van welk Bisdom des lands , en deelt deze uit aan de verschillende onder-afdeelingen, volgens de behoeften der kerken en volgens de hulpbronnen, waarover deze afdeelingen beschikken kunnen.

Voor een Liefdewerk , opgericht in alle Bisdommen en voor alle Bisdommen, een algemeen weldadigheidsdoel hebbende , wordt een algemeen middelpunt vereischt , om al de aanvragen te ontvangen en deze uit te deelen onder de verschillende afdeelingen , die mede moeten werken oin er aan te voldoen. Een algemeen middelpunt is noodig, dewijl al de Bisdommen niet dezelfde behoeften noch dezelfde hulpbronnen hebben; de cenen moeten dus de anderen helpen. Doch alleen eene Vereeniging , die het middelpunt vormt, kan deze hulpbronnen op billijke wijze verdeelen. Een algemeen middelpunt is noodig , ten einde dubbele toezendingen te vermijden , die plaats hebben , als men zich tot meerdere afdeelingen te gelijk kan wenden. Duidelijke inlichtingen zijn noodig van den kant der wettige overheid, om vergissingen en voorspraken zooveel mogelijk te vermijden , die tot zoovele zwarigheden aanleiding geven , en om onder afhankelijkheid der kerkelijke overheid te handelen en uitsluitend werktuigen der geestelijkheid te zijn.

3° Elke aanvraag voor de arme kerken moet aan den Hoofdraad gericht worden door den pastoor der parochie op eene gebruikelijke vraaglijst der Vereeniging en gewaar-

ocr page 23

— 19 —

merkt zijn door de goedkeuring van den deken of van den Bisschop der plaats.

4° De Hoofdraad der Vereeniging, voorgezeten door de afgevaardigden der Ordinarissen , kiest onder de wettige aanvragen, de eerst aangekomene en de armste uit, onverschillig van welk Bisdom , overeenkomstig de behoefte van elk harer. De Hoofdraad deelt deze aanvragen uit onder de hoofdafdeeliugen der verscliillende Bisdommen eenige maanden voor het tijdstip harer tentoonstellingen, haar bij voorkeur de armste kerken uit haar Bisdom aanbevelende, en vervolgens de armste kerken der andere Bisdommen , waaraan zij evenveel belang moeten hechten volgens den geest van het Liefdewerk, die één en algemeen is. Dezelfde regel wordt gevolgd voor de aanvragen der Missiën, voor welke de noodige inlichtingen aan de H. Congregatie der Propaganda gevraagd worden. In landen, waar de Bisdommen zeer talrijk zijn , of wanneer deze ver van het middelpunt van het Liefdewerk verwijderd zijn, wendt de Hoofdraad zich tot de Ordinarissen, opdat zij in overleg met den Kaad, eenige geestelijken aanwijzen , die belast zijn bij de Vereeniging de behoeften hunner eigene Bisdommen aan te duiden.

5° De Raad der hoofdafdeelingen in de verschillende Bisdommen , voorgezeten door den afgevaardigde van den Ordinaris, deelt aan de onderafdeelingen de volledige copie mede van eenige aanvragen , waaraan deze , volgens hare hulpbronnen, geheel of gedeeltelijk kunnen voldoen, haar op de eerste plaats, indien het kan, de aanvragen aanbevelende der armste kerken van die plaats.

Gn Al de afdeelingen beijveren zich , toezendingen gereed

ocr page 24

te maken zoo volledig, als mogelijk is , voor de kerken , die haar aanbevolen zijn ; evenwel zullen zij niets verzuimen , om hare tentoonstelling met voorwerpen te verrijken, die andere toezendingen kunnen vervolledigen. Daar het meerendeel der voorwerpen giften in natnra zijn , die slechts nu en dan ontvangen worden , is het onmogelijk , dat de verschillende afdeelingen al de voorwerpen bezitten, die overeenkomen met de aanvragen , waaraan zij hebben te voldoen ; men moet elkander dus helpen en de toezendingen van elders vervolledigen.

7° De onvolledige toezendingen worden voltooid door de afdeelingen vau hetzelfde Bisdom, en bij gebrek hieraan, door den Hoefdraad , die zijne eigene hulpbronnen ter beschikking heeft en bekend is met het overschot , dat de verschillende afdeelingen ter beschikking hebben na de vervollediging barer toezendingen.

De Hoofdraad beschikt niet over dit overschot naar willekeur en eigendunkelijk : nadat iedere Raad de toezendingen , die hem toevertrouwd worden door den Hoofdraad , zooveel mogelijk voltooid heeft, geeft hij aan den Hoofdraad verslag van hetgeen ontbreekt aan zijne toezendingen, en van hetgeen overblijft als overschot. De Hoofdraad, die bekend is met de aanvragen, aan welke te voldoen is gedurende de drie maanden of het half jaar , en bekend is met hetgeen aan ieder ontbreekt, antwoordt hierop, dat dit overschot dienen zal ter vervollediging van deze of gene toezending, door een bepaalde afdeeling te doen. Deze overschietende voorwerpen worden vervolgens , overeenkomstig deze inlichtingen , gemerkt door de afdeeling , die ze zendt , cn gevoegd bij het te vervolledigen gedeelte der

ocr page 25

toezeudiugen j onverschillig welke afdeeling ze afzendt. — Het toezicht kan niet veiliger zijn.

De Hoofd raad geeft daar , waar de andere afdeelingen niet geven kunnen , vervolledigt hetgeen de andere niet kunnen vervolledigen. Hij kiest minder dan de andere afdeelingen de arme kerken; hij weet eerst na alle andere, waar hij geven zal, en eerst, nadat hij getracht heeft al de andere bezeudingen te vervolledigen, kiest hij eenige aanvragen uit, om er zelf aan te voldoen.

8° De volledige toezendingen verminderen aanmerkelijk de onkosten der verzending en briefwisseling, maar bovenal oefeuen zij een heilzamen invloed uit op het arme dorpsvolk ; zij doen het geloof aan de Goddelijke Eucharistie herleven , en vergemakkelijken onder hen de oprichting van het openlijke maandelijksche Biduur, wat de kostbaarste belooning is , welke de personen kunnen verlangen, die zich aan het Liefdewerk toewijden.

9° Na iedere tentoonstelling van kerksieraden , of ten minste éénmaal 's jaars, zullen de Eaden der hoofdafdeelin-gen aan den Hoofdraad verslag geven van de ontvangsten en uitgaven; van de waarde der tentoonstellingen; van de leden en inschrijvers aller afdeelingen, die van haar afhangen. Deze mededeelingen dienen , om het jaarverslag der Yereeniging te maken.

ocr page 26

GOEDKEUREND DEKREET

vau het reglement der Aartsvereeniging.

DECRETUM.

Inter multiplices Pias lustitu-lioues qui bus Cathoiica Ecclesia exoruatii refulgct., haud exiguum profecto tenet locum Fia sororum Votorum siiuplicium Societas in Belgarum Ditione oborta et in plures Christiani Orbis Dioeceses dein diffusa, quae ab Adoratione Perpet,ua SSmi Sacramenti nuneu-patur, quaeque crebris sive lau-dis, sive approbationis Deeretis a S. Sede condecorata fuit.

Pia haec Societas jam inde ab anno 1848 ad linem proposilutn uberius assequenduni Associatio-nem instituit Pidelium utriusque sexus, arcio sibi vinculo coniunc-tam , atque in omnibus loois eri-gendam praesertim ubi eiusdem Instituti domus extarcnt, sub nomine Adorationis Perpetuae et Operae Ecclesiarum Pauperuin , cuius scopus duplex est, nempe Adorationem perpetuam SSmi Sacramenti pro viribus dilatandi.et auxilium praebendi Ecclesiis pau-peribus regionis nee non in locis Missionum.

Ex qua pia Consociatione cum uberes fructus Ecclesiae provene-

DEKREET.

Onder het groot aantal vrome instellingen, die liet sieraad on den luister uitmaken dor Katholieke Kerk, bekleedt bet vrome genootschap der zusters, door eenvoudige geloften gebonden, dat in Belgie ontstaan is en vervolgens in verscheidene. Bisdommen dor christelijke wereld is verspreid , ouder den titel der Eeuwigdurende Aanbidding van het Allerheiligste Sacrament, voorzeker eene voorname plaats, begunstigd als het werd met talrijke loffelijke en goedkeurende Dekreten van den H. Stoel.

Ten einde beter zijn doel te bereiken , richtte dit vrome genoot-schap sedert het, jaar 1848 , onder den titel van Eeuwigdurende Aanbidding en van het Liefdewerk voor arme kerken, eene Vereeni-ging op voor geloovigen van beiderlei geslacht, dooreen innigen band aan zich verbonden en te vestigen op alle plaatsen, maar voornamelijk daar waar er huizen bestaan van het genoemde Instituut. Het doel dezer Vereeniging is dubbel, te weten : naar vermogen de eeuwigdurende aanbidding van het Allerheiligste Sacrament uit te breiden, en arme kerken te ondersteunen niet alleen in het land waar zij opgericht is, maar ook in de vreemde Missiën.

Daar deze vrome Vereeniging overvloedige vruchten in de Kerk


ocr page 27

rint, Aroliiassociaiionis t.itulo, pin-rimisque Indulgcntiis et. graliis spiritualibus Apostolica Sedos illam cumulavit, noc non facultatem uu-perrime impertita est priinariaiii dictae Arclüassonialionis Sedem sive Centrum Komain penes prae-fati Instituti domuni transferendi. Quare Superiorissa Generalis eius-dem Instituti, translationis liuius-inodi naota occasione, opportu-num duxit Aroliiassociaiionis statu-tum gallioe Reglement SS. U. N. Jiooni PP. XIII liumillime sub-mittere, enixisque precibus postu-lavit ut illud ab bac S. Congrc-gatione Episcoporum ot Hegula-rinin approbaretur. Itaque Emi Patres prael'atae S. Congregatio-nis, audito voto Emi Protectoris, attentoque zelo euuuciatarum so-rorum, (jiio Adorationem perpetual» SSmi Sacramenti diffunderc subsidiaque pauperibus Eeelesiis conferre nituntur, mature omnibus perpensis, suprarelatum statutum gallico idiomate exaratum, pront in hoe exemplari continetur, con-lirmare et approbare dignati sunt, pront praesentis Decreti tenore ap-probatur et confirmatur, salva Or-dinariorum iurisdictione ad for-mam SS. Canonum et Apostolica-ruin Constitution urn , plurimum in Domino confisi praedicti Instituti sorores, et utriusque sexus sodales enunciatiae Archiassooia-tionis, hoc publico S. Sedis testi-nionio excitatos, niagis ac magis in Vinea Domini adlaboraturos, uber-rimosque fructus certatim allatu-ros. Contrariis quibuscumque non obstantibus. Datum Romae ex Se-cretaria memoratae S. Congrega-tionis Episcoporum et Regularium die 12 lanuarii 1880.

voortgebracibt heeft, verleende de Pauselijke Stoel haar den titel van Aartsvereeniging, en verleende haar rijkelijk velerlei aflaten en geestelijke gunsten. Bovendien, machtigde hij haar onlangs, den voornaamsten of hoofdzetel van genoemde Aartsvereeniging naar Home over te brengen, in het huis, dal het lustituul aldaar bezit. Gebruik makende van de gelegenheid dezer overbrenging, dacht daarom de Algemeone Overste van het Instituut, dat het geschikte oogenblik daar was om aan het oordeel van Zijne Heiligheid den Paus Leo XIII de statuten [in het fransch genoemd, Réglement\ dor Aartsvereeniging ootmoedig to onderwerpen, met dringend verzoek dat deze mochten goedgekeurd worden door deze H. Congregatie dor Bisschoppen en Kegulieren. De Eerwaardige Vaders dezer H. Congregatie al-zoo , gehoord het gevoelen van Zijno Eminentie den Beschenn-heer, in aanmerking genomen den ijver die de zusters, waarover spraak is, aan den dag loggen om de Eeuwigdurende Aanbidding van het Allorhoiligsto Sacrament te verspreiden en arme kerken te ondersteunen, na alles rijpelijk overwogen te hebben, verwaardigden zich bovenvermelde statuten, in het fransch geschreven, zooals zij zich in dit exemplaar bevinden, te bokrachtigon en goed te keuren , zooals zij bekrachtigd en goedgekeurd worden door den inhoud van dit tegenwoordige Dekreet, zonder inbreuk op de jurisdictie der Ordinarissen, overeenkomstig de heilige Canons en Pauselijke Constitutiën. Hunne Emi-nentiën hebben het volle vertrouwen in den Heer, dat de zusters van dit Instituut en de leden van


ocr page 28

— 24 —

]i. S.

(i. Card. KERRIER1 , Praef. J. B. Agnozzi, Secr.

beiderlei geslacht dezer Aarts-vereeuiging, aangemoedigd door deze openlijke betnigiug vau don H. Stoel, met steeds grooter ijver zullen arbeiden iu den Wijngaard des Heeren, en om strijd de over-vloedigst.e vruchten zullen voortbrengen. Onder opheffing van alles wat hiermede strijdig is.

Gegeven te Home, in de Secretarie van genoemde H. Congregatie der Bisschoppon en llegu-lieron, don 12 Januari 1880.


G. Kard. l'ERRIEUi, Prefekt. J. B. Agnozzi, Secretaris.

ocr page 29

GEBRUIKEN

DEK

VEREENIGING

TOT

BEVORDERING DER VEREERING

YERSiEltlU m BEHOEFTIGE KERKEN

VAN

NEDERLAND.

I. Maaudelijksche Raadsvergadering.

1. Elke maand houdt het Bestuur eene vergadering om de belangen der Veveeniging te bespreken en te regelen. Deze heeft gewoonlijk plaats na de maandelijksche Mis. Elke afdeeling bepaalt echter den dag en het uur, die het beste gelegen komen. In afdeelingen van minderen omvang komt men ten minste alle drie maanden bij elkander. Deze vergaderingen zijn noodzakelijk tot de instandhouding der Vereeniging.

ocr page 30

2. Men begint de vergadering met een gebed tot den H. Geest, hetwelk door den Directeur wordt uitgesproken of bij afwezigheid van dezen door de Presidente. Ken ieder vorme daarbij de intentie om de 300 dagen aflaat te verdienen.

!}. De orde der handelingen kan gevoegelijk de volgende zijn.

11. Volgorde dezer Yergaderiug.

1. Lezing uit de regels en reglementen , opdat deze den leden van het Hestuur immer duidelijk voor den geest staan , om ze trouw op te volgen en daarover aan anderen het gevraagde bescheid te kunnen geven. Men kan ze over de twaalf maanden verdeelen , als volgt :

Januari. Historisch verslag. Blz. 5 tot S.

Februari „ „ S „ 10.

Maori. „ „ „ 10 „ 13.

April. Reglement l'; Hoofdstuk. Blz. 13. Mei. „ 2- „ „ 17.

Juni. Goedkeurend Dekreet. „ 22.

Juli. Regels te onderhouden bij het vervaardigen van

kerkgewaden. Jaarb. 4'le jaar. Blz. 43. Anguslus. Vervolg dier regels. Bijzondere regels exclusief. Blz. 47.

September. Vervolg dier regels. Heilige vaten , euz. Blz. 51.

October. Opwekking tot den geest van eenheid. Jaarb. 5de jaar. Blz. 14 tot 16. II,

ocr page 31

— 27 —

November. Vervolg. Ibid. Biz. 16. II. Biz. 19.

December. Kegels voor Uveraarsters (zie hierna).

2. De Directeur stelt met de leden een onderzoek in , of het voorgelezene goed onderhouden wordt, en zoo noo-dig beraamt hij met haar de middelen, die ter verbetering kunnen gebruikt worden.

•3. De Secretaresse leest het verlag voor der vorige vergadering , hetwelk , na goedgekeurd te zijn , door de Presidente wordt onderteekend.

Dit maandelijksche verslag , zal het volledig zijn , moet tot bron kunnen strekken voor het jaarlijksche algemeene verslag , en bijgevolg bevallen , niet slechts alle handelingen en alle besluiten van den Raad , maar ook de merkwaardigste gebeurtenissen, de geschiedenis der Vereeniging betreffende , zoo als : buitengewone oefeningen , welke gehouden zijn; met welken ijver, vrucht, enz. deze zijn bijgewoond; bezoeken door voorname personen gebracht; tentoonstellingen ; sterfgevallen van voorname leden met hel slichtende uil hun leven ; in één woord , alles wat lol stichting en opwekking kan dienen en onze Vereeniging kan doen hoogschatten.

4. De Penningmeesteresse geeft verslag van den gelde-lijken toestand der afdeeling, ontvangsten en uitgaven , wal er nog in kas is, welke rekeningen er nog te betalen zijn , wat er nog te innen is.

5. Haar worden do gelden overhandigd, die in den loop der maand ontvangen zijn.

6. Inschrijvingen worden ingediend, boekjes geteekend, Biduren bepaald.

7. Be Vice-Presidente bespreekt de belangen van het

t

i

ocr page 32

Liefdewerk voor behoeftige kerken ; slelt voor de iukoo-pen , die gedaau moeteu worden , eu de wijze, waarop deze het voordeeligst kunnen geschieden; maakt hare aanmerkingen , zoo er zijn , op de werkzaal eu den arbeid ; zoo de tijd der tentoonstelling op handen is, hoe het daarmede staat, enz.; ook vestigt zij de aandacht op de werkdagen , die wellicht door feesten verhinderd worden.

S. De dankbrieven worden voorgelezen, of althans wordt de inhoud daarvan medegedeeld.

9. De aanvraagbrieven worden overgelegd en besproken, eu de antwoorden , daarop te geven , zullen worden bepaald , alles volgens het daartoe bestaand reglement.

10. De Presidente stelt hare bemerkingen ofwenschen, enz. voor; vestigt de aandacht der leden op hetgeen er in den loop der maand te doen voorkomt; zooals : in de maand Januari, het maken der rekening en verantwoording , het verslag, enz. , het innen der gelden. In April en October: het bepalen van den dag, waarop de H. Mis en de H. Communie voor de overledenen zal plaats hebben ; wanneer de vergadering der IJveraarsfers zal gehouden worden; de aanschrijvingen , welke voor gewone of ongewone oefeningen, als retraites, novenen, triduums, moe ten gedaan worden ; tentoonstellingen, welke moeten worden aangekondigd , en waarvoor wachturen moeten aange wezen worden; het verzenden en ronddeelen van verslagen, boekjes, biljetten, enz.; het beleggen van eene algemeene vergadering, waarin de Directeur het verslag geeft der af-deeling; het kiezen van nieuwe Kaadsleden, IJveraarsters, enz. , en eindigt met de vraag , of de leden nog iets in het midden te brengen hebben.

ocr page 33

— 29 —

11. De Secretaresse vestigt zoo noodig de aandacht op het laten drukken van boekjes, briefjes , enz. , zoo deze beginnen te ontbreken.

12. Eindelijk sluit de Directeur de vergadering en vult aan , wat soms door de leden mogt vergeten worden ; hij bidt ten slotte : Onder Uwe bescherming , enz.

Gtihecl voot- lt;le Vei'fjaclcii'iiijLï.

Kom H. Geest, vervul de harten Uwer geloovigen en ontsteek in hen het vuur Uwer liefde.

Zend Uwen geest uit, en zij zullen geschapen worden.

En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen.

LATEN WIJ BIDDEN.

O God , die de harten der geloovigen door de verlichting des H. Geestes onderwezen hebt, geef ons , dat wij in dienzelfden Geest de ware wijsheid erlangen , Jesus in zijn Hoogheilig Altaarsacrament meer en meer beminnen en ons voortdurend in deze vertroosting verblijden. Door denzelfden Christus onzen Heer. Amen.

If'ees gegroet, Maria.

Geloofd en gezegend zij te allen tijd — Het Hoogheilig en Goddelijk Sacrament.

Gtebod nsi lt;le Veirji-adcring:.

Onder Uwe bescherming nemen wij onze toevlucht, o H. Moeder Gods, verstoot onze gebeden niet in onzen nood , maar verwerf ons de bevrijding van alle gevaren , o glorierijke en gezegende Maagd. Amen.

Geloofd en gezegend zij te allen tijd — Het Hoogheilig en Goddelijk Sacrament.

ocr page 34

-SO-

IIl. Vergadering der Uveraarsters.

1. Van de Uveraarsters hangt voor een groot gedeelte de goede gang en de instandhouding der Vereeuiging af'. Niets is echter geschikter , om in haar den ijver gaande te houden , dan het beleggen van vergaderingen , waarin zij met al de bijzonderheden der Vereeniging worden bekend gemaakt.

2. In aanzienlijke afdeelingeu , daar vooral , waar de tweede sectie eeue groote uitgebreidheid heeft , is eene maandelijksche vergadering noodzakelijk , wil men op de hoogte blijveti van het verhuizen, enz. der leden. Bestaat ergens alleen de eerste afdeeling, en is het getal IJ ve-raarsters zeer beperkt, dan zouden dezen den raad van het Bestuur kunnen bijwonen , of' ten minste om de drie maanden daartoe uitgenoodigd kunnen worden.

3. Deze vergadering begint met het gebed tot den H. Geest (zie boven). Een ieder vortne daarbij de intentie, om de 300 dagen aflaat te verdienen.

Volji-offle tiezer Verfjafleriugf.

1. Het verslag der vorige vergadering wordt voorgelezen en goedgekeurd. Zoo de werkzaamheden voor de lste Secretaresse te veelvuldig zijn, neemt men voor deze vergadering eene Secretaresse.

2. De Directeur geeft eene beknopte mededeeling van hetgeen omtrent of van wege de Vereeniging is gebeurd. Hij deelt de dankbrieven mede, de aanvragen die ingezonden en aangenomen zijn , welk werk er dus voorhanden is, wat er in de volgende maand voorkomt, vooral

ocr page 35

datgene waarop zij te letten hebben, enz.

3. De IJveraarsters brengen één voor één de aangeworven leden ia, met de ontvangene gelden, en ontvangen de inschrijfboekjes.

4. Vervolgens leveren zij de veranderingen van woonplaats in en ontvangen de leden, die in hare respectieve wijken zijn komen wonen, om die in hare boekjes over te brengen, terwijl zij die leden doorhalen , welke aan andere TJveraarsters zijn aangewezen.

5. De IJveraarsters worden uitgenoodigd om bemerkingen in het midden te brengen, die zij tot welzijn der Veree-nigiug nuttig achten.

C. De Directeur houdt, zoo de tijd het toelaat, eene kleine opwekking. Hij kan te dien einde eenen of anderen van de regels voor de IJveraarsters voorlezen en daaruit aanleiding nemen voor het stichtend woordje, dat hij haar wil toespreken (zie de regels voor de IJveraarsters hieronder).

7. Eens of tweemaal in het jaar, bijv. in Januari en Juni, moeten deze regels in haar geheel voorgelezen worden.

8. De vergadering wordt gesloten met de Litanie van het H. Sacrament.

1Y. Regels voor de IJveraarsters.

I. De IJveraarsters worden door het Bestuur uit de leden der Vereeniging gekozen , en dat wel zooveel mogelijk in de verschillende wijken der stad. Zij moeten door vurigheid voor het Liefdewerk, door zachtmoedigheid en bescheidenheid in den omgang met anderen uitmunten , en

ocr page 36

— 32 —

onafhankelijk genoeg zijn , om ter bevordering van de Ver-eeniging over eonige oogenblikken te kunnen beschikken.

•2. Elke Ijveraarster houdt nauwkeurig aauteekeuing van de leden, welke haar worden toevertrouwd. Op eene daartoe iugerichte lijst zullen 7ij vermelden: l. naam en voornaam van elk lid; 2. de woonplaats, wijk, straat en nummer; 3. of zij eereleden of werkende leden zijn , en in het laatste geval , of zij tot de eerste of tweede afdeeling be-hooren; 4. zooveel mogelijk, de verandering van woonplaats, om daarvan in de algemeene vergaderingen verslag te kunnen geven, ten einde de leden op de lijst vau eene andere Ijveraarster worden gebracht.

3. Hare voornaamste taak is het Liefdewerk te bevorderen en uit te breiden, door het getal ledea te vermeerderen , door het verzamelen van giften en geschenken , en door anderen op te wekken , om aan den heiligen arbeid ter vervaardiging van priestergewaden deel te nemen. In dit alles zullen zij echter met veel omzichtigheid te werk gaan.

4. Zij zullen elke maand bij het Bestuur, wanneer dit zijne maandelijksche vergaderingen heeft, de namen opgeven der leden, die zij mochten aangenomen hebben , en tevens de giften overreiken, welke haar voor het Liefdewerk zijn geworden , zoo zij deze niet reeds vroeger aan eenig lid van het Bestuur ter hand hadden gesteld.

5. Telken jare zullen zij in de maand Januari en Februari de jaarlijksche bijdragen inzamelen, en daarvan aan de Secretaresse of Vice-Secretaresse verantwoording doen.

6. Ook zullen zij aan hare leden getrouw al de berichten doen geworden , welke haar van wege de Secretaresse worden toegezonden.

ocr page 37

— 33 —

7. Bij het overlijden van een harer leden zullen zij daarvan aan den Directeur kennis geven , opdat deze de ziel in de gebeden der Vereeniging aanbevele, en voor haar na de H. Mis de gewone gebeden verrichte.

8. Om de drie maanden zullen bij aanschrijving der Secretaresse al de IJveraarsters tot eene algemeene vergadering worden opgeroepen , om I. de lijsten na te zieu , en daarin de noodige verandering te brengen ; 2. eenige nuttige wenken en mededeelingeu te ontvangen ; 3. gehoord te worden in hetgeen zij in het belang der Vereeniging meenen te moeten mededeelen of voorstellen.

9. De Secretaresse houdt aanteekening van hetgeen in de vergadering besproken is, en zal in de eerstvolgende vergadering een verslag daarvan voorlezen.

10. De IJveraarsters zullen zich alle deze bemoeiingen in den geest der Vereeniging gaarne getroosten , en daarin eene schoone gelegenheid zien, om eeniger mate de oneindige liefdeschuld te voldoen , welke wij allen aan onzen Goddelijken Verlosser te betalen hebben.

Doen er zich onaangenaamheden op, dan zulleu zij die, naar het voorbeeld van denzelfden Jesus, voor wien wij ijveren , met zachtmoedigheid en zonder tegenspraak trachten te verdragen, overtuigd als zij zijn moeten, dat Christus door niets zoo zeer verheerlijkt wordt, als door eene vernedering te Zijner eer oudergaan.

3

ocr page 38

— 34 —

V. Jaarlijksche Vergadering van 't Bestuur ter voorbereiding van de algeineene Vergadering.

1. Alle menschelijke onderueiningen zija aan verflauwing onderhevig. Aan het Bestuur is het toevertrouwd om deze doodende kwaal van onze zoo heilige en zoo schoone Ver-eenigiug te weren. Daarvoor echter is het noodig jaarlijks den toestand der Vereeniging in al zijne bijzonderheden na te gaan, om wat vernieuwing noodig heeft te vernieuwen, wat hervorming te hervormen, enz.

Deze vergadering moet plaats hebben in de maand Januari , wanneer alle verslagen en verantwoordingen zijn ingediend.

2. Het tweede doel dezer vergadering is, de boeken in oogenschouw te nemen, welke door de leden van het Bestuur gehouden worden. Deze zijn : door de quot;Vice-Presidente of door hare Hulp-Secretaresse: het Boek ])eii bedeelingen, die aan de verschillende kerken zijn gedaan ; het Maga-zijnboek, waarin de voorwerpen te vinden zijn, welke ter verbruiking of ter bedeeling nog aanwezig zijn.

Door de Secretaresse of hare Vice-Secretaresse :

Het Notulenboek der vergaderingen.

Het Naamboek der leden , waarin vermeld zijn : naam en voornaam; datum der intreding; kolom voor den datum van uittreding of van overlijden; de Uveraarsters onder welke zij staan; de woonplaats met eenige ruimte, waar de veranderingen vau woonplaats of het nummer kan geschreven worden, waaronder die naam verder te vinden is. Indien de afdeeling zeer talrijk is, dan behoort daarbij een

ocr page 39

— 35 —

Legger, vvaiir de naiueu op Alpliabetische blatlzijdeu voor-komeu met aanwijzing der bladzijde, waarop zij in het Naamboek te vinden zijn.

Het Vehzendingsboekje , waarin vermeld staan het getal verslagen, novenen , enz., welke aan de verschillende personen verzonden moeten worden.

Door de Penuingmeesteresse :

Het Journaal, waarin de ontvangsten en uitgaven, zoo als zij voorkomen, worden opgeteekend.

Het Boek van Rekening en Verantwoording , zoo als die alle jaren moet ingeleverd worden.

Het Rekeningboek , waarin de posten beschreven worden , waarvoor geld geïnd of betaald wordt.

Door de JJveraarsters :

De Naajiboekjes der leden , welke aan hare zorg zijn toevertrouwd.

3. Het derde doel, waarvoor deze vergadering moet dienen, is te bespreken wat er in de algemeene vergadering dient aanbevolen te worden.

VI. Jaarlijksche Yerslag-inlevermg.

I. Tot instandhouding van den ijver voor de Vereeniging draagt veel bij het jaarlijksche verslagboekje. — Opdat dit echter belangwekkend zij, behooren ook de bijzondere verslagen daartoe bouwstoften te leveren.

II. In de maand Januari zenden alle afdeelingen te dien einde het volgende aan de hoofdafdeeling :

1. De rekening en verantwoording volgens Model, in

ocr page 40

— 36 —

de jaarboekjes gevolgd.

2. De lijst der geschenken in stoffen, die ontvangen zijn (zie ibid.).

3. De lijst der voorwerpen , welke aan de bedeelde kerken verzonden zijn, tenzij deze vroeger onmiddellijk na de tentoonstelling waren opgezonden. Bij de voorwerpen geeft men ook de geldelijke waarde daarvan op.

4. De veranderingen, die in liet Bestuur hebben plaats gehad , of liever het geheel Bestuur met de lijst der Ze-latricen.

5. De aanvraag- en dankbrieven, zoo deze al niet vroeger ingezonden zijn.

6. Een verslag van den toestand der Vereeniging. — Om het vervaardigen van het verslag gemakkelijk te maken, geven wij hier de punten aan, die het verslag moet bevatten.

7. Men voegt bij deze bezending tevens de aanvrage van het getal gedrukte jaarboekjes, die men wenscht te ontvangen.

Het Verslag' xal bevatten:

]. Het getal leden :

A. Hoe groot is het getal leden van de eerste, van de tweede , van de Eere-sectie ?

B. Hoeveel nieuwe leden zijn er in elke sectie bijgekomen , hoeveel zijn er afgevallen door sterfgeval als anderzins ?

C. Is het getal vermeerderd of verminderd ? en de reden daarvan.

D. Uitbreiding in andere plaatsen.

2. Veranderingen in het Bestuur.

ocr page 41

— 37 —

3. IJi'er der leden voor de devotie toï het H, SAcrament.

A. Welke oefeningen houdt men maandelijks?

B. Worden de maandelijksche oefeningen trouw bijgewoond , of laat dit te wenschen over ; welke is de reden daarvan ?

C. Worden de Biduren goed bezet ?

4. Bijzondere plechtigheden.

Zijn er ook bijzondere oefeningen of plechtigheden gehouden ten dienste der leden , zoo als : novenen , retraiten , algemeene Communiën, Missen voor overledenen, enz.? beschrijving daarvan. Welke was daarbij de deelneming, enz.?

5. Het liefdewerk voob arme kerken.

A. Hoe dikwijls komt men voor dat Liefdewerk bijeen, waar, op welken dag, hoelang ? wordt het met ijver behartigd ?

B. Zijn er geschenken ingekomen ?

C. Is er tentoonstelling gehouden, hoe is deze bezocht, welke waren de opbrengsten der oft'erbus te dier gelegenheid? Was men voldaan? Heeft men ook eenige bijzondere bezoeken en aanmoedigingen gehad ?

6. Bijzondere sterfgevallen.

Heeft men geen zware verliezen onder verdienstelijke leden te betreuren gehad ? Zoo ja, eenige stichtende trekken uit haar leven met betrekking tot de Vereeniging.

7. Andere bijzonderheden.

Welke bezoeken, aanmoedigingen heeft de afdeeling mogen ontvangen ? eenige trekken van bijzondere godsvrucht of edelmoedigheid ; alles wat tot voorbeeld , stichting en

opwekking kan strekken ; middelen , die met goed gevolg

*

ocr page 42

— 38 —

gebruikt worden , om de devotie en den ijver op te wekken , enz.

III. Uit de opgaven van deze bijzonderheden wordt door de hoofdvereeniging een algemeen verslag gemaakt , dat in het jaarboekje wordt overgedrukt, en naar de verschillende afdeelingen rondgezonden, zooveel in getal, als zulks door de bijzondere Besturen zal gevraagd worden.

IV. De Besturen zullen zorgen, dat de jaarboekjes zooveel mogelijk in de handen van alle leden komen.

VII. Jaarlijksche algemeene Yergadering.

1. Deze heeft plaats met het doel om over den toestand der Vereeniging een algemeen overzicht te geven en te nemen. Daartoe worden dringend alle Raadsdames en alle IJveraarsters uitgenoodigd.

Zij heeft in de maand Februari plaats, wanneer de jaarlijksche rekeningen en verslagen zijn ingediend.

2. Zij begint met het gewone gebed. Ook aan deze vergadering zijn 300 dagen aflaat verleend.

3. De Directeur maakt de vergadering met het doel dezer bijeenkomst bekend.

quot;i. Hij leest het algemeen verslag voor , dat naar de hoofdafdeeling zal verzonden worden , of geeft daarvan mondeling de voornaamste punten op.

5. Hij legt bloot wat tot den bloei der Vereeniging wenschelijk zou zijn , en beraamt daartoe middelen , of doorloopt de voornaamste punten der reglementen ; en stelt

ocr page 43

— 39 —

bij de aanwezige leden eeu onderzoek in, of alles goed wordt onderhouden.

6. !Na de overige leden gehoord te hebben, eindigt hij de vergadering met het gebed als boven : Onder Uwe he-seherming; of, zoo de tijd het toelaat, met de Litanie van het H. Sacrament.

YIII. Wekelijksche werkdag.

1. In de afdeelingen , waar voor arme kerken gewerkt wordt, komen de werkende leden wekelijks in eene zaal bijeen , om daar gezamenlijk eenige uren met dien heiligen arbeid onledig te zijn.

2. In groote afdeelingen heeft men zelfs twee werkdagen , eenen voor de eerste en een anderen voor de tweede sectie der leden.

3. De Vice-Presidente heeft de leiding der werkzaal. Deze is het, die alles voorbereidt, knipt, gereed maakt en aan de leden ronddeelt, en haar in de manier van vervaardigen onderricht. Zij kan in dit werk bijgestaan worden door andere leden of door eene hnlp-Vice-Presidente.

4. De Vice-Presidente zal zorg dragen, dat alles netjes , gaaf, rechtlijnig worde afgewerkt. De leden zullen zich daarin met alle nederigheid laten onderrichten en terechtwijzen , zich herinnerende, dat haar werk moet dienen voor den Koning der koningen , voor Jesus , onzen Heer.

5. Bij het begin maakt een ieder een kruis , doet een kort gebed en draagt haar werk aan Jesus op, daarbij de

ocr page 44

intentie makende , om de 300 dagen aflaat te verdienen , welke voor elk half uur , aau dit Liefdewerk besteed , te verdienen zijn.

6. Het is in sommige afdeelingen eene prijzenswaardige gewoonte , om onder den arbeid de gesprekken met eene stichtende lezing af te wisselen. Daartoe kunnen dienen de dankbrieven, de aanvraagbrieven , de jaarboekjes, bijzonder de bijdragen daarin , of' andere godvruchtige werken , vooral die historisch zijn , zoo als : Devotion Èi la S. Eucharistie en Exemples, par le R. P. Huguet (Regis Ruff'et et C. Bruxelles). Les merveilles de Dieu dans la S. Eucharistie , par Tabbé J. M. Lonjou (Montauban, Victor Bertuot). Le bon Ange de la première Commiuüou , par Tabbe Postel (Paris , Le Clerc) , enz.

Het is nutteloos op te merken , dat gesprekken , welke ij del, of met de christelijke liefde strijdig zijn, zorgvuldig moeten vermeden worden. De plicht der Presidente en der Vice-Presidente is het daarvoor te waken. Het werk is een werk van de hoogste liefde; daarom betaamt het, dat niets dan christelijke liefde de vergadering beziele.

7. Dewijl tot het verdienen van de aflaten een gebed gevorderd wordt, zal niemand zijn werk staken, dan nadat zij een of ander gebed zal verricht hebben. Het beste zou zijn, dat men onder of tegen het einde van het werk een gezamenlijk gebed deed, of onder het werk bad, bijv. een Rozenhoedje of een tientje daarvan, of de Litanie van het H. Sacrament , enz. daarbij voegende de volgende gebeden.

ocr page 45

— 41 —

Cüolx'tl -voo»- «!«■ avt'i'liv.ts»Hillcd^n.

Goddelijke Jesns, Koning der eeuwige gloiie, die uit liefde tot- ons, van rijk als Gij waart, arm zijt geworden, om met de schatten des Hemels, ja met den alles bevat-tenden schat Uwer liefde, met het Hoogheilig Altaarsacrament ons te verrijken, aanvaard in dankbetuiging deze weinige uren , welke ik U ter eere in heiligen arbeid wil doorbrengen ! Arm toch en behoeftig zijt Gij nog heden ten dage in zoovele tabernakelen ! O, welk een geluk voor mij , welk eene eer iets te mogen bijdragen, om Uwe armoede te lenigen. Ik zal voor U werken , gelijk zulks weleer Uwe Heilige Moeder Maria heeft gedaan. Mocht ik het doen met dezelfde gevoelens van liefde als Zij! Geef daartoe Uwe Goddelijke genade, en maak mij tevens ten volle deelachtig aan de aflaten, welke Uw Stedehouder op aarde aan dezen heiligen arbeid , in Uwen naam heeft verleend. }Fces gegroet, Maria , enz.

Gebetl na de wei'lisRaumheden.

Milddadige Jesus, die zelfs geen dronk waters, in Uwen naam gegeven , onbeloond wilt laten , wij bieden met kinderlijk vertrouwen dezen geringen arbeid onze;1 handen U aan , gelief daarover Uwen heiligen zegen te geven , en dien als een welgevallig dank- en zoenoffer te aanvaarden. Moge dit alles strekken tot verheerlijking van Uw Goddelijk Sacrament, tot vertroosting van Uw bedroefd Hart , tot laafnis der zielen , die in het vagevuur zijn, en geef dat het in onze harten die uitwerksels erlange , dat wij allen eenmaal met alle Heiligen en Uitverkorenen te za,-

ocr page 46

— 42 —

men aau Uwe rechterhand geplaatst, uit Uwen mond die zoete woorden mogen hooren ; Komt, gezegeuden mijns Vaders ! bezit voor eeuwig het rijk der Hemelen, want Ik was naakt en gij hebt Mij gekleed. Amen.

Onder Uwe bescherming, enz.

H ees gegroet, Maria , enz.

ƒ. Geloofd en gezegend zij te allen tijd

Het Hoogheilig en Goddelijk Sacrament.

ƒ. En de zielen der overledenen i^. Kusten in vrede. Amen.

ocr page 47

GOEDKEÜRINGEN.

Nquot;. 97. Voor zooverre ons Aartsbisdom betreft, hechten Wij aan bovenstaande regels onze goedkeuring.

Utrecht, 14 September 1894.

De Aartsbisschop van Utrecht,

t P. M, Suickers.

N0. 8C5. Volgaarne geveu ook Wij , voor ons Bisdom , aan bovenstaande regels onze goedkeuring.

Haarlem , 27 September 1894.

t C. J. M. Bottemanne,

Hisschop van Haarlem.

N0. 1021. Wij schenken, in betrekking tot ons Bisdom , aan bovenstaande regels met veel voldoening onze goedkeuring.

Breda, 19 Oct. 1894.

De Bisschop van Breda ,

t P. Leijten.

Ook onze goedkeuring is hiermede aan bovenstaande regels met genoegen gegeven.

lioermovd, 9 November 1894.

De Bisschop van Roermond,

t Fr. A. H. Boermaus.

Bovenstaande regels worden mede door Ons goedgekeurd. 's Bosch , 28 November 1894.

De Bisschop van 's Bosch ,

f W. van de Yen.

ocr page 48
ocr page 49
ocr page 50