-ocr page 1-

PROEVE

KKNKIi

J. H. KROmHOUT}

Luiliiuait-i icm raai, J/1 speet cur dei\' Gcniv.

2no Jupitor (juidem omnibus.

\'s GRAVENHAGE , J)i: UKUUOKÜKUÖ VAN CL KEF.

-ocr page 2-

Kast 168 PI. D N0.1 6

-ocr page 3-
-ocr page 4-

RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT

0885 6571

-ocr page 5-

PROEVE

EENER

O C3--A. ]sr IS IE

VAN

NEDERLAND\'S WEERMIDDELEN.

DOOR

J. H. KROMHOUT,

Luitenant-Generaal, Inspecteur der Genie.

y*

rquot; . ^

gt; . rU v

Ne Jupiter quidam omnibus.

\'S GRAVENHAGE ,

DE GEBROEDERS VAN CLEEF. 1894.

A,

-ocr page 6-
-ocr page 7-

VOOR WOOR D.

Is het mogelijk om, zonder verhooging van het tegenwoordige budget voor Oorlog (ruim 22 millioen gulden), binnen een betrekkelijk gering aantal (8 il 9) jaren, de verdediging van Nederland, zoowel wat de doode als de levende strijdkrachten aangaat, behoorlijk te verzekeren?

Onze beantwoording van deze vraag in bevestigenden zin is nedergelegd in de volgende bladzijden.

Hierbij zij nochtans ton overvloede opgemerkt, dat wij van de veronderstelling uitgaan, dat gedurende genoemd tijdsverloop, geen wereldgebeurtenissen plaats bobben, die van beduidenden invloed zouden zijn op de waarde van het geld enz., ten gevolge van oorlog als anderszins.

\'s Gravenhagk, Juli 1894.

-ocr page 8-
-ocr page 9-

I 3Sr lEï O XJ ID-

Blz.

Doode weermiddelen....................1

Levende strijdkrachten....................22

Sterkte der militie............... .....23

Militiekader........................27

Dienstvervanging.....................32

Hulpdiensten.......................34

Opperbevelhebber.....................38

Departement van Oorlog...................40

Samenstelling der levende strijdkrachten.............41

Staren, wapens en dienstvakken................43

Groote Staf..... ................43

Generale Staf.....................44

Provinciale Staf.....................45

Plaatselijke Stat....................45

Geneeskundige dienst...................45

Administratie.....................46.

Infanterie.......................46

Cavalerie.......................47

Veld-Artillerie.....................48

Vesting-Artillerie....................49

Genie........................50

Slotwoord........................52

Staten:

A. Samenstelling der strijdkrachten in afgeronde getallen......53

B. Sterkte der militie....................55

C. Vergelijkend overzicht van de sterkte der officieren op 1 Januari 1894, met die volgens het ontwerp................C3

D. Globaal vergelijkend overzicht van de organieke sterkte van het kader op 1 Juli 1893 en die volgens het Ontwerp..........67

E. Aanvankelijke indeeling van de hulpdiensten bij mobilisatie in de verdedigingswerken, groepen enz................71

-ocr page 10-

VI

Biz.

F. Groote Staf......................82

G. Generale Staf.....................83

H. Samenstelling van den Provincialen Staf...........84

I. Samenstelling en indeeling van den Plaatselijken Staf......85

K Samenstelling van den Geneeskundigen dienst en de geassimileerde rangen 87 L. Indeeling van den Geneeskundigen dienst in tijd van oorlog .... 91 M. Samenstelling en indeeling in oorlogstijd van de Administratie ... 95

N. Infanterie.......................101

O Voorloopige indeeling der Bewakings-Infanterie over de stellingen en

groepen....................... 108

P. Samenstelling der Cavalerie en Marechaussee....... . 109

Q. Indeeling der Cavalerie en Marechaussee bij mobilisatie......113

R. Veld-Artillerie en Trein.................117

S. Samenstelling der Vesting-Artillerie in tijd van vrede......125

ï. Indeeling der Vesting-Artillerie over de stellingen en groepen . . . 138 U. Samenstelling en verdeeling der Vesting-Artillerie over de Liniën,

Stellingen en Forten enz. in tijd van oorlog.........139

V. Staf der Genie.....................155

W. Genietroepen en recapitulatie van het geheele wapen der Genio . . .159

X. Overzicht van het Leger. (Wapens- en dienstvaksgewijze).....179

IJ. Indeeling van het Leger. (Splitsing der quot;Wapens en Dienstvakken over

Liniën, Stellingen, enz ).................183

Z. Samenstelling van het mobiele leger, der bezettingen van de verschillende Stellingen, Bureaux, Garnizoenen, enz..........201

Za. Samenstelling der Hoofdkwartieren.............221

VERBETERING VAN DRUKFOUTEN.

ladz.

15,

regel

7

van

onderen staat:

-f-

lees:

±

23,

V

3

V

V

n

185,

V

18.5.

V

25,

V

8

V

boven

V

083,

0.83.

V

25,

„ 10

en

12 r

onderen

n

238,

2.38.

n

30,

5

n

V

onzerzijdsch.

n

onzerzjjds.

V

49,

V

7

n

t)

V

Maamond,

V

Maas mond.

V

52,

V

3

V

n

n

veroorlooven

V

veroorloven.

-ocr page 11-

A. Doode weermiddelen.

Zooals uit den titel dezer stu die valt af te leiden, omvat zij eene organisatie, zoowel van de doode als van de levende strijdkrachten. Wij vermeenen toch dat deze, in een nauw verband staande, steeds te zamen dienen behandeld en beschouwd te worden.

Men zal immers in de eerste plaats de vraag dienen te stellen : wat wenscht men te verdedigen?

Nu ligt het geenszins in onze bedoeling, om in eene beschouwing te treden omtrent de verschillende manieren, waarop Nederland gedwongen zal kunnen worden tot eene mobilisatie enz. Dit is reeds zoo dikwijls gedaan, dat het niet wel mogelijk voorkomt, hieromtrent iets in het midden te brengen, zonder in herhalingen van anderen te vervallen.

Evenmin zijn wij voornemens, om in eene beoordeeling te komen of in eene weerlegging van zienswijzen van anderen, wanneer deze van de onze verschillen, daar dit den omvang van onzen arbeid vermoedelijk te veel zoude uitbreiden.

Wij wenschen alleen onze zienswijze omtrent de defensieaangelegenheden bloot te leggen en zooveel toe te lichten, als wij vermeenen dat noodig is, opdat zij voor ieder eenigszins deskundige voldoende duidelijk zal zijn, en laten de beoordeeling aan hen over.

In de eerste plaats zullen wij de doode weermiddelen in het kort behandelen.

Wij wenschen eene herziening van de vestingwet, en daarbij op eenige punten, eene inkrimping dier wet. Van de, door op-

1

-ocr page 12-

2

heffing van werken, vrijkomende terreinen, wenschen wij niets weg te doen, dan nadat met voldoende zekerheid kan aangetoond worden, dat zij voor militaire oefeningen geene of zeer weinig waarde meer hebben.

Die welke gemist kunnen worden, zouden ten bate van den Staat kunnen verkocht worden.

a. Van de sperforten wenschen wij alleen te behouden;

Westervoort (op de Plei);

Pannerden en

Kraijenhoff,

omdat deze, naar onze meaning, onvermijdelijk noodig zijn, om ons te vrijwaren tegen eene overrompeling van twee spoorwegbruggen en den hoofdtoegang, tot ons land, te water.

De andere spoorwegbruggen kunnen, naar wij vertrouwen, voldoende beschermd worden geacht, om het op eene vernieling, door springmiddelen, aan te laten komen.

b. Van de werken aan de Wester-Schelde zouden wij Neuzen wenschen op te heffen als vesting, en dit te vervangen door een zelfstandig kustfort, en in verband daarmede Ellewoutsdijk te restaureeren naar de eischen van den tijd.

Hiermede zoude men, naar onze meening, de verdediging der Wester-Schelde, voor het doel, dat men er mede beoogt, beter verzekerd achten dan in den bestaanden toestand en allicht 1000 man bezettingstroepen winnen. Wellicht zoude het ernstige overweging verdienen, de bewaking en eventueële verdediging van het zeegat aan onze marine over te laten.

c. De Nieuwe Hollandsche Waterlinie — liever te noemen «Utrechtsche Linie\' — zouden wij zeer zeker nimmer prijs geven, maar wij zijn geneigd, haar in dien zin in te krimpen, dat wij aan de vesting Nnarden c.a. niets ten koste willen leggen, maar de verdediging van daar verplaatsen naar Mulderherg, met behoud als garnizoensplaats van het later te vereenvoudigen, en niet meer als vesting te beschouwen Naar den.

Hierdoor verkrijgt men onder meer eene niet onaanzienlijke besparing van bezettingstroepen. Daarenboven biedt eene stelling te Muiderberg verschillende voordeelen aan;

T

-ocr page 13-

3

1°. de inundatie binnendijks, met het oog op de gesteldheid van het terrein reeds voldoende te achten hij een peii van 0.20 AP., is binnen zeer korten tijd reeds verzekerd;

1quot;. opruimingen zijn er nagenoeg niet te doen;

3°. de benoodigde bezettingstroepen zijn luttel;

Men kan zich, bij eene versterking vóór Muiderberg, om zoo te zeggen steeds gereed achten, om den vijand aldaar af te wachten.

Verder zouden wij, tot verbetering der andere werken van de

Utrechtsche Linie, eene zekere som willen besteden nadat de werken in de Stelling van Amsterdam voltooid zullen zijn.

d. Van de stelling van het Hollandsch diep en het Volkerak zouden wij alleen willen behouden het werk te Nvmansdorp, hetwelk verbeterd moet worden. Dit werk zoude, met een fort op de Deeneplaat en een fort te Willemsdorp, en met de werken van de stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet, de verdedigingslinie van het zuidelijk frontier moeten vormen.

Ook hier zoude men de verdediging kunnen overlaten aan onze marine, in plaats van twee nieuwe forten te bouwen, maar men bedenke wel;

dat eene verdediging met schepen op den duur aan den lande meer kost, dan eene met permanente werken.

Hier staat evenwel tegenover, dat men schepen ook op andere punten kan gebruiken, indien de omstandigheden dit eischen.

De opheffing van de Stelling van Willemstad, geeft ook eene besparing aan strijdkrachten van 2000—3000 man.

e. De Stelling van den Helder moet blijven.

f. De Stelling van Amsterdam zoude voltooid moeten worden met pantserkoepel-forten, terwijl eene verbetering van de verdediging van het Noordzee-kanaal ook hoogst wenschelijk voorkomt.

Door pantserkoepel-forten verstaan wij forten, waarin o. a. een of meer pantserkoepels tot opstelling eener veiligheids-bewapening.

Door het opheffen van Naarden, Neuzen, en de Stelling van Willemstad, zoude men 5000—6000 man bezettingstroepen uit-

-ocr page 14-

4

winnen, hetwelk voor ons niet van belang ontbloot is te achten, vooral nu men voor Amsterdam zooveel bezettingstroepen noodig heeft.

Naar dezerzijdsche meening zoude het verdedigingsstelsel moeten zijn als volgt, waarbij tevens, zooveel noodig, de verdeeling daarvan in groepen is aangegeven.

a. Speeforten (permanent te bezetten.)

1. Westervoort.

2. Pannerden.

3. Kraijenhoff.

b. Sperwerken. (niet permanent te bezetten.)

1. Neuzen.

2. Ellewoutsdijk.

c. Utrechtsche Linie.

Werken.

1. Uitermeer.

2. Hinderdam.

3. Kijkuit.

4. Spion.

1. de Klop.

2. de Gagel.

3. Ruigenhoek.

4. Blauwkapel.

5. Gemeenschapslinie.

1. Rijnauwen.

2. Vechten.

3. Gemeenschapslinie.

4. Lunetten.

1. Vreeswijk.

2. Waalsche Wetering.

3. Korte Uitweg.

4 Gemeenschapslinie.

Groepen.

Nieuwersluis.

Blauwkapel.

Lunetten.

Vreeswijk.

5. Nieuwersluis.

6. Tienhoven.

7. Maarsseveen.

6 Voordorp.

7. Bildtstraat.

8. Hoofddijk

9. Vossegat.

5 Hemeltje. 6. Overeindsche Weg.

7 Jutphaas.

5. Lunet aan de Snel.

6. Honswijk.

7. Everdingen.

8. \'t Spoel.


-ocr page 15-

5

Groepen. Gorinchem.

Woudrichem.

Werken

1. Diefdijk.

2. Asperen.

3. Nieuwe Steeg.

1. Loevestein.

2. Brakel

3. Poederoijen.

4. Woudrichem.

4. Vuren.

5. Gorinchem.

5 Giessen.

6. Uppelsche dijk.

7. Bakkerskil.

8. Steurgat.


d.—e. Kdstfronten

Hellevoetsluis.

1. Deeneplaat.

5

Noorddijk.

2 Willemsdorp.

6.

Penscherdijk.

3. Kumansdorp.

7.

Brielle.

4. Hellevoetsluis.

8.

Maasmond.

1. de Harssens.

6

de Linie

2. Wierhoofd

7

Dirks-Admiraal.

3. Oostbatterij c. a.

8.

Oostoever.

4. Erfprins.

9.

Westoever.

5. Kijkduin.

f. Stelling van Amsterdam.

den Helder.

1. Edam

2. Kwadijk.

3. Purmerend

1. Marken-binnen. 2 Krommeniedijk

3. de Ham

4. Veldhuis.

5. Linie St Aagtendijk.

6. St. Aagtendijk

1. Ben. Spaarndam.

2. Linie van Spaarndam

3. Bez. Spaarndam.

1. Vijfhuizen.

2. Linie.

3. Hoofddorp.

Ilpendam.

Zaandam.

Halfweg

Sloten.

4. Middenweg.

5. Jisperweg.

6. Spijkerboor.

7. Linie Zuid-Wijkermeer-

polder. 8 Zuid-Wijkermeerpolder. 9. Velzen.

10 IJmuiden c a. 11. Noordzee-kanaal. (?)

4. Penningsveer.

5. Liebrug.

6. Liede met linie.

4. Aalsmeer.

5. Kudelstaart.


-ocr page 16-

6

Groepen,

1 Linie Legmeer. 2. de Kwakel

Ouderkerk 1 3 de Dracht.

4. Uithoorn. 5 Waver-Amstel. 1. Weesp.

Diemerbrug. 2. Muiden.

( 3. Muiderberg.

Werken.

6 Botshol. 7. de Winkel. S. Abcoude. 9. Nigtevecht.

4. Pampus.

5. Diemerdam.

6. Burgerdam.

en dan nog:

de Veiligheidsei or del.

Tot verdediging van deze linién, stellingen en forten, zal men een leger behoeven, bestaande uit;

a. Mobiele troepen.

b. Bewahings-troepen, en

c. Bezettings-troepen.

Bij het bepalen van de sterkte, welke deze verschillende troepensoorten zouden moeten bekomen, is men van het beginsel uitgegaan:

a. de mobiele troepen te brengen tot een minimum en te stellen op.................± 48 000 man ;

b. de bewakingstroepen, uitsluitend uit infanterie bestaande, in te deelen over de verschillende stellingen, zooals men vermeent dat voldoende zal zijn, waardoor men tot eene getalsterkte komt van................± 34 000 man ;

c. de bezettingstroepen, in hoofdzaak uit vesting-artillerie en genietroepen samengesteld, te bepalen door de sterkte der bezetting van elk verdedigingswerk na te gaan, waardoor men komt tot een cijfer van...........± 29 000 man;

of te zamen . . . ± 111000 man.

Wij zullen, alvorens van de doode weermiddelen af te stappen, nog even nagaan, op welke verschillende wijzen men onder anderen deze, bestaande in: vestingwerken, geschut, geweren, enz. in een betrekkelijk korten tijd (8—9 jaren) in orde zou kunnen maken, zonder de begrooting van Oorlog (± 22 millioen) daarvoor meer te belasten, dan nu het geval is.

-ocr page 17-

7

TV0. 1.

Berekening eener flnanetëele operatie tot het In orde brengen der defensie In 8 Jaren.

Er wordt aangenomen, dat men in acht jaren zal moeten verwerken en uitgeven voor verdedingswerken, geschut, geweren, enz. 36 millioen gulden, en dat de buitengewone uitgaven, benevens de vestingwet, in de eerste acht jaren, te zamen hoogstens 2.7 millioen mogen bedragen, even als thans het geval is, en daarna gedurende acht jaren dr ƒ 2 280 000 voor rente en aflossing mag worden besteed.

De uitgaven gemiddeld per jaar ± 4.5 millioen bedragende, zoo zal men jaarlijks moeten bekomen:

± ƒ 2 700 000 uit de begrooting en

rt » 1800000 door uitgifte van schatkistbiljetten, waarvoor later, na de acht jaren, eene leening zoude aangegaan kunnen worden, tenzij men dit dadelijk kan en wil doen, onder eene behoorlijke regeling voor de jaarlijksche verstrekking.

De uitgifte der schatkistbiljetten zal telkenjare hooger worden, dewijl elk jaar de rente van de vorige uitgifte er bij komt.

In den volgenden staat heeft men een overzicht der operatie.

-ocr page 18-

ZBESCZEÏUKB^^IFL:;

van de

van

in het jaar:

begrooting:

schatkistbilj etten

te zamen:

of leening;

1895

2 700 000

1 800 000

4 500 000

1896

2 700 000

l 854 000

4 554 000

1897

2 700 000

1 909 620

4 609 620

1898

2 700 000

1 966 909

4 666 909

1899

2 700 000

2 025 916

4 725 916

1900

2 700 000

2 086 693

4 786 693

1901

2 700 000

2 149 294

4 849 294

1902

2 700 000

2 213 773

4 913 773

21 600 000

16 006 205

37 606 205

1903

2 280 000

_

2 280 000

1904

2 280 000

2 280 000

1905

2 280 000

2 280 000

1906

2 280 000

2 280 000

1907

2 280 000

2 280 000

1908

2 280 000

2 280 000

1909

2 280 000

2 280 000

1910

2 281 655

quot;

2 281 665

-ocr page 19-

y

9

\\gt;

TJIT TE G-Equot;Vquot;IElSrr

ll

in het jaar;

aan de defensie, c. a.;

aan rente ad 3%:

te zamen;

1895

4 500 000

4 500 000

1896

4 500 000

54 000

4 554 000

1897

4 500 000

109 620

4 609 620

1898

4 500 000

166 909

4 666 909

1899

4 500 000

225 916

4 725 916

1900

4 500 000

286 693

4 786 693

. i

1901

4 500 000

349 294

4 849 294

1902

4 500 000

413 773

4 913 773

36 000 000

1 606 205

37 606 205

aan aflossing:

1903

] 799 814

480 186

2 280 000

1904

1 853 808

426 192

2 280 000

1905

1 909 423

370 577

2 280 000

1906

1 966 705

313 295

2 280 000

1907

2 025 706

254 294

2 280 000

1908

2 086 478

193 522

2 280 000

1909

2149 072

130 928

2 280 000

1910

2 215 199

66 456

2 281 655

-ocr page 20-
-ocr page 21-

11

ivo. a.

Wil men bij gelijken werktijd als voren (N0. 1.) de aflossing in negen jaren doen geschieden, dan behoeft voor rente en aflossing, gedurende dien tijd, slechts ongeveer ƒ 2 056 000 per jaar besteed te worden, zooals uit den volgenden staat blijkt.

-ocr page 22-

12

IB E S O IE! I IK B-A. .A. IR

in het jaar:

van de begrooting:

van

schatkstbiljetten of leening:

te zamen:

1895

2 700 000

1 800 000

4 500 000

1896

2 700 000

1 854 000

4 554 000

1897

2 700 000

1 909 620

4 609 620

1898

2 700 000

1 966 909

4 666 909

1899

2 700 000

2 025 916

4 725 916

1900

2 700 000

2 086 693

4 786 693

1901

2 700 000

2 149 294

4 849 294

1903

2 700 000

2 213 778

4913 773

21 600 000

16 006 205

37 606 205

1903

2 056 000

2 056 000

1904

2 056 000

2 056 000

1905

2 056 000

2 056 000

1906

2 056 000

2 056 000

1907

2 056 000

2 056 000

1908

2 056 000

2 056 000

1909

2 056 000

2 056 000

1910

2 056 000

2 056 000

1911

2 053 446

2 058 446

-ocr page 23-

1 ^ lo

TJIT TE G-EVEKT:

aan rente ad S0/.

in het jaar:

te zamen ;

aan de defensie, c a.;

1895

4 500 000

4 500 000

1896

4 500 000

54 000

4 554 000

1897

4 500 000

109 620

4 609 620

1898

4 500 000

166 909

4 666 909

1899

4 500 000

225 916

4 725 916

1900

4 500 000

286 693

4 786 693

1901

4 500 000

349 294

4 849 294

1902

4 500 000

413 773

4913 773

36 000 000

1 606 205

37 606 205

AAN AFLOSSING:

1903

1 575 814

480 186

2 056 000

1904

1 623 088

432 912

2 056 000

1905

1 671781

384 219

2 056 000

1906

1 721 934

334 066

2 056 000

1907

1 773 592

282 408

2 056 000

1908

1 826 800

229 200

2 056 000

1909

1 881 604

174 396

2 056 000

1910

1 938 052

117 948

2 056 000

1911

1 993 540

59 906

2 053;446

-ocr page 24-
-ocr page 25-

15

JNo. 3.

Berekening eener flnanclëele operatie tot het In orde brengen der defensie In 9 Jaren.

Er wordt aangenomen dat men in negen jaren zal moeten verwerken en uitgeven voor verdedigingswerken, gesehut, geweren, enz. ± 36 millioen gulden, en dat de buitengewone uitgaven, henevens de vestingwet, in de eerste jaren, te zamen hoogstens

2.7 millioen mogen bedragen, en daarna gedurende zeven jaren ± ƒ 2 120 000 voor rente en aflossing mag worden besteed.

De uitgaven gemiddeld ± 4 millioen bedragende, zoo zal men jaarlijks moeten bekomen:

± ƒ 2 700 000 uit de begrooting en

-r ƒ 1300 000 door uitgifte van schatkistbiljetten, waarvoor later, na jaren, eene leening zoude aangegaan kunnen worden, tenzij men dit dadelijk kan en wil doen, onder eene behoorlijke regeling voor de jaarlijksche verstrekking.

De uitgifte der schatkistbiljetten zal telkenjare hooger worden, dewijl elk jaar de rente van de vorige uitgifte er bij komt.

In den volgenden staat heeft men eon overzicht der operatie.

-ocr page 26-

16

B E S O H1 IK ZB ^-A. IR =

in het jaar:

van de begrooting:

van

schatkistbilj etten of leening:

te zamen:

1895

2 700 000

1 300 000

4 OOG 000

1896

2 700 000

1 339 000

4 039 000

1897

2 700 000

1 379170

4 079 170

1898

2 700 000

1 420 545

4120 545

1899

2 700 000

1 463 161

4163161

1900

2 700 000

1 507 066

4 207 056

1901

2 700 000

1 552 268

4 252 268

1902

2 700 000

1 598 836

4 298 836

1903

2 700 000

1 646 801

4 346 801

24 300 000

13 206 837

37 506 837

1904

2 120 000

_

2 120 000

1905

2 120 000

2 120 000

1906

2 120 000

-

2 120 000

1907

2 120 000

2 120 000

1908

2 120 000

2 120 000

1909

2 120 000

2 120 000

1910

2 118 324

2 118 324

-ocr page 27-

17

TJIT TE

G-E-VEIST:

in het jaar:

aan de defensie, c. a.:

aan rente ad S0/,,:

te zamen;

1895

4 000 000

4 000 000

1896

4 000 000

39 000

4 039 000

1897

4 000 000

79 170

4 079 170

1898

4 000 000

120 545

4 120 545

1899

4 ooo;ooo

163161

4 163 161

1900

4 000 000

207 056

4 207 056

1901

i 000 000

252 268

4 252 268

1902

4 000 000

298 836

4 298 836

1903

4 000 000

346 801

4 346 801

36 000 000

1 506 837

37 606 837

VOOR AFLOSSING:

1

1904

1 723 795

396 205

2 120 000

1905

1 776 509

344 491

2 120 000

i

1906

1 828 774

291 226

2 120 000

1907

1 883 637

236 363

2 120 000

1908

1 940 146

179 854

2 120 000

1909

1 998 351

121 649

2 120 000

1910

2 056 625

61 699

2 118 324

2

-ocr page 28-
-ocr page 29-

19

JNo. 4.

Wil men bij gelijken werktijd als voren (No. 3) de aflossing in acht jaren doen geschieden, dan behoeft voor rente en aflossing, gedurende dien tijd, slechts ongeveer ƒ 1881000 per jaar besteed te worden, zooals uit den volgenden staat blijkt.

-ocr page 30-

20

IB IB S C ü I KI IB .A. .A. IR,:

in het jaar:

van de begrooting;

van

schatkistbilj etten of leening;

te zamen:

1895

2 700 000

1 300 000

4 000 000

1896

2 700 000

1 339 000

4 039 000

1897

2 700 000

1 379 170

4 079 170

1898

2 700 000

1 420 545

4 120 545

1899

2 700 000

1 4lt;53 161

4 163161

1900

2 700 000

1 507 056

4 207 056

1901

2 700 000

1 552 268

4 252 268

1902

2 700 000

1 598 836

4 298 836

1903

2 700 000

1 646 801

4 346 801

24 bOO 000

13 206 837

37 506 837

1904

1 881 000

1 881 000

1905

1 881 000

1 881 000

1906

1 881 000

1 881000

1907

1 881 000

1 881 000

1908

1 881 000

1 881 000

1909

1 881 000

1 881 000

1910

1 881 000

1 881000

1911

1 884 542

1 884 542

Wij achten het geenszins onwaarschijnlijk, dat er lieden zullen zijn, die eene leening, zooals boven bedoeld, niet gerechtvaardigd l

vinden, omdat de tijd, waarin het geld zou besteed of verwerkt worden, te lang voorkomt en men gevaar loopt, dat bij de aanhoudende verbeteringen en veranderingen op fortificatorisch \'

gebied, het eerst gemaakte al niet meer aan alle eischen zal

-ocr page 31-

21

XJIT TE

Q W

lt;1 w

11 i

in het jaar:

aan de defensie, c. a.:

aan rente ad 30/,,;

i

te zamen:

! 1895

4 000 000

t

_

4 000 000

1896

4 000 000

39 000

4 039 000

1897

4 000 000

79 170

4 079 170

1898

4 000 000

120 545

4 120 545

1899

4 000 000

163161

4 163161

1900

4 000 000

207 056

4 207 056

1901

4 000 000

252 268

4 252 268

1902

4 000 000

298 836

4 298 836

1903

4 000 000

346 801

4 346 801

36 000 000

1 1 506 837

87 506 837

voor aflossing:

|

1904

1 484 795

|

396 205

1 881000

1905

1 529 329

351661

1 881 000

1906

1 575 219

305 781

1 881 000

1907

1 622 475

258 525

1 881 000

1908

1 671150

209 850

1 881 000

1909

1 721 284

159 716

l 881 000

1910

1 772 923

108 077

1 881 000

1911

1 829 652

54 890

1

1 884 542

voldoen, wanneer het geheel voltooid zal zijn. Wij kunnen deze zienswijze evenwel niet deelen.

Wellicht ware eene andere oplossing te vinden en wel:

door bij de wet te regelen, dat gedurende de eerstvolgende 8—9 jaren het budget van oorlog per jaar zoude verhoogd worden met 1 \'/2 millioen tot voltooiing der weermiddelen.

-ocr page 32-

22

B. Levende Stpijdkrachten.

De grondslagen, waarop de organisatie der levende strijdkrachten moet berusten, zijn naar wij vermeenen de volgende:

a. algemeene dienstplicht.

b. een leger bestaande uit vrijwilligers en miliciens-,

c. dienstvervanging;

d. afschaffing der schutterijen.

a. Algemeene dienstplicht.

Art. 180 der Grondwet zegt; «Alle Nederlanders daartoe in «staat, zijn verplicht mede te werken tot handhaving der onaf-«hankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grond-«gebied»

Behalve de vrijstellingen wegens broederdienst, eenige zoons, uitgeslotenen, lengtemaat en ziekelijke gezondheid, moet een ieder medewerken tot de verdediging, evenwel zonder dat allen met de wapenen behoeven geoefend te worden.

Daarom zal slechts een — door het lot aangewezen — gedeelte, in den wapenhandel geoefend worden, en zal het overige gedeelte bestemd en ingedeeld worden tot verschillende hulpdiensten.

Een ieder is dienstplichtig;

1°. in het actieve leger: 6 jaren;

2°. in de eerste reserve: 2 jaren;

3quot;. in de tweede of aanvullings reserve: 3 jaren;

te zamen 11 jaren; en

4°. in de landstorm: tot zijn 50ste levensjaar.

b. Vkltwilligebs en miliciens.

Het leger zal bestaan uit hoogstens 14000 man, hoven de 20 jaren, aan vrijwilligers, met inbegrip der officieren, terwijl men eene eerste vrijwillige verbintenis daartoe zal kunnen aangaan voor den tijd van 5 jaren.

De diensttijd voor de miliciens, is boven reeds opgegeven.

-ocr page 33-

23

c. Dienstvebvanging.

Dienstvervanging wordt toegelaten voor hem, die tot eene oefening met de wapenen is aangewezen, zonder evenwel hem, die een dienstvervanger neemt, vrij te stellen van den hulpdienst, waartoe hij alsdan zal aangewezen worden.

d. Schutterijen.

De Schutterijen worden afgeschaft, terwijl bij mobilisatie, tot bewaking van gevangenissen en bewaring van de inwendige rust, de landstorm bestemd is.

Hierachter zullen de bovengenoemde categorieën nader uiteengezet en nu alleen, in den staat A, een overzicht gegeven worden van de getalsterkte, in ronde cijfers, van de behoorlijk geoefende legermacht, die men, naar dezerzijdsche meening, op bovenstaande grondslagen zal kunnen verkrijgen.

r. Sterkte der militie.

In overeenstemming met het Verslag der Staats-Commissie, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 10 Juni 1888 Nquot;. 26, wordt door ons aangenomen, dat het aantal ingeschrevenen voor de militie zal kunnen bedragen: 40 000 man.

Men neemt aan dat van dat aantal afgaan:

wegens broederdienst.........± 10 000

als eenige wettige zoons....... 5 400

en dat uitgesloten zijn........ 100

te zamen . . 15 500

Aangezien het dezerzijds zeer wenschelijk wordt geacht, om de lengte-maat voor de militie te verhoogen, (bv. tot 1.60 meter), rekent men dat van de resteerende 40 000—15 500 24 500 lotelingen, zullen worden afgekeurd: 18 5 pet. = 4500, zoodat er overblijven; 24 500 — 4500 = 20000.

Van dit aantal zullen er, volgens de bestaande statistieken,

-ocr page 34-

24

afgewezen worden, wegens ziekelijke gesteldheid : 12.5 pCt. =r 2500, zoodat er overblijven 20000—2500^= 17 500, waarvan men kan rekenen dat zich in dienst bevinden: 1500 man, zoodat volgens de berekening, jaarlijks 16 000 jongelieden voor den dienst zouden beschikbaar blijven.

Aangezien het streven is, eene voldoende legermacht te bekomen, met den minst mogelijken druk op de natie, en dewijl het financieel voordeeliger is, kleine lichtingen te nemen met langen diensttijd dan groote lichtingen met horteren, en vooral omdat men daardoor mannen van rijperen leeftijd in de gelederen behoudt, willen wij de jaarlijksche sterkte der militie, niettegenstaande de toenemende bevolking in ons land, handhaven op 11000 man, waarvan vermoedelijk bestemd voor de zeemilitie 500 man, zoodat de sterkte der jaarlijksche landmilitie zoude moeten blijven 10 500 man.

Op dit cijfer willen wij dan ook de organisatie baseeren.

Van de bovengenoemde 16 000 beschikbare jongelieden zullen dus: 16 000 — 11 000 = 5000 van inlijving, tot eene oefening met de wapenen, bevrijd blijven.

Nu ligt het evenwel geenszins in de bedoeling, zooals wij reeds zeiden, deze 5000 militieplichtigen van alle dienstverplichting te ontslaan, maar men wil hen wel degelijk gebruiken voor verschillende hulpdiensten.

Hierop zal later worden teruggekomen.

Volgens de statistische gegevens mag men aannemen, dat het achtereenvolgende zoogenaamde «Verloop» der militie zal bedragen voor ééne lichting, van a man:

één jaar na de inlijving tot op. ...... . 0.939 a

twee drie vier rijf zes

0.91 a

0.886 a 0.862 a 0.851 a 0.84 a

Te zamen .... 5.288 a waarvoor te stellen 5.29 a, zoodat de sterkte van de militie

-ocr page 35-

25

ad 10 500 man per lichting, bij een diensttijd van zes jaren zal bedragen: 5.29 X 10 500 = 56 000 man.

Dit cijfer geeft de sterkte der militie aan voor het actieve leger.

Na verstreken diensttijd in het actieve leger, gaat de militie-plichtige over in de eerste Reserve, ten einde daarbij twee jaren ingelijfd te zijn.

Volgens de statistiek verloopt de aanvankelijke lichting a

zeven jaar na de inlijving tot op........ 0 83 a

acht » »» » nu........0.82 a

1.65 a

Te zamen

waardoor alzoo de militie der eerste Reserve eene getalsterkte zal bekomen van 1.65 X 10 500 = 17 000 man.

Zoodra de diensttijd in de eerste Reserve geëindigd is, zal de militieplichtige overgaan in de tweede of aanvullings Reserve, ten einde daarin nog drie jaren beschikbaar te blijven voor het leger.

Dezelfde statistiek volgende, zal de aanvankelijke lichting a verloopen:

negen jaar na de inlijving tot op........0.81 a

tien »»• » n n........0.79 a

elf » » » « »»........0.78 a

Te zamen . . . 2 38 a

zoodat de tweede Reserve eene getalsterkte zal verkrijgen van: 2 38 x 10500 — ± 25000 man.

Na deze elfjarige dienstverplichting gaat men over in den landstorm, — welke in den geest der tegenwoordige schutterij georganiseerd wordt — tot op 50-jarigen leeftijd.

Resumeerende zal men dus over de volgende miliciens, als geoefende soldaten, kunnen beschikken:

56000 man. 17000 » -4quot; 25000 »

Actief leger . Eerste Reserve Tweede Reserve

Te zamen . . . . 98000 man.

-ocr page 36-

26

(Zie Staat A,) boven en behalve de vrijwillig dienenden De vrijwilligers stellende op een minimum van 13000 man, zoude men kunnen rekenen op eene legersterkte van: 98000 13000 = 111000 man, waarvan men evenwel al spoedig bij, en onmiddellijk na de mobilisatie, een verlies aan ontbrekenden en zieken van circa 10 pCt. zal moeten aftrekken, zoodat men, in ronde cijfers, eene legermacht van: 100000 man geoefende troepen te velde en in de lini\'én zal kunnen brengen.

Die troepenmacht komt ons voldoende voor, omdat wij in hoofdzaak een verdedigenden oorlog zullen te voeren hebben, waarbij zeer veel partij getrokken kan worden van de boven reeds genoemde miliciens voor hulpdiensten, waardoor de legersterkte feiteüjk wordt vergroot.

Zooals wij gezien hebben, blijven er jaarlijks 5000 militie-plichtigen over, icelke niet met de wapenen geoefend worden.

De sterfte — of het verliescijfer — dezelfde nemende als boven, zullen deze militieplichtigen verminderen:

voor het Actieve leger:

tot op 5.29 x 5000 = . . . . 26000 man.

voor de Eerste Reserve:

tot op 1.65 x 5000 = . . . . 8000 »

voor de Tweede Reserve:

tot op 2.38 x 5000= . . . . 12000 »

Te zamen . ... ± 46000 man.

Ook dit aantal met circa 10 pCt., aan afwezigen en zieken, verminderende, zal men voor hulpdiensten kunnen beschikken, in ronde cijfers, over 40000 man.

Dit maakt alzoo te zamen:

140000 man, waarvan 100000 man, met de wapenen geoefend.

-ocr page 37-

27

D Militie-kader.

Het streven is om een groot deel van het kader, zoowel wat luitenants als sergeanten en korporaals betreft, te bekomen uit de militie, en dit wil ons zeer wel doenlijk toeschijnen, wanneer men dat kader maar wil betalen, ook gedurende den tijd dat het zich met groot verlof bevindt.

Aan militie-kader, opgeleid in het leger, gedurende één jaar, wordt dezerzijds ver de voorkeur gegeven boven het reserve-kader, grootendeels buiten het leger geliefhebberd.

De bevordering van dit kader vermeenen wij op de volgende grondslagen te moeten doen berusten.

Zij, die blijken geven van voldoende theoretische en praktische kennis, worden, onverschillig den tijd, dien zij onder de wapens zijn, bevorderd tot korporaal, zoodat de geoefendheid in exerceeren, schijfschieten, theorie, enz. door den milicien opgedaan vóór zijn onder de wapenen komen — en door ons zeer gewaardeerd — hem hierin ten goede komt.

Hunne soldij, enz. is gelijk aan die der gewone korporaals.

Men vermeent, dat voor de miliciens, die zich toeleggen op bevordering, de gemiddelde tijd om voor korporaal in aanmerking te komen, gesteld zal kunnen worden op 3 è 4 maanden, wanneer zij door de bovenbedoelde voorafgaande oefeningen, meer of minder onderlegd, in dienst komen.

Deze militie-korporaals verrichten den gewonen dienst, en bekomen nu eene afzonderlijke opleiding voor den graad van sergeant, welke opleiding in gemiddeld 3 a 4 maanden mogelijk wordt geacht.

Bij hunne aanstelling tot militie-sergeant, komen zij geheel gelijk met de gewone onderofficieren.

Wanneer men nu een specialen opleidingstij d van gemiddeld 3 maanden rekent, om benoemd te kunnen worden tot militieluitenant, dan zou zulk een jongmensch nog minstens een maand als zoodanig dienst kunnen doen.

Bij zijne benoeming, bekomt de militie-luitenant, voor eerste uitrusting, eene som van ƒ 200 en, onder de \'wapenen zijnde, een jaarlijksch traktement van ƒ 900.

-ocr page 38-

28

Zoodra de militie-korporaal, militie-sergeant en militie-luitenant met groot verlof zijn, bekomen zij, in plaats van hunne soldij of traktement, eene vergoeding (verlof soldij of verlof traktement) berekend naar eene icekelijksche toelage:

voor een korporaal van » » sergeant » » luitenant

en dit gedurende de nog 5 resteerende jaren, dat zij behooren tot het actieve leger.

Hiervoor hebben zij niets te doen dan te zorgen, voldoende op de hoogte te blijven van hunnen dienst, hetwelk gedurende de jaarlijksche herhalingsoefeningen van 13 a 20 dagen moet blijken

Is deze bedrevenheid niet voldoende meer te achten, dan kunnen zij teruggesteld worden, of wel, desverkiezende, zoolang onder de wapenen blijven, totdat zij het verleerde wederom voldoende machtig zijn.

Bij den overgang naar de Eerste Reserve, dus bij den aanvang van het 7de militiejaar, worden de wekelijksche toelagen verminderd, en wel:

. f 1.00 . » 2.00 . » 5.00

voor een korporaal tot » » sergeant » » » luitenant »

Dit is eene bezuiniging in verband met de kortere herhalingsoefeningen van 6 a 13 dagen, waartoe zij opgeroepen kunnen worden.

Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat een dienstvervanger allicht f 600 zal kosten en dat men, door in persoon voor den gewonen dienst onder de wapenen te komen, zich gedurende zeven jaren, na den eersten oefeningstijd, nog eene wekelijksche toelage van een, voor velen niet onbelangrijk bedrag verzekeren kan, dan komt het ons niet twijfelachtig voor, dat men behoorlijk militie-kader zal kunnen verkrijgen, en vermeenen wij dan gerust te mogen rekenen op een getal van:

1 pCt. militie-luitenants,

2 » militie-sergeanten, en

3 » militie-korporaals.

ƒ 1.25 » 2.50 » 6.50

-ocr page 39-

29

Wanneer de milicien uit de Eerste Reserve overgaat in de Tweede of aanvullings Reserve, houdt de wekelijksche toelage op.

Dat dergelijke regeling een nog al aanzienlijk bedrag zal vorderen is duidelijk, en dit zullen wij thans nagaan, in de veronderstelling, dat alle militie-kader compleet zij en wel na 8 jaren, na de invoering van dien maatregel.

Volgens den Staat B, rekenen wij, voor:

het actieve leger op :

544 militie-luitenants,

1118 militie-sergeanten, en 1670 militie-korporaals,

welke verloopen in:

de Eerste Reserve, tot op :

182 militie-luitenants,

351 militie-sergeanten, en 534 militiekorporaals.

Het verdere kader, hetwelk men in de Tweede Reserve zal overhouden, kan, hier op dit oogenhlik, buiten beschouwing blijven. De kosten zullen bedragen:

Voor het Actieve leger:

544 militie-luitenant = 544 x 52 x 6.50 = ƒ 183 872 1118 militie-sergeanten = 1118 x 52 x 2.50 = » 145 340

1670 militie-korporaals r= 1670 X 52 x 1.25= » 108 550 ----

ƒ 437 762

Voor de Istc Reserve:

182 militie-luitenants 182 x 52 X 5.00 = ƒ 47 320 351 militie-sergeanten = 351 X 52 x 2.00 = » 36 504

534 militie-korporaals = 534x52x1.00= » 27 768 --

ƒ 111592

Te zamen .... ƒ 569 354 Hierbij te voegen aan 1ste uitrusting voor 100 officieren : 200 X 100 =...........» 20 000

ƒ 569 354

Waarvoor te stellen van ƒ 570 000.

-ocr page 40-

30

Dit bedrag zal gevonden kunnen worden, door eene inkrimping van het tegenwoordige kader bij ons leger, (officieren, onderofficieren, korporaals enz.) niettegenstaande de leger-nitbreiding.

De hiernavolgende Staat C geeft aan, hoeveel het tegenwoordige aantal officieren (vrijwillig dienenden) bij de nieuwe organisatie, zoude kunnen verminderen, namelijk 200 (211), waardoor eene besparing aan uitgaven van ƒ 200000 zoude worden verkregen.

Hierboven hebben wij gezien dat het aantal militie-luitenants zoude bedragen;

544 182^=726,

zoodat het totaal officieren per slot van rekening zoude vermeerderen met:

726 — 211 r= 515 ol 500 luitenants.

Uit den Staat D blijkt, dat de tegenwoordige sterkte aan onder-officieren, korporaals enz. zoude kunnen verminderen met 1700 man, waardoor eene bezuiniging zoude ontstaan van ƒ 500000.

Het aantal militie-onderofficieren en korporaals bedraagt evenwel: 1118 1670 351 534 = 3673,

zoodat het totaal, bij de nieuwe organisatie feitelijk wordt vermeerderd met;

3673 —1717 = 1956 of 2000 man.

De besparingen, verkregen door eene vermindering van het aantal beroep-soldaten (officieren, onderofficieren, korporaals, enz.) zouden diis bedragen:

aan officieren....... ƒ 200 000

» minderen . ..... » 500 000

te zamen ■■■■ / 700 000 waarmede dus de meerdere kosten van het militie-kader, ad ƒ 570 000, zouden gedekt worden. Men ziet hieruit, dat bij eenige misrekening onzerzijdsch, en zoodanige misrekening is zeer wel mogelijk, de kosten vermoedelijk toch zeer ruim zullen gedekt worden.

Zoo noodig zoude zelfs eene vermeerdering van het aantal onderofficieren met 200 nog zeer goed kunnen geschieden, aangezien

-ocr page 41-

31

dit nog geen ƒ 100 000 per jaar zoude kosten. Dit zoude dan ruim 1 onderofficier per compagnie Infanterie meer geven.

Hen, die bevreesd zijn, dat men op een militie-kader van

1 pCt. militie-luitenants

2 » militie-sergeanten en

3 » militie-korporaals

niet zoude mogen rekenen, verwijzen wij naar hierachter, onder: „Samenstelling der levende strijdkrachten,quot; alwaar deze aangelegenheid nader is uiteengezet.

Uit den aanvang dezer afdeeling zal gebleken zijn, dat het in onze bedoeling ligt, de militie voor eerste oefening, ten minste 12 maanden onder de wapenen te houden.

Het komt ons voor, dat deze eisch niet te hoog is gesteld, en dat de praktijk leert, dat men dien oefeningstijd als een minimum moet beschouwen.

Zij, die vermeenen dat men met een korteren eersten oefeningstij d kan volstaan, geven zich geen voldoende rekenschap van de eischen die aan een bruikbaar soldaat, in den tegenwoordigen tijd, moeten gesteld worden en zien over het hoofd, dat tot het vormen daarvan noodig zijn: opvoeding en onderricht.

Het laatste is mogelijk, omdat de elementaire exercitiën enz., in betrekkelijk korten tijd onderwezen kunnen worden, ja, voor een goed deel reeds vóór het in dienst komen zijn aangeleerd, maar de opvoeding, is een geheel andere zaak. Deze kan in geen enkele weken of maanden aangeleerd worden, maar eischt langeren tijd.

Ware het mogelijk den soldaat geheel of nagenoeg geheel van de burgermaatschappij af te scheiden, door hem, bijvoorbeeld, op een fort te logeeren, wellicht zou men daardoor een paar maanden (hoogstens) kunnen winnen. Wij zouden daarmede wel de proef willen wagen, voor wat de militie der vesting-artillerie betreft.

Overigens komt ons een eerste oefeningstij d, zoowel voor het

-ocr page 42-

32

militiekader als voor den milicien-soldaat, der onbereden wapens, van minstens 12 maanden, gebiedend noodzakelijk voor, en moet die tijd, voor de bereden wapens, gebracht worden op minstens 16 maanden.

E. Dienstvepvanging.

Hoewel de meening toegedaan zijnde, dat een ieder, die daartoe in staat is, bij eene eventueele verdediging van den Nederlandscben bodem, het zijne moet bijdragen, komt het ons niet noodig, ja zelfs niet wenschelijk voor, dat daarom een ieder als soldaat, onder de wapenen, geoefend moet worden.

Het zou immers onze finantieele krachten te boven gaan, om alle militieplichtigen te oefenen en als behoorlijk geoefende soldaten tegenover den vijand te brengen, en om in den tegenwoordigen tijd, slecht of onvoldoend geoefende manschappen tegenover eene geoefende legermacht in het vuur te brengen, daartoe ontbreekt ons de moed. Wij achten dit onverantwoordelijk.

Daarom verlangen wij een betrekkelijk klein maar goed geoefend leger, namelijk een actief leger met de noodige reserves, als \\ste categorie, gesteund, voor het verrichten van tal van hulpdiensten , door ongeoefenden als 2de categorie.

Wij zijn bepaalde voorstanders van het behoud der dienstververvanging, maar onder zeer bepaalde voorwaarden, die wij hieronder zullen ontwikkelen.

Onze bedoeling is — wij zeiden het reeds boven — dat een milicien, die een nommer heeft getrokken, hetwelk hem aanwijst voor de 1ste categorie of ingelijfden voor wapenoefening, het recht heeft zich door een ander te doen vervangen, op de uitdrulckelijke voorwaarde evenwel, dat hij dan geenszins van den dienst vrijkomt, maar overgaat bij de 2de categorie, en dus aangewezen wordt voor eene der vele hulpdiensten.

Een militieplichtige der 1ste categorie, bovenbedoeld, kan zich laten vervangen:

1°. door te ruilen met iemand van zijn eigen lichting.

De dienstvervanger, welke men hierdoor bekomt, behoort «per

-ocr page 43-

33

se» tot het zoogenaamde blijvend gedeelte, wordt dan ook gedurende 18 maanden tot eerste oefening onder de wapenen gehouden en dient dus tot verlichting van den diensttijd van anderen.

2°. door tot dienstvervanger te stellen, iemand, die zijn militie-tijd, voor zoover den dienst in het actieve leger betreft, uitgediend heeft, zijnde dit dus mannen van 26-jarigen leeftijd.

Aangezien deze een behoorlijken graad van oefening bezitten, wordt hun verblijf onder de wapenen aanmerkelijk bekort en wel bijvoorbeeld tot,

a. 8 maanden, wanneer zij den graad van militie-sergeant hebben;

b. 5 maanden, indien zij militie-korporaal; en

c. 8 maanden, wanneer zij gewoon soldaat zijn.

In de onder a en amp; genoemde gevallen, hebben deze miliciens, gedurende hun verblijf in de Eerste Reserve, eene zekere toelage, doch deze houdt op, zoodra zij als dienstvervanger in dienst treden.

De bovengenoemde tijden slaan alleen op het onder de wapens zijn voor eerste oefening, want zij moeten steeds deelnemen aan de jaarlijksche herhalingsoefeningen, die zoo heilzaam te achten zijn.

3°. door tot dienstvervanger te kiezen een vrijwilliger uit het leger, wanneer diens verbintenis afgeloopen is.

Uit den aard der zaak, kan de eerste oefeningstijd voor deze dienstvervangcrs nog meer bekort worden, dan voor de onder 2°. genoemden, en wel bijvoorbeeld;

o. is de dienstvervanger een onderofficier, zoo wordt hij 1 maand onder de wapenen gehouden;

h. is hij korporaal, dan gedurende den tijd van 2 maanden; en

c. is hij soldaat, dan zal die eerste oefeningstijd gebracht worden op 4 maanden.

Voor herhalingsoefeningen moeten zij steeds opkomen.

De grondgedachte van deze regeling is:

in de eerste plaats, om op deze wijze stof te bekomen tot het aankweeken van goed bruikbaar militie-kader; en

ten tweede, om vooral mannen van rijperen leeftijd, zoolang mogelijk, in de gelederen te bekomen.

Wij vermeenen aldus, op eene voor het leger voordeelige en voor de natie niet nadeelige wijze, te zullen kunnen voorzien in een behoorlijk militiekader, en durven verwachten, dat de vrijwillige dienstneming hierdoor gebaat zal worden.

8

-ocr page 44-

34

Iemand toch, die als vrijwilliger op jeugdigen leeftijd in dienst komt, kan zich, na afloop van zijne eerste dienstverbintenis, welke gesteld zou kunnen worden op 5 jaren, voor een goed deel van zijn volgend leven eene geldelijke bijdrage bezorgen, hoewel hij in de burgermaatschappij is teruggekeerd.

Immers het eerste dienstverband van een als jongeling in dienst getreden persoon, eindigt op 28—24 jarigen leeftijd en hij kan nu tot zijn 24—30, 30—36, en, wanneer hij physiek nog geschikt blijft, wellicht tot zijn 36—42 jaar als dienstvervanger optreden.

Zooals boven werd uiteen gezet, hangt van zijn graad af, de tijd welke hij voor eerste oefening om de zes jaren moet dienen. Daarenboven moet hij de herhalingsoe/eningen bijwonen.

Wanneer men nu eens aanneemt, dat aan een dienstvervanger wordt uitbetaald eene som van ƒ 600, dan geeft dit zonder rente-berekening per jaar V6 X 600 = ƒ 100, of per week eene toelage v£.n ƒ 2.00, en dit is in den tegenwoordigen tijd eene, voor velen niet te versmaden tegemoetkoming,

En door dit stelsel verleent men toch geen bijzondere gunsten aan degenen, die de dienstvervangers stellen, want zij blijven beschikbaar voor de vele hulpdiensten, die bij een oorlog zeker niet minder aan gevaar zullen blootstaan.

F. Hulpdiensten.

De militieplichtigen, welke aangewezen zijn tot het verrichten der verschillende hulpdiensten, zullen reeds in vredestijd het hunne moeten bijdragen, om de oefeningen van hen, die met de wapenen worden geoefend, te bevorderen.

Wij zouden namelijk de daarvoor jaarlijks overschietende 5000 man, wenschen te verdeelen, bij voorbeeld, over de: 44 Bataljons Infanterie,

15 » Vesting-Artillerie,

3 » Genie troepen,

en over 3 hospitalen.

65 te zamen, hetwelk dus zoude geven 77 man per Bataljon of hospitaal.

-ocr page 45-

35

Van deze 77 man zoude \'/n gedeelte of 6 a 7 man, beurtelings gedurende één maand opkomen, tot het verrichten van verschillende hulpdiensten, waartoe anders soldaten gebruikt werden, welke daardoor feitelijk aan de oefeningen worden onttrokken. Men zoude dus steeds 415 (,ln x 5000) man voor die hulpdiensten beschikbaar hebben in kazernes, magazijnen, werkplaatsen, slachterijen, ziekeninrichtingen, enz. Voor deze hulpdiensten zoude ook dienstvervanging mogen plaats hebben in vredestijd, maar in oorlogstijd zal niemand daaraan onttrokken mogen worden.

Naar gelang van hunne geschiktheid of ambacht, worden deze militiephehtigen ingedeeld en ingeval van mobilisatie aangewezen tot bepaalde diensten,

a. buiten de forten, in liniën en stellingen, als wanneer zij ondergebracht en verpleegd worden aan de hoofdkwartieren of in nabij gelegen plaatsen ;

b. binnen de forten, in welk geval zij — met uitzondering der scherpschutters — tot de noncombattanten behooren.

Deze aangelegenheid wordt geregeld, gedurende de maand dat zij opkomen, terwijl hen tevens wordt medegedeeld, welk stuk bruikbaar gereedschap, enz. zij ingeval van mobilisatie hebben mede te brengen, welke voorwerpen alsdan door het Eijk getaxeerd en overgenomen worden.

Op deze wijze komt men voor een goed deel tegemoet aan de bezwaren, verbonden aan het hebben van een grooten magazijns-voorraad van gereedschappen en aan die, verbonden aan requisitiën op zulk een groote schaal. Daarenboven werkt een goed werkman het liefst met zijn eigen gereedschap.

Maar wij wenschen in dien zin nog verder te gaan.

In elke groep van eene linie of stelling, zal men een zeker aantal personen noodig hebben, welke zich aanhoudend in die groep moeten verplaatsen, als daar zijn; artsen, intendanten, genieofficieren, enz.

Deze officieren zouden wij niet bereden willen maken, omdat èn aan het aanschafien der paarden èn aan het hun toevoegen van een bereden ordonnans, groote bezwaren verbonden zijn, maar

-ocr page 46-

36

wij zouden voor elk hunner een milicien ter beschikking willen stellen, die bij de mobilisatie medebrengt een voor eene sjees ingespannen paard, welke, bij aankomst, na taxatie, door het Rijk aangekocht worden.

Van de jongelieden, welke in het bezit zijn van een rijwielen de noodige vaardigheid in het gebruik daarvan hebben, zoude een te bepalen getal met hun rijwiel opkomen en ordonnansen-dienst verrichten.

Jonge artsen, studenten in de medicijnen en geestelijken, zouden ingedeeld worden, hetzij in de groepen, hetzij in de op te richten verbandplaatsen, zieken-inrichtingen, enz.

De thans aangestelde reserve-ofiicieren van gezondheid zouden dan kunnen vervallen, omdat men er militieplichtigen voor kan aanwijzen. Hierdoor zou jaarlijks eene besparing van ƒ 15000— ƒ 18000 worden verkregen

Militieplichtigen, welke lid zijn van eenig scherpschutterskorps, zouden, indien zij eene bepaalde vaardigheid in het schieten bekomen hebben, in de groepen en in de forten ingedeeld worden als scherpschutters.

Vooral het schijfschieten zou men bij jongelieden moeten bevorderen, door het in vredestijd uitschrijven van vele concoursen en het daarvoor beschikbaar stellen van prijzen en premiën.

Men ziet, dat op deze wijze een nuttig gebruik kan worden gemaakt van tal van krachten in de burgermaatschappij zonder dat daarbij, als een bepaald vereischte, eene oefening in den wapenhandel noodzakelijk is, en dit is in hoofdzaak gelegen in de omstandigheid, dat wij een verdedigenden oorlog inliniën en stellingen te voeren zullen hebben, want bij een leger te velde, zelfs bij de door ons gewenschte mobiele troepen, zou men — op wellicht enkele uitzonderingen na — de hier bedoelde personen bezwaarlijk kunnen indeelen, want daar moeten allen geoefende soldaten zijn.

Ten einde deze miliciens een kenteeken te geven, dat zij soldaat zijn, komt het ons voor, dat de meest doelmatige en tevens goedkoopste uniform zou bestaan uit een stel ruime linnen kielen en pantalons en eene uniformpet, een en ander voorzien van eene duidelijke uitmonstering Naarmate van het seizoen en den wil

-ocr page 47-

37

van den milicien, zou deze zich daaronder kunnen kleeden naar welgevallen. Eenmaal onder de wapenen zijnde bij mobilisatie, wordt verder, zoo noodig, voorzien in het schoeisel, enz.

Men zou dus op deze wijze kunnen beschikken over: 40000 man, grootendeels voorzien van een stuk gereedschap of bruikbaar voorwerp, zooals: bijl, schop, pikhouweel, rijwiel, paard en sjees, enz. en daarenboven al dadelijk voldoende gekleed voor de te verrichten werkzaamheden.

Het aantal dezer werklieden, welke men al dadelijk kan aanwijzen voor bepaalde punten, bedraagt ruim 27000 man. Zie Staat E.

Hierin nu komen alleen voor diegenen, welke dadelijk in de stellingen en groepen ter plaatse kunnen gebezigd worden, en is geen rekening gehouden met hen die in de achtergelegen magazijnen enz zullen aangewezen worden voor tal van diensten, waartoe men geen bepaald ambacht, enz. behoeft te kennen, bijvoorbeeld, het zoogenaamde sjouwerswerk. Voor deze werkzaamheden worden zij bestemd, welke niet tot nuttiger werk gebezigd kunnen worden.

Naar onze overtuiging zal men hier geen onwil ontmoeten, met betrekking tot het medebrengen van paard en sjees, rijwiel of gereedschap, want zij die daarin onwillig mochten zijn, zouden eenvoudig ingedeeld kunnen worden als sjouwers, enz.

Bij de samenstelling en indeeling van deze hulpdiensten, is ook rekening gehouden met de omstandigheid, dat men bij den bestaanden toestand, groote moeilijkheden zal kunnen ontmoeten in het verkrijgen van de noodige handen voor de verschillende hulpdiensten, die welke in de forten ingedeeld worden nog buiten rekening latende.

Van waar zal men ze moeten bekomen? Uit de achter de liniën gelegen gemeenten.

En nu is de vraag; zullen er voldoende handen en armen, in de volle kracht des levens, aanwezig en daartoe genegen zijn ? Dit wordt door de onderwerpelijke organisatie mogelijk gemaakt, ja zelfs verzekerd.

-ocr page 48-

38

G. Opperbevelhebber.

Uit den staat, welke de samenstelling van het leger op oorlogsvoet aangeeft, blijkt dat er slechts één Luitenant-Generaal — de Opperbevelhebber — is uitgetrokken, en dat men overigens slechts Generaal-Majoors aantreft.

Bij het gemis van een mannelijk persoon in ons Vorstenhuis, vermeenen wij, in vredestijd, geen opperbevelhebber te moeten aanwijzen.

De op het oogenblik van mobiliseeren, aan het bewind zijnde regeering zal, onder hare verantwoordelijkheid, eene keuze voor een opperbevelhebber moeten doen uit de verschillende aanwezige generaal-majoors — actieve of gepensionneerden — hetzij uit de Inspecteurs der Wapens, hetzij uit de commandeerende generaals in liniën of militaire-afdeelingen, enz. Hij op wien de keuze valt, wordt onmiddellijk bevorderd tot luitenant-generaal.

Nu valt het niet te ontkennen, dat aan zoodanige regeling nadeelen verbonden zijn, maar de voor- en nadeel en tegen elkander wegende, vermeenen we, dat zij toch de beste zal blijken te zijn.

Men zal ongetwijfeld met zekeren grond kunnen aanvoeren, dat het van overwegend belang te achten is, dat reeds in vredestijd de aangewezen opperbevelhebber bekend zij, niet alleen in het belang van het land en het leger, maar ook in dat van het individu zelf, opdat deze de gelegenheid bekome, zich voor zijne zware taak, zooveel doenlijk, voor te bereiden.

Maar ook dit heeft zijne eigenaardige bezwaren.

Wij althans vermeenen, dat zoodanige persoon in ons land, al vrij spoedig na zijne benoeming zal blootstaan aan de beoordeelingen der pers, die, voorgelicht door niet altijd even bevoegden of onbevooroordeelden, eene bijzondere vrijmoedigheid heeft, om zich te uiten, vooral dan, wanneer het iemand in eene hoogeen benijde positie geldt.

Men loopt alsdan gevaar, dat zoodanige autoriteit — zooals men dat noemt — wordt afgebroken, en dat vermoedelijk om redenen, die weinig of geen waarde zullen hebben bij hen, die wel degelijk hunne redenen hadden bij de aanstelling.

Maar die critiek zal al bijzonder gunstig moeten zijn, wil men het vertrouwen in zoodanig persoon niet schokken, en wantrouwen

-ocr page 49-

39

zoude werkelijk een groote ramp zijn, bij het uitbreken van een oorlog.

Daarom geven wij er de voorkeur aan, met de benoeming van een opperbevelhebber te wachten, tot op het oogenblik van mobilisatie.

Dit neemt evenwel niet weg, dat de Regeering in vertrouwen aan dien Generaal-Maj oor, dien zij bij eventueele mobilisatie aan het hoofd van de verdediging wenscht te plaatsen, haar voornemen kan mededeelen, waardoor de onderwerpelijke opper-officier de gelegenheid bekomt, zich in vredestijd eenigszins voor te bereiden, al kan die voorbereiding niet volkomen zijn, omdat die, in zekeren zin, «en cachette» zal dienen te geschieden.

Hierin zal vermoedelijk, voor een deel althans, tegemoet gekomen kunnen worden, door dat de Minister van Oorlog, vooral bij bevorderingen in hoogeren rang, hieromtrent te rade gaat met dien aangewezen opperbevelhebber.

Dit laatste is daarom van overwegend belang, dewijl men bij mobilisatie al dadelijk begint, met eene ledige plaats te maken in de hoogste rangen, en men dus ook dadelijk genoodzaakt is deze aan te vullen, waardoor men al lichtelijk, door eventueele opschuivingen, te velde gaat met verschillende personen in hoogere rangen, die nog nieuw of vreemd in hunne betrekking zijn.

Om die reden alleen, zoude het al wenschelijk zijn, dat de aangewezen opperbevelhebber geraadpleegd werd.

Uit het bovenstaande zal men ontwaren, dat deze hoogst belangrijke aangelegenheid door ons overwogen is.

Wij komen tot de slotsom, dat met de benoeming van een opperbevelhebber gewacht behoort te worden tot op het oogenblik der mobilisatie, maar dat de te benoemen persoon reeds vooraf in vredestijd, in vertrouwen, van die vermoedelijke benoeming kennis moet dragen, opdat hij er niet mede overvallen worde, en gelegenheid hebbe, zich eenigszins voor die zware taak te kunnen voorbereiden.

Dit laatste zal te gereeder kunnen geschieden, bij de hieronder volgende organisatie, die wij wenschen te geven aan het Departement van Oorlog.

-ocr page 50-

40

Indien aan de Inspecteurs verder worden toegevoegd, de vermoedelijke opvolgers, en men kan den aanstaanden Opperbevelhebber uit die Inspecteurs kiezen, dan zal men de meest geleidelijke oplossing bekomen.

ff. Departement van Oorlog.

In de samenstelling van het Departement van Oorlog zou eene geheele wijziging dienen te komen, in den geest van die, welke indertijd door den Minister De Roo van Aldervoerelt werd ingevoerd, maar welke — wegens de ziekte en den dood van dien Minister — voor wat de Instructiën voor de Inspecteurs betreft, nimmer tot volledige invoering en dientengevolge ook niet tot haar recht is gekomen.

Wij vermeenen, even als hij, dat de inspecteurs der verschillende Wapens en dienstvakken meer voeling met den Minister moeten hebben, dan bij de bestaande organisatie het geval is.

De inspecteurs moeten zijn, even zoovele oogen, waarmede de Minister het leger, met de oefeningen en alles wat op de verschillende wapens en dienstvakkon betrekking heeft, beziet, omdat hij geen tijd en gelegenheid heeft, dit alles in persoon te doen.

Hij toch is de eenige persoon, die voor de defensie verantwoordelijk is, en om nu die verantwoordelijkheid, voor een goed deel althans, van zich af te schuiven op de inspecteurs, gaat niet aan, wanneer men die inspecteurs niet tevens de macht en gelegenheid geeft, de oefeningen, enz. naar hunne zienswijze, op hunne verantwoordelijkheid te regelen.

Maar dit laatste kan nu eenmaal niet.

Daarom moet de Minister de geheele verantwoordelijkheid alléén dragen en zich daarbij laten voorlichten door de daartoe aangewezen personen; de Inspecteurs.

Het is duidelijk, dat de positie van den Minister hierdoor niet aangenamer wordt, omdat het natuurlijk gemakkelijker is aan een ondergeschikt bureau de bevelen te geven, schriftelijk een en ander te gelasten aan den dikwerf in hooger rang geplaatsten inspecteur, dan in persoon de onderwerpelijke aangelegenheid met dien inspecteur te behandelen.

-ocr page 51-

41

Aan de bureaux dier inspecteurs, zoude het noodige personeel moeten zijn, en wel zoodanig georganiseerd, dat de inspecteur zich vrij zoude kunnen verwijderen tot het houden zijner inspectiën, zonder den goeden gang van zaken te storen.

Dat hierdoor eene vrij aanzienlijke besparing aan traktementen, toelagen, huur van bureaux, enz. zou verkregen worden, is nogal duidelijk, wanneer men maar eens nagaat, hoeveel personeel en hoevele gehuurde lokalen, hierdoor zouden uitgewonnen worden.

J. Samenstelling der levende strijdkrachten.

Zooals reeds bij de behandeling der doode weermidddelen is gezegd, zouden onze levende strijdkrachten moeten bestaan uit;

a. Mobiele troepen.

b. Bewakingstroepen en

c. Bezettingstroepen.

a. Mobiele troepen.

De mobiele troepen, welke moeten dienen tot handhaving der neutraliteit en, bij eene zelfverdediging, tot het doen van offensieve bewegingen, wanneer zich daartoe gunstige oogenblikken en gelegenheden aanbieden, moeten, naar wij vermeenen, tot een minimum worden gebracht.

Men moet deze troepen niet verwarren met een veldleg er, geheel en al uitgerust met de quot;impedimenta» daaraan onvermijdelijk verbonden. Het zijn eenvoudigweg, mobiele troepen, zonder groote treinen, enz. en daardoor alleen geschikt om gebruikt te worden in ons eigen land.

b. Bewakingstroepen.

Deze bestaan uitsluitend uit infanterie.

Zij dienen ter bewaking en verdediging der liniën en stellingen, en worden, in den regel, buiten de forten gebezigd.

Zij kunnen evenwel ook dienen bij de bewaking der kust, tot ondersteuning der mobiele troepen, tot versterking der mobiele troepen, óf wel tot versterking van de bezettingen van permanente werken, vestingen en forten.

-ocr page 52-

42

c. Bezettingstroepen.

Deze troepen bestaan in hoofdzaak uit vesting-artillerie, welke gebezigd zullen worden in de tusscben- en nevenbatterijen, voor zoover den dienst der artillerie betreft. Verder bebooren tot de bezettingstroepen, de vesting-compagnieën der genietroepen.

Volgens Staat A, worden de levende strijdkrachten ingedeeld, in:

1°. het Actieve leger;

2°. de 1ste Reserve, en

3°. de 2de of Aanvullings-Reserve.

Het Actieve leger bestaat uit;

11 000 vrijwilligers en 56 000 miliciens.

te zamen 67 000 man.

Dit Actieve leger wordt gedeeltelijk geëncadreerd, (officieren, onderofficieren, enz.) door vrijwilligers en gedeeltelijk door militie-kader.

De 1ste Reserve bestaat uit:

2 000 vrijwilligers en 17 000 miliciens.

te zamen 19 000 man.

Deze 1ste Reserve wordt insgelijks geëncadreerd door vrijwilligers en militie-kader, met dien verstande evenwel, dat het vrijwillige kader, gedurende den tijd dat de militie niet onder de wapenen is, ingedeeld wordt bij het Actieve leger, en gebezigd voor alle mogelijke speciale betrekkingen, zoowel bij de korpsen zelve, als voor detacheeringen in betrekkingen, enz. daarbuiten — betrekkingen die voor een goed deel vervallen bij eene mobilisatie.

Het Actieve leger en de 1ste Reserve worden gelijktijdig gemobiliseerd en rukken tegelijk uit of op.

De 2de- of Aanvulling s-Reserve, bestaat uit;

25000 miliciens en is alleen geëncadreerd door militie-kader. Zie Staat B.

-ocr page 53-

43

De Aanvullings-reaerve dient, zooals de naam aanduidt, in de eerste plaats, tot het aanvullen van de verliezen, die ontstaan in het Actieve leger en in de 1ste Reserve. Verder zal men het overige gedeelte, zooveel doenlijk, vereenigen tot tactische eenhsden, en aanwenden daar, waar het noodig zal blijken te zijn.

Om deze 2de Reserve behoorlijk, dat wil zeggen voltallig, te encadreeren, zal men daarbij indeelen:

a. physiek nog geschikte gepensionneerde officieren;

b. officieren, welke den dienst verlaten hebben, tot hun 31e jaar (duur der dienstplichtigheid);

c. militie officieren, die — hun militieplicht volbracht hebbende — zich daartoe vrijwillig aanbieden;

d. onderofficieren en korporaals, die den dienst hebben verlaten en geen dienstvervanger wenschen te worden, tot zij hun 31e jaar hebben bereikt.

Mocht het noodig zijn, dan zoude men deze categorie (onderofficieren en korporaals) nog voor de 2de Reserve kunnen verbinden, door eene geringe jaarlijksche toelage.

Op grond van het voorgaande, gelooven wij, dat te allen tijde op een voldoend kader zal kunnen gerekend worden, en dat de getalsterkte van het militie-kader van 1—3 pCt. voor het Actieve leger en de 1ste Reserve, ten allen tijde verzekerd zal zijn te achten.

Thans zullen wij achtereenvolgens de samenstelling der verschillende Staven, Wapens en Dienstvakken nader behandelen.

Staven, wapens en dienstvakken.

I. Groote Staf.

Tot den Grooten Staf van het leger worden gerekend de verschillende autoriteiten, welke voorkomen op den Staat F.

Het zijn die officieren, enz. die een werkkring hebben, onafhankelijk van het wapen of dienstvak waarvan zij afkomstig zijn.

Genoemde Staat F geeft den toestand aan na de mobilisatie, namelijk na de benoeming van een opperbevelhebber.

-ocr page 54-

44

Aan den Minister van Oorlog wordt toegevoegd een hoofdofficier; deze en s\'Ministers adjudant behooren tot liet Geheim Kabinet en zijn ter persoonlijke beschikking van den Minister.

De Inspecteur van het Militair Onderwijs krijgt zijn bureau aan het Departement van Oorlog, even als de overige Inspecteurs.

Bij mobilisatie blijven van den Grooten Staf, na indeeling van alle officieren, boven en behalve het personeel, hetwelk het bureau van den Inspecteur van het Militair Onderwijs uitmaakt, nog ter beschikking van den Minister van Oorlog. 1 luitenant-kolonel,

10 kapiteins en 6 luitenants,

welke in vredestijd behooren tot het vaste personeel der Koninklijke Militaire Academie en der Hoogere Krijgsschool, en nog geene bestemming hebben.

Zie ook onderdeel quot;Beschikbaarquot; van den Staai Z.

2. Generale Staf.

De hierbij behoorende Staat G geeft de samenstelling en de indeeling van den Generalen Staf aan, na eene mobilisatie, waaruit blijkt, dat alsdan:

1 luitenant-kolonel en

2 kapiteins

aan het Departement van Oorlog achterblijven.

In vredestijd zullen verschillende van deze personen, en wel meer bepaald in de eerste plaats de kapiteins, voor andere diensten kunnen gebruikt worden.

Wij vermeenen, dat van den Generalen Staf een gesloten korps moet worden gemaakt, voor wat de hoofdofficieren betreft, en dat die hoofdofficieren, welke afkomstig zijn van de vesting-artillerie en genie, nimmer bij hun technisch wapen moeten kunnen terug-keeren, maar hunne verdere carrière daarbuiten moeten maken.

-ocr page 55-

45

3. Provinciale Staf.

Met betrekking tot de samenstelling van den Provincialen Staf, aangegeven in Staat H, valt niets op te merken, dan dat ook deze staf een weinig is uitgebreid.

Hieromtrent wordt verwezen naar de laatste alinea van de toelichting van den Plaatselijken Staf.

4. Plaatselijke Staf.

De samenstelling van den Plaatselijken Staf, zie Staat I. berust op bet aantal officieren, hetwelk men in oorlogstijd noodig zal hebben. Zij worden in vredestijd over de verschillende garnizoenen, naar behoefte, ingedeeld.

Het komt ons namelijk bepaald noodzakelijk voor, om in tijd van oorlog officieren van den Plaatelijken Staf in te deelen:

a. bij de verschillende hoofdkwartieren, zoowel van de mobiele troepen, als van stellingen, liniën en groepen;

h. in verschillende vestingen en groote forten; en

c. in sommige garnizoenen.

Doet men dit niet, dan zal men daartoe al dadelijk een of ander officier van een der wapens moeten aanwijzen, en dit schijnt ons niet zonder bedenking

Het is waar, dat de Plaatselijke Staf hierdoor eene niet onaanzienlijke uitbreiding bekomt (13 officieren), maar menvergete niet, dat deze staf ook zeer goed kan dienen tot plaatsing van flinke officieren, die door een of ander toeval hunne carrière niet bij hun wapen kunnen volgen.

Wanneer dit flinke soldaten zijn, dan kunnen zij groote diensten bewijzen, door het handhaven van orde en tucht in de garnizoenen, en zoodoende nuttig zijn bij het opvoeden van den soldaat in vredestijd.

5. Geneeskundige Dienst.

De samenstelling van dit dienstvak, met den aankleve, als: Apothekers , Paardenartsen , Hospitalen en Hospitaalsoldaten ,

-ocr page 56-

46

blijkt uit den Staat K, waarbij aangegeven is, welke titels men wenschelijk acht en hunne assimilatie aan de militaire rangen.

Reserve-officieren van Gezondheid komen niet meer voor, dewijl men die, bij de voorgestelde organisatie, in ruime mate zal kunnen bekomen uit de militie. De hierdoor te verkrijgen besparing is hierboven reeds opgegeven.

In den Staat L, komt de indeeling van het personeel voor bij mobilisatie, terwijl dit in vredestijd naar behoefte kan worden ingedeeld.

Ook aan dit dienstvak is eenige uitbreiding gegeven moeten worden, tengevolge van de uitbreiding van het leger.

6. Administratie.

Ook dit dienstvak, bestaande uit; Intendanten, Kwartiermeesters en Administrateurs van verschillende magazijnen, heeft eene niet onaanzienlijke uitbreiding ondergaan, zooals uit den Staat M blijkt.

Even als bij den Geneeskundigen Dienst, heeft men aangegeven welke titels wenschelijk worden geacht en hunne assimilatie aan de militaire rangen.

De indeeling in vredestijd zal naar de behoefte geregeld moeten worden.

7. Infanterie.

De Infanterie betaat uit:

a. Zes Regimenten Mobiele-Infanterie, ad 4 bataljons van 4 compagnieën, zie Staat N.

De miliciens worden per bataljon ingedeeld, voor de aanstelling van het te vorderen kader.

De reserve van elk bataljon formeert eene compagnie, waarvoor het vrijwillig kader in vredestijd aanwezig is bij den Staf van het Bataljon en tot verschillende diensten en detacheeringen gebruikt wordt.

De vier reserve-compagnieën van een Regiment maken een

-ocr page 57-

47

Reserve-Bataljon, waarvoor het kader aanwezig is bij den Staf van het Regiment, en bij dien der Bataljons.

Elke Brigade van de mobiele troepen bekomt twee Regimenten en twee Reserve-Bataljons, zonder de 2de of Aanvullings-reserve, sterk; 2 x 4680 = 9360 man infanterie.

b. Vijf Regimenten Bewahings-lnfanterie, ad 4 bataljons van 4 compagnieën. Zie Staat N.

Ook hier wordt per bataljon eene reserve-compagnie geformeerd, maar deze worden niet vereenigd tot bataljons. Het blijven zelfstandige eenheden, ter beschikking van de Groeps-Com mandanten.

Deze bewakings-infanterie wordt over de liniën en stellingen verdeeld.

De Regiments-Commandanten worden bij mobilisatie Groepscommandanten, en wel die van het

1ste Regiment te Hellevoetsluis ;

Ilpendam; Sloten ; Blauwkapel; Woudrichem.

2de 3de 4de 5de

De indeeling der bewakings-infanterie, is aangegeven in Staat O.

Hoewel het Wapen der Infanterie, voorwat de beroeps-officieren betreft, in getalsterkte is verminderd, is de verhouding voor de bevordering veel gunstiger geworden.

8. Cavalerie,

Het Wapen bestaat uit: (Zie Staat F.)

a. Drie Regimenten, ad 4 veld-eskadrons en een depot- en reserve-eskadron.

Hieruit ontwaart men, dat het aantal veld-eskadrons per regiment met één is verminderd. Dit is gedaan omdat wij, de zuinigheid willende betrachten, eene sterkere cavalerie wel wenschelijk maar niet absoluut noodzakelijk achten. Daarenboven zal in oorlogstijd

-ocr page 58-

48

per regiment een vijfde veldeskadron geformeerd kunnen worden, waarvoor het kader aanwezig is.

Elke brigade van de mobiele troepen, zal \'e\'en Regiment bekomen.

b. Een Eskadron ordonnansen; en

c. Een Korps Marechaussee.

De ordonnansen worden bij mobilisatie geheel, en de marechaussee ten deele, verdeeld over de mobiele troepen en de verschillende liniën en stellingen.

Bij mobilisatie begeven zich;

de Inspecteur,

de Ritmeester-Adjudant,

een schrijver en twee oppassers,

naar het Algemeen Hoofdkwartier der mobiele troepen.

De indeeling van het wapen, bij mobilisatie, is aangegeven in Staat Q.

9. Veld-Arlillerie.

Zooals uit den Staat R blijkt, is de Veld-Artillerie met den Trein, een afzonderlijk Wapen geworden.

Het wapen der bereden-artillerie is betrekkelijk veel ingekrompen, door de afschaffing van de Rijdende-Artillerie en de vermindering van elk Regiment Veld-Artillerie met eene batterij.

Het eerste is gedaan in verband met de taak, waartoe zich, naar onze meening, de cavalerie moet bepalen, en waarbij eene toevoeging van Rijdende-Artillerie wel weder wenschelijk, doch niet gebiedend noodzakelijk wordt geacht.

Wat de vermindering eener batterij per Regiment aangaat, deze komt ons gewettigd voor, wanneer men in het oog houdt, dat wij geen veldleger, maar alleen mobiele troepen te velde verlangen.

Men rukt dan nog altijd uit met 5x6 = 30 vuurmonden per Brigade van 9360 man infanterie, terwijl daarenboven al zeer spoedig per Brigade eene reserve-batterij geformeerd kan worden. Dan heeft men 36 stukken per Brigade.

-ocr page 59-

49

Bij eene verdediging van onze liniën en stellingen wenschen wij in en achter de dijken en op de wateren een ruim gebruik te maken van beweegbaar snelvurend geschut in pantserstanden. Dit behoort echter tot de Vesting-Artillerie.

10. Vesting-Artillerie.

Dit Wapen moet, naar onze meening, afgescheiden worden van de Veld-Artillerie, Pontonniers en Torpedisten.

Hieromtrent kunnen wij volstaan met eene zeer korte toelichting. Men vordert tegenwoordig meer van een artillerie-officier, dan men redelijkerwijze mag en kan verlangen. Niemand kan tegelijk een goed ruiter, paardenkenner, torpedist, pontonnier, geschut-gieter , pyrotechnoloog, constructeur, kust-, veld- en vestingartillerist zijn.

Naar ons gevoelen moet de Vesting-Artillerie bestaan uit 5 Regimenten ad 3 Bataljons, waarvan de sterkte, en het aantal Compagnieën verschilt, in verband met het aantal forten behoorende tot de groep, voor de bezetting waarvan het onderwerpelijke bataljon bestemd is.

De militie wordt niet compagnies-, maar bataljonsgewijze ingedeeld, zoodat de Bataljons-Commandant deze, naar de behoefte over de compagniën kan verdeden.

De samenstelling van het wapen blijkt uit Staat S.

De Bataljons-commandanten blijven, bij mobilisatie, de aan de Groeps-commandanten toegevoegde officieren der artillerie, zoodat èn de Regiments-Commandanten, die allen Groeps-commandanten worden, èn de Bataljons-commandanten, zooveel mogelijk respectievelijk hun troep, althans ten deele, onder hunne onmiddellijke bevelen behouden.

De indeeling der regimenten en bataljons blijkt uit den Staat T.

De vier pantserfort-compagnieën (Harssens, Pampus, IJmuiden, Maamond) zijn, om de eigenaardige oefening, vereenigd tot een bataljon en ingedeeld, als 1ste Bataljon, bij het 1ste Regiment.

De compagnieën, bestemd voor de sperwerken Neuzen en Elle-woutsdijk, zijn ingedeeld bij het 3de Bataljon van het 1ste Regiment, terwijl die, welke de bezetting zullen uitmaken van de sperforten Westervoort, Pannerden en Kraijenhoff, ingedeeld zijn bij het 2de Bataljon van het 5de Regiment.

-ocr page 60-

50

Aangezien men meer forten dan compagnieën Vesting-artillerie heeft, zullen verschillende compagnieën, bij mobilisatie, over meer dan een fort worden verdeeld.

Op deze wijze zou men, daar een fort-commandant, naar onze meening, minstens den rang van kapitein dient te be-kleeden, fort-commandanten te kort komen, maar hierin wordt voorzien door daartoe aan te wijzen kapiteins en hoofdofficieren, welke in vredestijd eene, bij mobilisatie op te heffen, betrekking bekleeden.

De indeeling der bezettingen, over de forten, benevens die der 1ste Reserve, blijkt uit den Staat U.

Ten einde, bij mobilisatie, officieren en kader beschikbaar te hebben voor de 1ste Reserves, welke bataljons-gewijze worden vereenigd tot ééne compagnie, bevinden zich in vredestijd bij de staven, verschillende personen welke gebezigd worden tot speciale betrekkingen, zooals schrijvers enz. Zie den Staat S.

De fortwachters moeten allen zijn conducteurs der artillerie in activiteit, en behooren tot het kader van de compagnie, die voor de bezetting van het betrekkelijke fort bestemd is, opdat men ten allen tijde valide onderofficieren hebbe, die den weg weten in magazijnen enz. Wellicht zal dit eenig bezwaar opleveren ten opzichte der bewaking van de verboden kringen, maar dit is in dit geval aene bijzaak.

Bataljons-gewijze heeft men een magazijnmeester der artillerie, welke behoort tot den staf van het bataljon.

Uit de samenstelling van den staf van het wapen, blijkt welke artillerie-inrichtingen tot het wapen blijven behooren.

Genie.

Dit wapen bestaat uit :

a. den Staf der Genie; en

b. de Genietroepen.

a. de Staf der Genie.

Zie Staat V, waaruit de samenstelling en de indeeling van het personeel, bij eene mobilisatie blijken.

-ocr page 61-

51

Op dien staat bevinden zich de noodige inlichtingen, voor wat betreft de indeeling in vredestijd.

b. de Genietroepen, (zie Staat TF) worden ingedeeld in 3 bataljons, en wel;

1 Bataljon : Pontonniers en Tor pedisten;

1 Bataljon: Veld-Compagnieen,Spoorweg-en Telegraaf-Compagnie èn School- en Depot-Compagnie;

1 Bataljon; Vesting-Compagnieën.

De samenstelling van het Regiment, op voet van vrede, op voet van oorlog, de indeeling over liniën, stellingen enz., de indeeling der reserves, enz., blijken uit dien staat. Daarin heeft men, bij de Recapitulatie, ook een overzicht van het geheele Wapen.

Ten einde een algemeen overzicht van de levende strijdkrachten te bekomen zijn opgemaakt;

1°. De Staat X, welke de Wapens-, en Dienstvaks-gewijze samenstelling van het leger aangeeft en eigenlijk is een korte verzameling van de Staten F, G, H, I, K, M, N, P, R, U en W.

2°. De Staat Y, waaruit men kan nagaan, hoeveel van eiken Staf, en van elk Wapen of Dienstvak, bij mobilisatie ingedeeld is :

a. bij het veldleger ;

h. in de stellingen;

c. in andere betrekkingen ; en

d. wat beschikbaar blijft.

3°. De Staat Z, welke aangeeft;

a. de samenstelling der mobiele troepen; en

b. de sterkte der bezettingen, voor;

1°. de Utrechtsehe linie ,

2°. de Stelling van Amsterdam ,

3°. de Kustfronten,

4°. de Sperforten , benevens ;

5°. de samenstelling van de Bureaux, Militaire inrichtingen enz.

4°. De Staat Z», behelzende een overzicht van de samenstelling der onderscheidene hoofdkwartieren.

-ocr page 62-

52

S lotwoopd.

Resumeerende komen wij tot den volgenden uitslag, om de in het «Voorwoord» gestelde vraag in bevestigenden zin te beantwoorden.

A. Inkrimping van het vesting stelsel en voltooiing daarvan in 8 tl 9 jaren.

In verband daarmede het sluiten eener leening of wel, eene tijdelijke verhooging van het Budget voor Oorlog.

B. Inkrimping van het staande leger (vrijwilligers) in alle rangen.

In verband hiermede eene uitbreiding van behoorlijk betaald

kader uit de militie.

C. Vermeerdering van de levende strijdkrachten door algemeene dienstplichtigheid, doch, in verband met dienstverwisseling, onder bepaalde voorwaarden.

Hoewel het ons als zeer waarschijnlijk toeschijnt, dat het Budget van Oorlog door de verschillende bezuinigingen, zooals afschaffing der Rijdende Artillerie, vermindering der Veld-Artillerie en der Cavalerie, enz. lager zal worden dan het thans is, hebben wij vermeend, hier niet op te mogen rekenen, dewijl de kosten verbonden aan de herhalingsoefeningen, waaraan wij groote waarde hechten, ongetwijfeld hooger zullen worden.

Zijn wij eenerzijds overtuigd, dat in de door ons gemaakte studie nog tal van leemten zullen voorkomen, wij gelooven ook, dat deze voor oplossing zullen vatbaar zijn, binnen het door ons aangegeven stelsel; anderzijds veroorlooven wij ons in herinnering te brengen de spreuk: «Ne Jupiter quidem omnibus.»

\'s Gravenhage, Juni 1894.

-ocr page 63-

53

VI

O

O

O

O

(V

O

O

O

O

oo

OS

r-H

E-i

1—(

Qgt;

O

O

O

O

V C

O

O

O

O

« s

1—1

00

co

O

O

O

O

•uasfifj

O lgt;gt; co

O

co

oa

O co

O

CO

cc

a O

O

O

O

O

2 es N

agt;

E-quot;

3!1!I!K

t-o co

-t

OJ

O

oo

oo

CQ

c-

O

O

lt;n

o

•sjagjdi.uCu^

co co

OS

t-H

O »o

CQ

co

O

O

O

O

•nsafiq

O

00

O CO

O IG

O OS f—1

{ gt; V

O

O

O

O

I «

•amiiw

co c-

iO XO

c—

r—i

O

O

O

O

•siaShjiiMrij^

C*quot;

lO

co

JO r-H

O

O

O

O

•assfig

O

O

O

O

OS

O

(M

00 r—1

c-»

CO

i 0 ÖC

O

O

O

O

| V

1

O 1 lt;

■®P!I!W

co

CO

co

r-H

co

co

co »o

l-O

■sjaSqiiMfijjY

i 600

O O

rjlt;

O O c—

O O t—

1

rH

ci

CS 0) e*

03 O u

09 CU

O

O

lt;n

ie

fl

V p-

agt; O fan

co bt)

j \'S

\'S

-Q

! c

CQ

agt;

N 0) PO

c

u

0) O)

u ■o B O b u O)

e

u

O

a b je

fa 4lt;

IB

fa

»

quot;O

a

-i

u i-

0) B lil E «t lt;o

-ocr page 64-
-ocr page 65-

55

Staat B.

STERKTE DER MILITIE.

Bij de berekening van het te bekomen kader heeft men aangenomen, dat verkregen zal kunnen worden:

1 pCt. militie-luitenants;

2 pCt. militie-sergeanten, en

3 pCt. militie-korporaals.

-ocr page 66-

56

Jaar-

Sterkte der zes jongste lichtingen = 5.29 a, aan

lijksche lichting a.

officieren.

onderofficieren.

korporaals.

soldaten.

te zamen.

Mobiele Inianterik.

Per Batalgou in te lijven (1 X 3S)......

alzoo per Regiment ad 4 Bataljons.....

152 608

8

32

16 64

?4 96

756 3 024

804 3 216

makende dit voor de zes Regimenten ....

3648

192

384

576

18141

19 296

Bewakings Infanterie.

Per Bataljon in te lijven (4 x 441......

aizoo per Regiment ad 4 Bataljons.....

176 704

9 36

19

76

28 112

875 3 500

931 3 724

makende dit voor de vijf Regimenten. . . .

3520

180

380

560

17 500

18 620

7168

372

764

1136

35 644

37 916

Hospitaal Soldaten.

Per compagnie ingelijfd..........

38

4

6

191

201

makende voor drie compagnieën......

114

12

18

573

603

Cavalerie.

Per Regiment ad 4 Veld-eskadrons ingelijfd . . .

16

1

2

3

79

85

makende voor drie Regimenten......

48

3

6

9

237

255

Veld-Aetilleeie.

Per Afdeeling van 3 Batterijen, ingelijfd (3 X 23) . Per Afdeeling van 2 Batterijen en 2 Trein-compag-nieën, ingelijfd (2 X 23) -j- (2 X 45).....

69 136

4 7

7

14

11

22

343 676

3(15 719

makende dit voor 1 Regiment van 5 Batterijen

205

11

21

33

1 019

1 084

dus voor drie Regimenten........

615

33

63

99

3 057

3 252

-ocr page 67-

57

J

7de—8ste lichtingen. (Iste Reserve) = 1.65 a,

aan

Totaal der

9de—11de lichting-en. (2de Reserve) = 2.38 a aan

.2

gt; U

• O)

»—i ca ^ «

* PH

officieren.

onderofficieren.

korporaals

soldaten.

te zamen.

Militie. (Leger en

1ste Reserve)

officieren.

onderofficieren.

korporaals.

soldaten.

te zamen.

n3 r-3 — Cvi

es a

t- OJ

s ^

lt;U 00

\'J3 r-^

IS

5 S.

-0 J

3 12

5 20

8

32

235 940

251 1 004

4 1G

7

28

11

44

340 1360

362 1448

72

120

192

5 640

6 024

25 320

06

168

264

8160

8 688

34 008

3 12

6 24

9 36

272 1088

290 1 160

4 16

8 32

13

52

304 1576

419 1676

60

120

180

5 440

5 800

24 420

80

160

260

7 880

8 380

32 800

132

240

372

11 080

11 824

49 740

176

328

524

16040

17068

66 808

1

2

60

63

2

2

86

90

3

6

180

189

792

C

6

258

270

1062

26

26

1

l

36

38

1

2

2

73

78

333

3

3

108

114

447

1

2

3

308

114

2

3

5

154

164

2

5

6

211

224

3

6

10

305

324

3

7

9

319

338

5

9

15

459

488

9

21

27

957

1 014

4 266

13

27

45

1377

1464

5 730

-ocr page 68-

58

Jaar

Sterkte der zes jongste lichtingen =. 5.29 a, aan

i .....

«

lij ksche lichting a.

officieren.

onderofficieren.

korporaals.

soldalen.

te zamen.

o

cie

Vesting-Artilleuie.

I ste Regiment:

Iste Bataljon ingelijfd ... .....

170 115 24,5

9 6 13

18

13 26

1

27

18 39

845 572 1 318

899 608 1396

makende voor het Iste Regiment.....

530

28

56

84

3 635

3 803

II de Regiment;

Iste Bataljon ingelijfd.........

Ilde igt; „ .........

lilde „ „ .........

115 150 115

6 8 6

13 16 12

18

34 18

573 716 573

608 794 608

makende voor het Ilde Regiment.....

380

20

40

60

1 890

3 010

lilde Regiment:

1ste Bataljon ingelijfd.........

lilde „ „ .........

133 150 133

7

8 7

U 16 14

21 34 21

663 746 662

704 794 704

makende voor het lilde Regiment.....

416

22

44

66

3 070

2 203

IVde Regiment:

Iste Bataljon ingelijfd.........

Hde „ „ .........

133 170 190

7 9 10

14

18 20

31

37 30

663 845 945

704 899 I 005

makende voor het IVde Regiment.....

493

26

52

78

3 453

3 608

Vde Regi ment:

Iste Bataljon ingelijfd.........

Hide a ii .....* . . .

150 133 170

8 7 9

16 14 18

24 31 27

746 663 845

794 704 899

makende voor het Vde Regiment.....

453

34

48

73

2 253

3 897

1

2 272

120

340

360

1

11 300

1

12 030

-ocr page 69-

59

7cle—8ste lichtingen. (Iste Reserve) — 1.63 «,

aan

Totaal der

9de—11de lichtingen (2de Reserve) 2.38 a

aan

.2 « gt;

rr agt;

s J

Militie

|

|

—lt; CQ

officieren.

onderofficieren.

korporaals.

soldaten.

te zamen.

(Leger en

1ste Reserve).

officieren.

onderofficieren.

korporaals.

soldaten.

te zamen.

es fl

5- lt;U

a 3

« 03

C i—\'

1 ® 2 bo

O «

3 2

4

6 4

8

8 6 12

264 178 380

281 190 404

I

t \\ C

i 1

8 5 12

1

12 t

8

17 1

381 258 548

405 274 583

9

18

26

822

875

13

25

37

1 187

1262

2 2 2

4

5 4

6 7 6

178 234 178

190

248 190

3

4 3

5

6

5

8 11

8

258 336 258

274 357 274

6

13

19

590

628

10

16

27

852

905

2 2 2

4

5 4

7 7 7

206 234 206

219 248 219

3

4 3

6 6 0

10 11 10

298 336 298

317 357 317

6

13

21

646

686

10

18

31

932

991

2 3 3

4 6 6

7

8 9

206 264 296

219

281 314

3

4

5

6

8 9

10 12

14

298 381 424

317 405 452

8

16

24

766

814

12

23

36

1 103

1 174

2 2 3

5 4

6

l

7

8

234 206 264

248 219 281

4

3

4

6 0

8

11

10 12

336 298 381

357 317 405

1

7

15

22

704

748

il

20

33

1015

1079

36

75

112

i

3 528

1

3 751

|

15 771

50

102

164

5 080

1

5 411

21 182

-ocr page 70-

60

——

Jaar-

Sterkte dei zes jongste lichtingen = 5.29 a, aan

lijksche lichting a.

officieren.

onderofficieren

korporaals.

soldaten.

te zamen.

off cier

Genietroepen.

Isle Batalj on:

3 Compagnieën Pontonniers (4-1 61) en 1 compagnie Torpediaten (29) ingelijfd.....

134

7

14

21

667

709

Ilde Bataljon:

3 Veld-compagnieën (3 X 20) en 1 Spoorweg- en ïelegraaf-eompagnie (23 -|- 20a) ingelijfd. .

83 20a

4

9

13

413 106a

439 106a

Ille Bataljon:

5 Vesting-eompagnieëa (5 X 18) ingelijfd . .

90

5

10

14

447

476

een Regiment............

327

16

33

48

1633

1 730

*

Recapitulatie.

Infanterie...............

7168

372

764

1136

35 644

37 916

1

Hospitaal-Soldaten............

114

12

18

573

603

-

Veld-Artillerie.............

Vesting-Artillerie............

48 615 2 272

3

33 120

6

63 240

9 99 360

237 3 057 11 300

255 3 252 12 020

Genietroepen..............

327

16

33

48

1 603

1 730

10 544

544

1 118

1670

52 444

55 776

1

(a) Telegrafisten.

-ocr page 71-

61

7de—8ste lichtingen.

(late Reserve) = 1.65 a, aan

Totaal der

9de—11de liclitiDgen. (2de Reserve) = 2.38 a aan

.2 «; ** gt;

IS *■lt;

.

officieren.

onderofficieren.

korporaals

soldaten.

te zameu.

Militie (Leger en

1ste Reserve).

offl-

cie-ren.

onderofficieren.

korporaals.

soldaten.

te zamen.

CB fl U V

lt;U co

O rH

° amp;

2

4

7

208

221

3

6

10

300

319

6a

1

3

4

1294.32a

137-f32a

2

4

6

186 48a

198-f-48a

1

3

4

141

149

2

4

6

202

214

i

4

10

15

510

539

2 269

7

14

22

736

779

3 048

132

240

372

11 080

11824

49 740

176

328

524

16040

17 068

66 808

3

6

180

189

792

-

6

6

258

270

1062

1

9

36

2 21 75

2 27 112

73 957 3 528

78 1 014

3 751

333 4 266 15 771

15 56

3

27 102

3 45 164

108 1377 5 089

114 1464 5411

447 5 730 21182

4

10

15

510

539

2 269

7

14

22

736

779

3 048

182

351

534

16 328

17 395

73 171

254

480

764

23 608

25 106

98 277

-ocr page 72-

-ocr page 73-

63

Staat C.

VERGELIJKEND OVERZICHT

VAN DE

STERKTE DER OFFICIEREN

op 1° Januari 1894

MET

die volgens het Ontwerp.

NB. De sterkte op 1 Januari 1894 is zoo nauwkeurig mogelijk nagegaan uit het officiersboekje.

-ocr page 74-

1

64

!

Luitenant-Generaals.

Genevaal-Majoors.

Kolonels.

STAVEN,

(

j

WAPENS EN DIENSTVAKKEN.

1894.

Ontwerp.

1894.

Ontwerp.

1894.

Ontwerp.

Groote Staf . .

1

4

rr i

i

4

Generale Staf . .

1

1

i

i

3

Provinciale Staf .

-

Plaatselijke Staf .

-

i

1

,

Intendanten.........

1

i

i

2

Administratie. ( \'

Kwartiermeesters........

-

_

_

,

_

__

Administratenrs van Kleeding . . .

/

Artsen...........

1

i

3

3

! i

Reserve-Officieren van Gezondheid . .

Geneeskundige ]

-

-

dienst. j

Paardenartsen.........

-

f

Administrateurs van hospitalen . . .

\\

Hospitaal soldaten.......

Infanterie . . .

3

i

10

14

1

i

4

3

Bereden-Artillerie Vesting-Artillerie.

1

2

i i

9

3 7

1

Magazijnmeesters .

_

-

1

i

3

4

Marechaussee . .

__

4

1

12

15

33

44

i !

meer . . .

3

11

--

minder. . .

_

3

;

-ocr page 75-

65

1

Luitenant-Kolonels.

Majoors.

Kapiteins.

Ute Luitenants.

2de Luitenants.

Te zsmen.

e» 00

a.

h

-Squot;

d.

h

V

os

cc

■ c. h

d. V

-*

d, hl

at

iff

00

gt;

00

Js

CC

OD

£

a O

a O

O

O

O

O

3

1

3

4

30

3

1

20

13

68

S

5

2

6

16

20

-

26

35

5

4

5

8

-

-

10

12

2

3

2

3

11

12

7

9

8

23

36

4

4

4

7

12

22

22

36

6

20

37

46

54

24

31

96

122

1

1 4

49

1

3

4 107

8

8

7

9

50

39

51

122

11

47

_

58

1

-

2

2

17

16

4

10

24

28

1

1

1

11

10

9

14

4

26

25

2

3

2

2 3

2 3

5 3

6 3

26

13

35

41

269

252

397

200

250

190

990

711

3

4

7

8

29

26

50

35

38

36

132

113

12

3 8

1 18 \'

7

15

119

28 113

178

40 95

120

29 100

\' 459

111

339

1

4

2

10

9

6

5

2

4

23

20

5

4

4

7

38

42

31

35

15

30

97

123

1

1

2

2

9

7

3

5

15

15

74

60

101

123

633

676

826

578

453

428

2136

1925

22

43

-

79

-

14

i quot;

-

24S

25

290

Dus volgens het ontwerp minder aan officieren

231

-ocr page 76-

66

Uit dezen staat blijkt alzoo ;

a. dat het aantal opperofficieren onveranderd blijft;

b. dat het aantal hoofdofficieren vermeerderd wordt met 19;

c. dat het aantal kapiteins vermeerderd wordt met 43;

d. dat het aantal luitenants verminderd wordt met 273.

Het zal wel overbodig zijn op te merken, dat de vooruitzichten op bevordering in het leger hierdoor verbeterd worden.

Wanneer wij nu verder aannemen dat de traktementen der verschillende rangen gemiddeld bedragen voor een;

Luitenant-Generaal.........ƒ 6500

Generaal-Majoor..........» 5500

Kolonel.............» 4500

Luitenant-Kolonel.........» 3400

Majoor.............» 3000

Kapitein.............» 2200

le Luitenant...........» 1400

2e Luitenant...........»1100

dan zal men volgens bovenstaanden staat een nieuwen staat van vermeerdering en vermindering kunnen samenstellen, als:

meer. minder.

3 Luitenant-Generaals .... ƒ 3 Generaal-Majoors

— ƒ 19 500 16 500 » — 49 500 » —

47 600

66 000 94 600

347 200 27 500

11 Kolonels .... 14 Luitenant-Kolonels 22 Majoors .... 43 Kapiteins.... 248 le Luitenants . . 25 2e Luitenants . .

ƒ 226 600 f 441800 af » 226 600

Geeft eene vermindering van ƒ 215 200 waarvoor te stellen ƒ 200 000.

-ocr page 77-

67

Gr Xj O IB A. J±. L

VERGELIJKEND OVERZICHT

VAN

op 1 Juli 1493

EN

Staat D.

die volgens het Ontwerp.

NB, In dezen Staat zijn verschillende betrekkingen samengevoegd bij deo meest nabijkomenden graad. Telegrafisten o. a. zijn gerekend onder werklieden; tamboers en hoornblazers onder muzikanten.

-ocr page 78-

68

Vesting-Artillerie

Hospitaalsoldaten.

Cavalerie.

Infanterie.

Genie.

_g

a O

e

a O

a C

|{

16 21 139 18 9

24 31 264

46

19 25

168 15 18 3

20 129

29

3 3

36

112

227 1418 186 69 48 90 1717 722

11 4589

73 2.34 785 280 21 40

736 682

14 24 170 20

45 101 684 80 39 13 113 680 158

1918

36 8

10 1

27

101 18

328

61

328 70

702

36

30

78

75

472

2801

580

Opzichters . Adjudant-onderofficieren Sergeant-majoors . Sergeanten ,

Couriers . ,

Schrijvers .

Werkbazen . Werklieden .

Korporaals . Muzikanten, enz. .

45

28 1 3 130 20 452 94 91 9

14

15

414 154

1298

Aannemende dat jaarlijks gemiddeld aan het Kijk kost, aan traktement, soldij, enz.

ƒ

1200

4

X ƒ

1200

w

900

dan

30

X .

900

»

700

60

X „

700

450

zou

696

X „

450

w

420

81

X n

420

ft

470

dit

102

x »

470

;;

190

21

X »

190

370

maken

81

X r

370

ft

240

1157

X „

240

n

200

13

X »

200

=

adjudant-ouderofficier . sergeant-majoor

fourier . . schrijver . . werkbaas . . werkman . . korporaal muzikant, enz.

-ocr page 79-

69

Volgens het Ontwsrp.

Ö S gquot;

O

Marechaussee.

Totalen.

~ — ■: .TT

= 5 ^ g

GeDeeskundige Dienst.

Pm

lx

O) i

Juli 1893.

Meer.

Minder.

Ontwerp.

50 233 395 2540 300 133 70 298 2967 975

7961

46 203 455 1814 381 235 91 217 1810 962

6244

4 30

696

3

, !

5 li

26 1

55 11 51

55 12

68

9

37 146 21 10 9

159 140 39

563

60

81 102 21

50

50

23

21 :! 113

7

97

7

97

81 1157 13

1981 1717

, —

ll

50 ll 23

160

160

18

24 1 113 120

135

364

eene vermeerdering van:

/ -

42 000

34 020 47 910 3 990

een vermindering van

ƒ 4 800 27 000

313 200

29 970 277 680 2 600

ƒ 127 950

ƒ 655 250

eene vermindering van ƒ 655 250 eene vermeerdering van „ 127 950

dus eene vermindering van ƒ 527 000 stel: ƒ 500 000

-ocr page 80-
-ocr page 81-

71

Staat E,

AANVANKELIJKE INDEELING

VAN DE

HULPDIENSTEN

bij mobilisatie in de verdedigingswerken, groepen enz.

-ocr page 82-

\'

I1:

72

V ^

J a

\'agt; W

t

Groepen,

HOOFDKWARTIEREN, FORTEN, enz.

Artsen.

Bakkers.

Barbiers.

liijkoka.

Facteurs.

Geweermakers.

Hulpen in de keukens, enz.

cn SH 01

«-I

u

N

s

es ts

a c

r—(

Kleermakers.

co O ld

1

s

9)

\'a

O) amp;

es

\'aT

u

a es tr a

lt;o a

a

»

a io es

Man met paard en sjees.

Oppassers, enz.

i

ALGEMEEN HOOFDKWARTIER.

4

i

2

1 ;

i

1

2

10

10

I

10

03

HOOFDKWARTIER ....

2

6

i

1

1

i

2

600

i

1

2

20

6

8

1

i «

p

«3

p

Uitermeer......

Hinderiam.....

Kijkuit.......

Spiou.......

Nieuwersluis.....

Tienhoven......

Maursseveen.....

1

1

4

1 1 1 1 1 1 1 50

i i

3

1 1 1 1 1 1 1

8

1 1 1 1 1 1 1

8

i i

3

2 2 2 2 2 2 2

16

i i i i ! i i | i

i i i i

5

l 1 1 1 1 1 1

8

2 1 1 1 2 1 1

11

20

1 1 1 1 1 1 1 50

2 1 1 1 3 1 1

18

1

ij

HOOFDKWARTIER ....

2

6

1

1

1

1

2

500

1

1

2

20

6

8

s |

! CO E-»

O

,

a •«j

P lt;

«

de Klop......

de Gagel......

Ruigenhoek.....

Blauwkapel.....

Voordorp ......

Bildtstraat......

Hoofddijk......

Vossegat......

1 l 1 1

1

1

1 1 1 1

1

1 1

1 2 1 2 1 1

1 1 1 1 1 1 I 1

1 1

I

2 2 2 3 2 2 2 2

1 1 1 M 1 1 1

1 1 1 1 1

1

1

1 1 2 1 1 1 1

1

1 2 2 2 1 1

1 1 1 1 \' M I

1

2 3

3

4

3 2 2

7

6

7

11

9

4

19

500

7

10

13

20

6

28

HOOFDKWARTIER ....

■2

6

1

1

1

1

2

600

1

1

2

20

5

10

a

h

h «

p

Rijuauwen......

Vechten . ....

Lunetten......

Hemeltje......

Overeiudscheweg. . . .

1 1 1 1

1

1 1 1 1 1 1

2 2 2 1

3 3 3 2 1 1

1

1

1 1 1

1 1 1

5 5 5 3

2 2

1 1 1 1 1 1

2 2 2 1

1

3 3 3 2 1 1

3

3

4 1 1 1

1 1 1 M 1

1 1 1 1 1 1

10 8 6

2 2 2

l

7

6

8

14

7

4

24

600

9

14

15

20

5

40

-ocr page 83-

73

\'

eo

Trein.

Te zamen.

.

Oppassers, enz.

Opruimingen, enz. (wei

Ordonnansen.

Scherpschutters.

Schoenmakers.

Schrijvers.

Slagers.

Smeden.

a

O aï «f3

5b

33 V

Telegrambeslellen

Timmerlieden.

... te land.

... te water.

Wagenmakers.

Wielrijders.

j Ziekenoppassers.

in de forten.

buiten de forten.

Totalen.

a

10

6

1

4

4

2

-

1

10

2

72

72

6

8

1600

4

100

1

3

6

i

2

2

1

40

40

1

6

2

2461

_

2

_

1

20

1

1

_

i

1

_

2

_

_

_

_

2

42

_

-

1

5

1

1

1

1 1

1

17 17 21

_

1

_

_

10

1

l

1

1

_

-

i 3

_

1

30

1

1

-

i

1

2

-

3

54

-

_

1

-

5

1

1

1

1

16

-

-

1

5

1

1

_

■—

1

1

-

1

18

-

6

18

1600

6

180

7

10

6

3

9

8

8

40

40

1

6

12

185

2461

2646

6

8

1100

4

100

1

3

6

1

2

2

1

40

40

1

5

2

1860

-

1

2

1

5 10

1

1 1

1 1

-

1 1

16

24

_

3

1

20 1

1

_

1

1

-

2

41

_

3

1

50

1

1

1

2

-

4

79

_

4

1

25

1

1

1

1

-

2

46

-

3

1

25

1

1

1

1

1

-

1

46

_

2

1

10

1

1

1

1

_

-

1

24

2

1

5

1

1

1

1

21

6

28

1100

11

250

8

12

6

3

10

2

7

40

40

1

5

15

297

1860

2157

5

10

2000

4

200

1

3

6

1

2

2

1

40

40

1

5

2

2961

_

10

_

2

40

2

2

_

1

2

_

1

_

___

_

3

84

_

-

8

—.

2

40

2

2

1

2

1

_

3

82

-

6

2

5

2

2

_

1

2

1

-

2

45

-

2

1

5

1

1

1

1

1

-

g

27

2

1

10

_

1

_

1

-

2

23

-

2

1

1

1

1

quot;quot;

1

2

17

5

40

2000

13

300

9

12

6

3

11

2

6

40

40

1

5

16

278

2961

j 3239

-ocr page 84-

74

a

OJ

bo _n

quot;S

Groepen.

HOOFDKWARTIEREN, FORTEN enz.

Artsen.

Bakkers.

Barbiers.

Bijkoks.

Facteurs.

Geweermakers.

Hulpen in de keukens enz.

00 h O

*4 N

a

O

cT

:D

13

a s a •—t

Kleermakers.

Koks.

Lampenisten.

Magazijnen (Intendance).

Man met paard en sjees.

Onpassers, enz.

hoofdkwartier ....

2

6

1

1

1

1

2

400

1

1

2

20

5

id ►quot;9

CO (

W W

Vreeswijk......

Waalsche wetering . . . Korte Uitweg .... Lunet aan de Snel . . .

Honswijk......

Everdingen.....

\'t Spoel......

1

1 1

_

1

1

1

1 1 1 1 2 1 1

1 1 1 1 1 1 1

1 1

2

2 2 2 2 3 2

_

1 1

2 1

1 1 1 1 1 2 1

1 1 1 1 2 2 1

i

5

6

4

9

8

3

17

400

6

9

11

20

5

2

CHE LINIE.

a

w b

s ■

c4 o CD

hoofdkwartier ....

Diefdijk......

Asperen......

Nieuwesteeg.....

V uren.......

Gorinchem.....

2

1 1

1

2

6

1

1

1 1 1 2

1

1 1 2 2 2

1

1

1 1 1 1

1

1 1 2

2

2 2

3

4 8

500

1

1 1 1 1

2

1

1 1

2 2 2

2

1 1 2 4 4

20

6

CQ EH

a

Q w

7

6

7

9

6

5

16

500

7

9

14

20

6

2

hoofdkwartier ....

2

6

1

1

1

1

2

700

1

1

2

20

5

«

5^

woudrichem.

Loevestein......

Brakel.......

Poederoijen.....

Woudrichem.....

Giessen.......

Uppelschedijk ....

Bakkerskil......

Steurgat ......

1

2 1 1

1

1

1 1

1

1

1 1 1

1

1 1 1

1 1 1 1 1 1 1 1

1 1

2 2 2 3 2 2 2 2

1 1 M 1 1 1 1

1

2 1 1 1 1

1 1

1

1 1 1 1

2 1 1 3 2 2 1 1

1 1 1 1 1 1 1 i

1 1 1 1 1 1 1 1

8

6

6

10

9

8

19

700

8

10

15

20

S

a

j Totaal . . .

42

36

36

63

48

22

111

3300

43

61

81

130

43

is

-ocr page 85-

75

oo

V

03

s

V •*

Trein.

Te

zamen.

00*

a

0)

■ö l-l es es amp;. *3 O

a §

§

N fl

V

coquot; u

V m

s

clt;

D.

O

V

Et

s—✓ N

a

IV

a

V 60 a

a

*3

»4

Cl4

O

a

lt;u ao

a es a a o quot;2 o

09 »4

O

O en

CU %*

V

-a

o «3

CO ft* 0) ^lt;1 es

a

a

9

o ■a

a CO

to u

O _gt;

Ja o co

s

V

tao

r2

00

sa

09 0) a

M

1

c

V en

eC es ti H)

V

H

V

15

tn (U

a 2 60

V ®

a u na «5

o

a a S

T3

c

es

o -*»

O K

s

V

ti U 03 -W es

a

a

V M

ca

5i

03 V

quot;E

is

0} f-t O

co ca es P-. C-o fl (U

agt;

s

d OJ tx £

quot;3

•S

n

o h

.2 lt;o

e

te

S

d V

\'ës quot;o E-

5

:

8

1600

5

150

1

3

6

i

2

2

i

40

40

1

7

2

2312

-

2 2 2

1 1 1

6 5 10 10 20 20 10

1

1

1 1

1 1

1

i i

-

1 1 1

17

20 26 22 48 48 22

-

5

6 1

2 1 1

1 1

1

2 2 1

i

i

i i

i

i 2

-

2 2 1

_

5

27

1600

13

230

5

12

6

3

9

2

6

40

40

1

7

11

203

2312

2515

6

8

1000

6

150

1

3

6

1

2

2

1

40

40

1

5

2

_

1812

-

2 4 4 4 6

1 1 1

2 2

5 10 20 45 20

1 1 1 1 2

1 1

2 2 2

1

2 2

1 1

1 1 1

1 1

2 1

1

2 2 2 2

20 30 47 78 58

5

28

1000

13

250

7

11

6

6

7

2

6

40

40

1

5

11

233

1812

2045

i

9

2200

6

100

1

3

6

1

2

2

1

40

40

1

7

2

_

3164

4 2 2

4

5 2 2 2

1

1 1 1

1

30 5 5 60 15 15 10 10

1

2 1 1 1 1

1

1 1 1 1 1 1

1 2 1

1 1 1

1

1 1 1

1

1 1 1 1 1

2 1 1

2 2 2 2 2

52 15 17 92 36 35 27 27

32

2200

11

250

8

10

6

5

11

2

7

40

40

1

7

16

301

3164

3465

183

9500

73

1460

45

71

36

25

61

14

40

240

240

7

45

83

1497

14642

16139

-ocr page 86-

76

a.

s

lt;n

JS

quot;a

£

CU

a

HOOFDKWARTIEREN FORTEN enz.

|

ALGEMEEN HOOFDKWARTIER.

4

_

1

2

1

1

1

|

2 10

1

6 !

HOOFDKWABTIEtt ....

2

6

1

1

1

1

2

200

1

i

2

20

5

Edam.......

1

]

1

1

1

2

_

1

1

1

_

_

lt;

Kwadijk

1

1

1

2

1

1

I

-

Purmerend ....

1

1

l

1

2

1

1

1

-

W

Middenweg.....

1

1

2

1

1

1

-

Jisperweg......

i

1

1

2

1

1

1

-

►J

Spijkerboor.....

1

i

1

i

1

2

1

1

1

-

-

6

6

5

7

7

3

14

200

7

7

8

20

5

HOOFDKWARTIER ....

2

6

1

1

1

1

2

300

1

1

2

20

6

Marken binnen ....

1

_

_

1

1

2

_

1

1

1

_

_

Krommenie.....

i

1

1

2

_

1

1

den Ham......

1

1

2

1

1

1

Veldhuis......

i

1

1

1

2

1

1

1

St. Aajiteudijk ....

1

1

1

1

2

2

1

1

c

Zuidwijkermeerpolder . .

1

1

2

1

1

1

S3

Yelzen.......

i

i

1

i

1

a

2

1

1

IJ muiden......

1

i

1

1

1

2

1

1

1

6

6

5

9

9

5

18

300

10

9

10

20

6

HOOFDKWARTIER ....

2

6

1

1

1

1

2

400

1

l

2

20

5

Benoorden Spaarndam . .

1

_

1

2

1

1

3

_

1

1

1

_

_

W

Linie.......

i

1

2

1

3

1

3

3

Bezuiden Spaarndam .

1

_

_

1

1

3

1

1

1

Peuningsveer.....

1

1

1

1

2

1

1

1

-c

Lie brug.......

1

1

2

1

1 1

3J

Liede .......

1

i

1

J.

2

1

1

1

7

6

5

9

7

4

17

400

7

9

10

20

5

-ocr page 87-

77

Ti

cn

Trein.

Te zamen.

CD

a u

3

a

s «

3

a

s

Oppassers, enz.

Opruimingen, enz. (we

Ordonnansen.

Scherpschutters.

Schoenmakers.

Schrijvers.

Slagers.

Smeden.

n a

ao «=

a b

tc 01 quot;t»

Telegrambesteller

Timmerlieden.

... te land.

... te water.

1

Wagenmakers.

cn

lt;v

ü

! Ziekenoppassers,

in de forten.

huiten de forten.

Totalen.

6

8

|

— 8

1

1

4 i —

|

4

2

1

10

2

_

68

68

5

8

800

4

100

1

3

6

i

2

2

i JL

40

40

1

5

2

759

_

4

__

1

10

1

1

.

_

1

_

1

_

__

__

__

1

30

_

-

2

-

_

10

1

1

-

1

-

1

-

-

1

25

-

-

4

-

1

30

1

1

-

1

-

1

-

-

-

2

50

-

-

4

-

10

1

1

-

1

-

1

-

-

1

26

-

-

2

-

_

10

1

-

1

-

1

-

-

1

24

-

2

-

1

30

1

1

1

1

47

5

26

300

7

200

7

8

6

i

8

2

6

40

40

1

5

9

202

759

961

5

10

800

4

300

1

3

6

i

2

2

1

40

40

1

7

2

1564

-

4

_

1

10

1

1

_

_

1

_

1

_

__

_

_

1

28

_

-

8

_

10

1

1

1

23

-

3

1

10

1

1

1

1

-

1

26

-

4

1

20

1

1

1

1

-

1

39

-

2

1

SO

1

1

1

1 X

-

1

48

-

3

_

_

10

1

1

1

1

-

1

25

-

3

1

80

2

1

1

1

-

2

102

-

5

1

30

1

1

1

1

-

1

51

-

37

800

10

500

10

10

6

i

10

2

8

40

40

1

7

11

342

1564

1906

5

8 3

800

4 1

200 30

1 1

3 1

6

i

2 1

2

1 1

40

40

1

10

2 1

51

1564

-

4

1

100

1

1

—.

1

1

-

2

127

-

3 3

1

10 20

1 1

1

1

1

1 1

1 1

26

38

-

2

1

20

1

1

1

1

-

1

35

-

4

1

20

1

1

1

1

-

1

40

5

27

800

9

400

7

9

6

i

7

2

7

40

40

1

10

9

317

15 6-i

1881

-ocr page 88-

78

StellingeD.

d

cu

lt;v

2 O

HOOFDKWARTIEREN, FORTEN enz.

a

O

oo **

lt;(

09 hm

O

r*

03

pq

w S

V \'rS Ui

CO

m

«

O

s

0» lm

P

ai quot;w co

êh

CD

N 01

C8

s «

s

V

O

Hulpen in de keukens enz.

Inandatiën, enz. (werkers).

00 v

es

s

OJ lt;v

S

e

a

9) 00 \'5

a* amp;. a

es l-^

Magazijnen (Intendance).

Man met paard en sjees.

N

a

| V 03 V 00 CS PU

eu O

1

hoofdkwartier ....

2

6

1

1

l

1

2

400

i

1

2

20

8

8

gt;5

w

fr- lt;

O

H?

co

Vijfhuizen......

Hoofddorp......

Aalsmeer......

Kudelstaart.....

1 1 1 1

1 1 1

1 1

1 1

l l l 1

]

1

1

2 2 2 2

i

i i

i

1 1 1 1

1 1 1 1

2 3 2 2

6

6

4

5

5

4

10

400

5

5

6

20

8

17

s lt;

Q w

ouderkerk.

1

hoofdkwartier ....

Kwakel.......

Drecht ......

Uithoorn......

Waver Amstel ....

Botshol.......

Winkel.......

Abcoude......

Nigtevecht......

2

1

1

1

■= i i i i i i i i

1

1 1 1 1

1

1

1 1 1 1 1 1 1 1

1

1 1 1 1 1 1 1 1

1

1

1 1 1

2

2 2 2 2 1 2 2 1

1 1 M 1 I 1 1 g

O

1

1 1 1 1 1 1 1 1

1

1 1 1 1 1 1 1

2

1 2 1 1 1 2 1

1 1 1 1 1 1 1 1 §

1 1 1 11 1 11

8

2 ! 2 2 2 1 l

1 4

2

ch

cc

6

6

6

9

9

5

16

200

9

9

12

20

7

24

6

!=gt;

«

a

ai lt; u

h

hoofdkwartier ....

Weesp.......

Diemerdam.....

Muiden.......

Muiderberg.....

Pampus.......

Burgerdam.....

2

1

1 1

1 1

6

1

1 1 1 1 1 1

1

1 1 3 1 1 1

1

1

1 1 2 1 1

1 1

1 1

2

2 2 4 3 2 2

200

1

1 1 2 2 1 1

1

1 1

2 2 1 1

2

1 1 2 2 1 1

20

9

8

2 2 6 2 2 1

p

7

6

7

9

8

4

17

200

9

9

10

20

9

22

Totaal . . .

42

36

33

50

46

25

92

1700

48

49

58

130

46

161

-ocr page 89-

79

i

\'aT %-

Trein.

Te zamen.

a5

N

gt; a

i v •

oT §3

aa

es CU Cl,

O

v £

N P 0»

P

V

fcü p

;i *3

Ordonnansen.

Scherpschutters.

Schoenmakers.

Schrijvers.

Slagers.

Smeden.

Telegrafisten.

Telegrambesteller

Timmerlieden.

... te land.

... te water.

1

Wagenmakers.

Wielrijders.

Ziekenoppassers

in de forten.

huiten dé forten.

Totalen.

1

O

8

500

4

400

1

3

6

1

2

2

1

40

40

1

12

2

1469

2

_

2

20

1

1

_

_

1

_

1

_

_

_

1

39

3

2

40

1

i

-

-

1

-

-

-

1

58

_

2

1

20

1

1

1

36

-

2

1

20

1

1

-

-

1

-

1

-

-

1

37

-

17

500

10

500

5

6

6

1

6

2

3

40

40

1

12

6

170

14G9

1639

|

8

400

4

100

1

3

6

1

2

2

1

40

40

1

6

2

_

862

2

-

1

10

1

2

1

1

24

2

_

30

1

1

_

_

1

1

_

_

_

_

2

49

_

2

-

1

20

1

1

1

1

-

_

1

37

-

1

-

20

1

1

-

1

1

-

1

33

-

1

-

20

1

1

-

1

1

-

1

35

-

4

-

1

50

1

1

-

1

1

-

2

71

-

2

-

40

1

1

-

1

1

-

1

56

24

400

7

300

9

10

6

1

10

2

7

40

40

1

6

12

327

862

1189

8

600

4

100

1

3

6

1

2

2

1

40

40

1

6

2

_

1064

2 2 5

3

1

1 1 1

20 20 90 50 10 10

1 1

8

3

1 1 1

1

1 1 1 1

2 1 3 2

1 1

8

39 36 123 77 26 26

1

1

1

1

1

1

22

600

8

300

10

9

6

i

8

2

11

40

40

1

6

12

327

1064

1391

161

3400

59

2200

49

56

36

6

53

14

42

240

240

7

56

61

1685

7350

9035

-ocr page 90-

80

HOOFDKWARTIEREN, FORTEN EKZ.

O

Ü

tL CC

HOOrDKTVABTIER

Harssens . . Oostbatterij quot;Wierhoofd . . Erfprins . . Kijcluiii . . Dirks-Admiraal West-Oever . Oost-Oever

HOOFDKquot;W4RTIER .

Brielle . » . Penseherdijk . Noorddijk . . Hellevoetsluis Maasmond Nu mansdorp , Willemsdorp . Deeneplaat

1

1

1

1

2

300

1

1

2

20

2

1 1

1

1

1 1

1

2 1

1 1

1 1

1 1

1 1

1 1

1 1

1

4

2

1 1

1 1

2

1 ]

1 1

1

1

1

1

1

1

1

1

z

6

7

7

3

14

300

7

7

10

O

CM

1

2

2

6

1

1

1

1

2

400

1

1

2

30

6

2

2

1

3

2

]

5

_

1

3

4

_

_

1

1

1

_

2

1

1

1

_

_

1

1

1

2

1

1

1

2

2

2

4

3

1

5

2

4

4

_

1

1

1

1

1

2

1

1

1

_

1

-

1

1

2

1

1

1

1

1

1

1

1

2

1

1

1

_

1

1

1

1

1

2

1

1

1

12

10

7

14

12

6

24

400

10

14

16

30

6

Totaal

18

16

9 1 38

TOo\' 17 21 i 26

50

Utrechtsche linie . . .

42

36

36

63

48

22

111

|

3300

43

61

81

130

43

183

Amsterdam.....

42

36

33

50

46

25

92

O O c—

48

49

58

180

46

Il61

Kustfronten.....

18

16

13

21

19

9

38

700

17

21

26

50

8

62

102

88

82

134

113

56

241

5700,108

131

165

310

97

406

1

I | 13 ! 21 19

I

-ocr page 91-

81

Te zameD.

Trein.

bo

a;

quot;3 H

43 46

8

97

8

300

2

100

1

2

6

2

2

2

20

20

2

4

2

813

2

__

1

10

1

1

__

_

1

_

1

_

__

_

_

1

23

_

1

1

1

1

1

12

1

1

_

5

1

30

1

1

-

i

1

2

-

_

1

56

4

1

20

1

1

-

i

1

1

---

_

1

40

2

1

20

1

1

-

1

1

-

_

1

33

_

1 2

1

10

1

1

-

1

1

-

_

_

1

25

_

2

1

10

1

1

1

1

21

26

300

10

200

7

9

6

8

2

7

20

20

2

4

9

216

813

1029

10

200

2

100

J

2

6

i

3

2

30

30

2

5

2

_

850

6

_

2

65

1

2

2

2

3

1

4

_

_

_

_

3

115

_

2

_

1

5

1

1

_

1

_

1

_

-

_

1

21

_

2

_

1

5

1

1

_

1

_

1

-

1

21

_

8

2

100

2

4

2

2

3

1

6

-

4

163

_

2

1

10

1

1

1

1

_

1

-

1

29

-

2

1

5

1

1

1

_

1

-

1

21

-

2

1

5

1

1

_

1

_

1

-

l

23

-

2

1

5

1

1

1

1

-

1

23

36

200

12

300

10

14

10

6

15

4

16

30

30

2

5

15

416

850

1266

62

500

22

500

17

23

16

10

23

6

23

50

50

4

=

24

632

1663

2295

183

9500

73

1460

45

71

36

25

61

14

40

240

240

7

45

83

1497

14612

16139

161

3400

59

2200

49

56

36

6

53

14

43

240

240

7

56

61

16S5

7350

9035

62

500

22

500

17

23

16

10

23

6

23

50

50

4

9

24

632

1663

2295

406

13400

154

4160

111

150

88

41

137

34

105

530

530

18

110

168 !3814 1

23655

27469

G

-ocr page 92-

Staat F.

GROOTE STAF.

Luitenant- Generaal.

Geucraal-Majoois.

Kolonels.

Luitenant-Kolonels.

Majoors.

Kapiteins-Adjudanten.

Kapiteins.

#

Luitenants.

Ouderofficieren (») 1

Soldaten (4).

Te zameu.

Militaire Huis der Koningin

I

1

1

3

5

11

22

Kabinet van den Minister .

_

1

-

1

2

4

Algemeen opperbevel. . .

1

1

1

1

2

4

0

16

Mobiele troepen.

Drie brigades.....

3

8

3

3

6

12

30

ütkechtsohk linie.

Groote hoofdkwartier. . .

1

1

1

1

2

4

10

Stelling van Amsterdam.

Groote hoofdkwartier. . .

1

1

1

1

2

4

10

Kustfronten.

den Helder......

_

_

_

_

_

I

_

1 1

2

2

6

Hellevoetsluis.....

1

1

2

2

6

Militair onderwijs.

Bureau Inspecteur. . . .

_

1

-

1

-

1

1

2

3

9

Koninklijke militaire aca

demie .......

-

\\{m)

1(0)

-

l(m)

4(0)

6(oj

2(m)

S(m)

18

Hoogere Krijgsschool. . .

-

i(«)

-

1(b)

g(o)

quot;

1(»)

6(«)

15

1

7

4

3

3

12

18

20

23

55

146

(«).

d)

----

quot; .

68

In oorlogstijd zijn bestemd: (m) Voor de groep Vreeswijk; («) voor de groep Halfweg.

In dezen staat zijn:

{a) Schrijvers.

{b) Oppassers.

(o) Beschikbaar.

-ocr page 93-

83

Staat G.

GENERALE STAF.

u

O

cz

H O

es

O

CU

03

O

Algemeen Opperbevel ....

Mobiele troepen.

Drie brigades.....

ütsechtsche llnie.

Groote hoofdkwartier.....

Stelling van Amsterdam.

Groote hoofdkwartier.....

Kustïkonten.

den Helder........

Hellevoetsluis.......

Departement tan Ooeloq.

Afdeeling Generale Staf. . . .

(a) Schrijvers.

[b) Oppassers.

-ocr page 94-

84

Staat H.

SAMENSTELLING van den Provincialen Staf.

Luitenant-Kolonels.

Majoors.

Te zamen.

STANDPLAATSEN.

-ocr page 95-

85

Staat I.

SAMENSTELLING en indeeling van den Plaatselijken Staf.

09

S

a

O

1 cs

3

N

lt;o

O

E-t

INDEELING

STANDPLAATS

in

VREDESTIJD.

OORLOGSTIJD.

Mobiele teoepen.

Algemeen Hoofdkwartier. . !

\'s Gravenhage.

Groote Hoofdkwartier Groep Nieuwersluis „ Blauwkapel „ Lunetten . Fort Rijnauwen .

„ Vechten. . Groep Vreeswijk. Fort Honswijk .

„ Everdingen. Groep Gorinchem Vesting Gorinchem Greep Wondrichem Vesting Wondrichem

Utrecht.

Amersfoort.

Deventer.

\'s Hertogenbosch.

Delft.

Amersfoort.

Breda

Gouda.

Groningen.

\'s Hertogenbosch.

Gorinchem.

Arnhem.

Geertruidenberg.

13

Kustïeonten.

Hoofdkwartier Hellevoetsluis Vesting Hellevoetsluis . » Brielle . . . Hoofdkwartier den Helder Fort Erfprins. . . .

Bergen op Zoom. Breda. Middelburg, den Helder, den Helder.

-ocr page 96-

86

Stelling van Amsterdam.

f

f

.

co

INÜEELINa

a

O

a

ai

0

STANDPLAATS

cn t-gt;

a

agt;

a

43

agt;

s

in

O

=3

as

in

0 0 R L 0 G S TIJ D.

O

w

es 03

quot;cc3

(=-lt; ca

O

■V

lt;xgt; e-i

VREDESTIJD.

i—i

CM

Groote Hoofdkwartier . . .

1

1

Amsterdam.

Groep Hpeudam ....

-

1

-

1

Zutphen.

Zaandam ....

-

1

-

1

NijmegeD.

,/ Halfweg ....

-

1

-

1

Leideu.

„ Sloten.....

-

1

-

1

Assen.

„ Ouderkerk. . , .

-

_

1

1

Haarlem.

n Dietnerbrug . . .

-

1

-

1

Rotterdam.

Vesting Muiden ....

-

-

1

Amsterdam.

„ Weesp ....

-

1

1

V enlo.

-

5

2

2

9

Amsterdam......

1

1

2

Amsterdam.

i

-

1

2

\'s Gravenhage.

i

-

1

2

Utrecht.

Haarlem.......

1

-

1

Haarlem.

Wierickerscbaus.....

1

1

Wierickerschaus.

1

2

1

2

2

8

RECAPITULATIE.

Mobiele troepen.....

1

1

Utrechtsche linie ....

1

5

3

4

13

Kustfronten......

1

1

1

1

1

5

Stelling van Amsterdam . .

5

2

2

9

Garnizoenen......

1

2

1

2

2

8

1

3

3

12

8

9

36

-ocr page 97-

87

Staat K.

SAMENSTELLING

YAH DEN

GENEESKUNDIGEN DIENST

EN

de geassimileepde rangen.

-ocr page 98-

88

VB IJ WILLIGER S.

Officieren.

Ouderofficieren.

Generaal-Majoor.

Kolonels.

ea

IS a

O

quot;o W

a e3

a

lt;u

*3

Majoors.

Kapiteins.

Iste Luiteuants.

Te zameu.

Adjudanten-Ouderofficier.

Sergeant-majoors.

Fouriers.

Sergeanten.

a

V

a

es

N 93

H

\'

inreau van den Inspecteur . .

1

1

1

2

i

6

2(«)

2

li ilitaire Artsen......

2

8

S

48

50

116

1 —

10(fl)

10

-

2

16

10

28

30

30

1

10

14

25

A Iministrateurs van hospitalen, enz..........

_

_

_

2

2

2

6

_

_

6

6

Brie compagnieën Hospitaalsoldaten.........

_

_

_

_

_

3

3

3

3

3

38

45

l ospitaal geëmployeerden. . .

12

12

50

87

t

1

3

8

14

78

80

184

58

15

3

104

180

TITELS EN DAARAAN GE^

Titel.

Opper-arts..............

Hoofd-arts Iste klasse.........

Hoofd-arts Ilde klasse.........

Hoofd-arts lilde klasse.........

Arts Iste klasse............

Arts Ilde klasse............ !

Hoofd-apotheker............ ^

Apotheker Iste klasse..........

Apotheker Ilde klasse..........

Hoofd-paardenarts........... *

Paardenarts Iste klasse.........

Paardenarts Ilde klasse.......

{a) Schrijvers.

-ocr page 99-

89

MILITIE.

\'

Minderen.

Totaal.

Actief leger.

lste Reserve

Totaal.

2de Reserve.

Korporaals.

Soldaten.

Te zamen.

Onderofficieren.

Korporaals.

Soldateu.

Te zamen.

Ouderoficieren.

Korporaals.

Soldaten.

Te zameu.

Onderofficieren.

Korporaals.

.

Soldaten. Te zamen.

8 18

25

3 18

25

11 144

50

30

30

60

108 87

12

18

573

603

3

6

180

189

793

6

G

258

270

30

76

106

470

12

18

573

603

3

6

180

189

792

6

0

258

270

GEASSIMILEERDE RANGEN.

Rang.

..........Generaal-Majoor.

..........Kolonel.

..........Luitenant-Kolonel.

..........Majoor.

..........Kapitein.

..........Iste Luitenant.

..........Majoor.

..........Kapitein.

........1ste Luitenaut.

Majoor.

Kapitein.

Iste Luitenant.

-ocr page 100-
-ocr page 101-

91

Staat L.

INDEELING

VAN DEN

GENEESKUNDIGEN DIENST

IN TIJD VAN OORLOG.

De late Compagnie hospitaalsoldaten is bestemd voor de mobiele troepen met de reserve te Amsterdam.

De Ilde Compagnie hospitaalsoldaten is bestemd voor de Utrechtsche Unie met de reserve te Utrecht.

De lilde Compagnie hospitaalsoldaten is bestemd voor de Stelling van Amsterdam, de Kustfronten en de Sperforten, met de reserve te Amsterdam.

-ocr page 102-

92

Militaire Artsen

Apothekers.

Paarden-

Paardenartsen.

Hoofd-Artsen.

Apothekers.

Artsen.

S ^

H \'

— I 2

1 —

1 —

Bureau Inspecteur

1

3 3 _ l_

3\' 4

5

— p

07 03

IS

Algemeen Hoofdkw. . 3 Brigades . . . .

12 3 12 57

_l._!_l__I_

24 13 4 13 62

24

II

Groote Hoofdkwartier Nieuwcrsluis Blauwkapel . Lunetten. . lt; Vreeswijk . Gorinchem . Woudriehem

-ö •-« a

03

2 22

9

Groote Hoofdkwartier Ilpendam.

Zaandam.

Halfweg .

1 Sloten. .

Ouderkerk Diemerbrug

1\'-2 —

1 -1 —

a

es gt;

a

a

QJ

\'03

CO

9

l den He) der . ) Hellevoetsluis

i; 7 1 7

CO -w

s e « 2

14

Sperforten

\' ■

Hospitalen .

25

42 14

58

r 12

Reserves, Depots, enz.

_2l_6c

50 51 12

1 3 . !

5

li 10| 14

quot;ir

10 30

14

8

21155 2| 16

r quot;Üquot;

122

-ocr page 103-

93

Hospitaal-soldaten.

Artsen.

Militie.

Vrijwilligers.

1ste Reserve.

Actief.

2de Reserve.

Administrateurs van hospitalen

O

ra a O

s

cd N

1

2 —

|

! 1 1

1

2

1

1

2

i

-

3

3

18

36

12

9

9

30

3

6 189 198

i

19

38

12

10

10

32

4

6

191 201

_

——

——

6

4

4

14

1

54

58

1

1

1

3

1

19

20

1

1

3

1

24

25

_

_

_

-

_

_

_

1

t

1

3

2

_

23

25

1

1

1

3

_

1

29

SO

1

1

3

1

19

20

1

1

3

2

23

25

12

10

10

32

4

6

191 201

1

2

2

3

7

1

_

25

20

_

_

_

-

_

_

1

1

2

1

19

20

_

_

_

-

_

_

_

1

1

_

2

1

29

30

_

_

_

_

_

_

_

1

1

3

1

19

20

_

_

_

-

_

_

_

1

1

2

1

19

90

_

_

_

-

_

i_

1

1

2

1

19

20

1

1

2

1

1

18

20

_

_

_

-

__

-

-

-

.—-

-

-

-

8

8

3

19

4

4

148 156

_

_

—-

_

i_

_

_■

——

2

i

1

i

1

19

20

-

_

-

_

2

1

1

4

1

24

25

_

_

_

-

_

_

-

-

-

-

-

4

2

2

8

2

43

45

5

5

~~

?.

2

2

93

99

_

____

_

_

_

___

_

_

5

10

3

6

ISO

189

0

0

25S

270

_

_

_

___

mmmm

mm

___

_

_

_

__

—gt;

—=

25

50

2

2

2

93

99

3

45

30

30

103

12

18

573

(503

3

6

180

189

0

0

25S

270

--

|

quot;

3

0 quot;3 33 cö

w

a

-ocr page 104-
-ocr page 105-

95

Staat M.

SAMENSTELLING

EN

INDEBLING IN OORLOGSTIJD

VAN DE

J^JDIÜLX iSTISTiR^TIIE,

(Intendanten en Kwartiermeesters).

Titels en daaraan geassimileerde rangen.

Opper-Intendant..........Generaal-Majoor.

Hoofd-Intendant Iste klasse ......Kolonel.

Hoofd-Intendant Ilste klasse......Lxiitenant-Kolonel.

Hoofd-Intendant lilde klasse.....Majoor.

Intendant............Kapitein.

Kapitein. 1ste Luitenant. 2de Luitenant.

Kwartiermeester Iste klasse . Kwartiermeester Ilste klasse . Kwartiermeester lilde klasse .

-ocr page 106-

96

MEE

INTENDANTEN.

KW A RTIEl

Hoofd-

In ten dau teu.

«5

lt;v

w\'

an

ca

es

3

Ü

03 ■-Ö

S

M in-deren.

Mobiele Infanterie.

Bureaux enz.

Cavalerie.

Ph

O

Bureaux.

Tan den Opper-Intendant aan het Departement val Oorlog en bij verschillende lorich tingen.......

Centrale magazijnen . . .

Administrateurs ....

Garnizoensmagazijnen . . .

2i 6 3 —

4 4

6 17

14

10

Utrechtsche Linie

1 ll_

2 3

Groote Hoofdkwartier Groep Nieuwersluis „ Blauwkapel . ii Lunetten . n Vreeswijk. . ii Gorincbem . i, Woudrichem

8\' 9

1 —

Kust fronten. Hoofdkwartier Hellevoetsluis „ den Helder .

3 3 12 16 28 14\' 4 7 10 —

I 1 I i li I I i

Over te brengen . . .

-ocr page 107-

Totalen in de geassimileerde rangen.

il E E S T E R S.

IE I

Min-

Vesting-Artillerie.

Bereden Artillerie.

Genietroepen.

Infanterie.

egt;

3

6 4

3 3

16

26 14

13

14

67

19

3 3

3

4

4:

3!

_3j,

23

11 7 7 9 9 7 7

13

9 57

12

21

1 1 3 3 29 20 12 48 28 145

I

4 12

1 10 -

7

-ocr page 108-

98

INTENDANTEN.

KWAKTIEJR

Mobiele Infanterie.

Hoofd* Inteudanten.

Minderen.

Bareanx enz.

Cavalerie.

Overgebracht . .

Steluno van Amsterdam.

Groote Hoofdkwartier. .

Groep Ilpendam.....

„ Z.iandam.....

„ Halfweg.....

„ Sloten......

„ Ouderkerk .... „ Diemerbrug ....

Mobiele Troepen

Algemeen Hoofdkwartier.

Iste Brigade.....

2de „ .....

3de i .....

12 16 28 14

10

12

12

Heseeves en Depots.

6 Bataljons mobiele infanterie .

3 Afdeelin^en Cavalerie . . .

3 Afdeel in Lren bereden Artillerie

5 Batülfons bewakiugs Infiinterie

1 Bataljon Genietroepen . . .

18

15

15

10

43

14

22

-ocr page 109-

99

Totalen in de geassimUeerde rangen.

MEESTERS.

fier

Vesting-Artillerie.

Bewakinga-Infaoterie.

Genietroepen.

V

£) «3

CB

3

ai

ca 09

es

ao CS

ijvers.

v

4)

rz

1—1

ca

a

co

Bereden Artillerie.

Min

deren.

i-l

a

O

,_,

a

09

quot;c

s

CS CS O

CD

c

C

O)

OJ

5

Er»

ca

3

O

t-V

quot;5

s=u

V

OJ

-j

s

cn

O

O

10 — — —

8 4 12

— 1

1 3 3 29 20 12 48 23 143

10 7 9 7 9 7 7

56

6 21 21 21

69

l

7 7

24

18 6 6 10 4

— — — — 17 4 5 18 — 44

3 — —

— 12 1

— 6

14

25

14

17

113

43 314

7 59 54 31

158

-ocr page 110-
-ocr page 111-

101

Staat N.

INFANTERIE.

-ocr page 112-

102

V R IJ W I L

O PFI GIEREN

co

cc

V

OB

O

to

a

O

Qi

a \'©

g

a es

V

ca

to h* O CQ

03 d ^ ca S

lt; « rg

.r: 3

.ïL O lt; TS

3

O

SAMENSTELLING VAK DEN STA?

1

1*

4

Sw it Sn 2x

2 1

Ir Ir

4 2«

\\ij \\z

1 2 1

Is

iy i«

i?

Bureau-Inspecteur aan het Departement

van Oorlog.........

Koninklijke Militaire Academie . . .

Instructie-hataljon.......

Hoofdcursus-IliiB-lem......

Cadetten-school........

Krijgsschool.........

Normaal-Schietschool......

Koloniaal Werfdepot.......

Depot van Discipline......

20

10

12

22

SAMENSTELLING VAN DEN STAF

Bureau-Inspecteur ran het Departement

van Oorlog........

i

i

I

i

4

2

2

Koninklijke Militaire Academie . . .

1

Instructie-Bataljon.......

1

Hoofdcursus-Haarlem......

Krijgsschool.........

Normaal-Schietschool......

Koloniaal Werfdepot.......

1

1

2

2

2

Depot van Discipline......

i

6

i

_

1

_

2

_

1

9

-

4

Stelling van Amsterdam.....

1

4

-

Beschikbaar.........

12

5

8

-

3

1

3

2

2

1

2

20

22

12

10

2

3

-ocr page 113-

103

L I G E R S.

V I L

MINDEREN.

OPFICIEREN.

u

O

a

es

m \'ëa

00 b*

quot;V

O

CU

cc

Cm

U

a

O

«1

H

TOELICHTINGEN.

V

U

IN TIJD VAN V BEDE.

4

16

1

_

2

Ir

4

6

ir

62

97

1

1

4

4

46

Ir

40

14

20

147

1

Ir

4

2

2r

8

24

1

_

Ir

1

5

5

4r

24

48

Ir

_

1

_

_

2r

5

2r

7

_

5

19

2

2

10

10

10

42

1

1

15

10

2

40

77

8

1

14

10

92

1

73

26

175

475

BESTEMMING IN OOBLOGSTIJD.

g. Weesp.

r. Bewaking van gebouwen.

s. Hoofdkwartier Nieuwersluis.

t. Vreeswijk, Lunet aan de Snel, Brakel en

Bakkerskil.

« Waver-Amstel, Botshol v. Middenweg, Liebrug.

w. Hinderdam, Spion, Maarsseveen. x. Jntphaas, de Klop.

ij. Vechten.

2. Rijnauwen.


IN TUD VAN OOKLOQ.

1

4

16

6 2

1

1 1

4

2

5 3

E

2 2 1

2 1

10

15

_

10 10

2

^ H-quot; j O O 1

2 42 77

_

17 5

3

1

7

5

67

-

53

12

121

297

3

1

14

10

92

1

73

26

175

475

-ocr page 114-

104

mobiele infanterie

Staf van één Regiment......

1

1 1 1

1

:

- 1 -

1

1 1

1

1

„ „ „ Bataljon......

— 1 —

1

_

i

1 1 1

1

_ _

_

-

vier Compagnieën......•

— —

4 | 8

1ste Reserve-Compagnie.....

2de Reserve........

mobiele infanterie

per regiment:

Staf van het llegiment......

Vier Bataljons.........

1ste Reserve-Bataljon......

2de Reserve........

Te zamen zouder de reserve. .

Maakt voor:

zes regimenten:

Actief leger..........

1ste Reserve (6 Bataljons) . . t . 2de Reserve (12 Bataljons). . .

Totaal mobiele infanterie zonder de 2® reserve .......

1 1 1

1

1

4

1

4 1

Ifi 4

| ol tf 1 co

4 1

1

1

1

1

1

\\

4

1

5

20

36

5

1

1

1

1

6

6

24

6

24 6

«6 24

192

24

24 6

6

6

6

6

6

6

24

6

30

120

216

30

6

6

6

6


bewakings-infanterie

1

1

_

1

1

_

1

1

„ „ „ Bataijon......

1

1

1

l

—■

Vier Compagnieën........

4

4

1ste Reserse-Compagnie......

2de Reserve........

-ocr page 115-

105

^ I L

L I G E R S.

MILITIE.

^ D E R

OFFICIEREN.

MINDEREN,

Kleermakers

CO

S

CU

es

a

a a* O

-a

O

cn

(O

u

agt;

ee

1 V O fe

09

O

ai G O O

\'w9

s

quot;fl

e3 «

t£) lt;u CO

có O

a

O

a •

es lt;u bC 03

CQ

a

03

P

ee

\'5

3

S

ca Lm 0)

O

a

ee

quot;quot;ö 0

(-4

O 1

Ï-. 1 O

K

09 \'rt CS fi

O

Sr

O

ca lt;u O -O

3

es E-t

p\'

OJ eS

2 O CQ

a

agt;

a

SI N

E-i

a

CS

n

lt;D

*3

a

49

a

a

C

bo

Ui

09 CO

tc

ES g

O amp;

h

O «

a

03 CS 2 O

co

s

09

s

CS N

09

Ei

d 09 \'ë! O

E-i

TERIE

OP VOET VAN

VREDE.

1

1

1

1 4

1

4

3 12

20

2 12

2 12

4

4 32

36 18

88

8

3

4

16 5 7

24 8 11

756 235 340

804 251 362

36 18 892 251 362

TERIE

OP VOET VAN

OORLOG.

1

1

1

Ifi 4

16 4

48 12

20

1

48 8

48 8

2

136 10

26 372 62

32 12 16

64

20 28

96 32 44

3024 940 1360

3216 1004 1448

26 3588 1066 1448

1

1

1

20

20

60

20

1

56

56

148

460

44

84

128

3964

4220

4680

6

6

6

96 24

96 24

288 72

120

6

288 48

288 48

828 60

2388 372

192 72 06

384 120 168

576 192 264

18144 5640 8160

19296

6024 8688

21684 6396 8688

6

6

6

120

120

360

120

6

336

336

888

2760

264

504

768

23784

25320

28080

TERIE

OP VOET

VAN

VREDE.

|

1

1

1

2

10

10

1 i

1 4

1 4

4 12

4

12

2 8

4

24

21 72

9

3

4

19 6 8

28 9 13

875 i 272 394

931 290 419

21 1008 290 419

-ocr page 116-

t

106

V R IJ W I L

L I

officieren.

onder

off

Generaal-Kajoor.

Kolonels.

03 %

a \'o

ui

p

03 p V

*3

Majoors.

Kapitein-Adjudanten.

Luitenant-Adjudanten.

Kapiteins.

Luitenants.

Adjudaut-cnderofficieren.

Schrijvers.

Kapelmeesters.

Sergeant-tamboers.

Kleermakers.

OD SH O

ja

es

a

sa

CU O

-a o 02

-

bewakings-infanterie

\' \'

pek eegiment;

Staf van het Regiment......

Vier Bataljons.........

late Reserve (4 Compagnieën) . . . 2de Reserve (4 Compagnieen)

1 1 1

i

1

3

i

4

16 4

1

1 4

1

1

1

1

Te zamen zonder de 2e reserve. .

i

1

3

i

4

20

20 i

5

1

1

1

1

Maakt voor:

vijf beoimenten:

Actief leger.........

Iste Reserve (20 Compagnieën) . . . 2de Reserve (20 Compag\'nieën) .

5

5

15

5

20

80 20

80 20

25

5

5

5

5

Totaal bewakings-infantekie zonder de 2« reserve .......

5

5

15

5

20

100

100

25

5

5

5

5

recapitulatie

, op

Staf van het Wapen.......

Mohiele-Infauterie.......

2de Reserve......

1

3 6

2 6

2 24

1 6

2

30

20 120

22 216

12 30

10 6

6

2 6

3 6

3 6

Bewakings-Infanterie......

2de Reserve......

5

5

15

5

20

100

100

25

5

5

5

5

2de Reserves......

1

14

13

41

12

52

240

338

67

21

6

13

14

14

——

711

13

-ocr page 117-

107

L I G E R S.

MILITIE.

OFFICIEREN.

00 t*

O

JA ca

a p

O

^«3 03

a

gt;1 Of

*eë*

a

a

ca gt;1 .® \'E Ö

O -a

£

03

lt;u bo

CQ

O

agt; CO

CS

s

O CH

ca 2

O

co

s

as

N V


HINDEBEN.

co

-O

33

.

a

CO

s

2

O

quot;3

CS fr. O

amp;• O

a

H

O

Ui

OP VOET VAN OORLOG.

2

6

6

_

_

Ifi

IB

48

_

_

48

32

104

308

36

76

112

3500

3724

4032

1

i

1

4

4

16

_

_

16

8

8

68

12

24

36

1008

1160

1228

16

32

52

1576

1676

1676

1

i

1

20

20

64

64

40

114

382

48

100

148

4588

4884

5266

80

80

240

240

160

530

1570

180

380

560

17500

18620

20190

5

5

5

20

20

80

_

_

80

40

40

340

60

120

180

5440

5800

6140

80

160

260

7880

8380

8380

5

5

5

100

100

320

-

320

200

570

1910

240

500

740

22940

24420

26330

OP VOET VAN OOK LOG.

3 6

3 6

1 6

14 120

10 120

92 360

120

1 6

73 336

26 336

175

888

475 2760

264 96

504 168

768 264

23784 8160

25320 8688

475 28080 8688

5

5

5

100

100

320

320

200

570

1910

240 80

500 160

740 260

22940 7880

24420 8380

26830 8380

14

14

12

234

230

772

120

7

729

562

1633

5145

504 176

1004 328

1508 524

46724 16040

49740 17068

54885 17068

1383

3051

-ocr page 118-

108

M

M

S5

BS B

| 2 Compagnieën den Helder. | 2 „ Brielle.

[ 1 Compagnie Edam.

2 Compagnieën Zaandijk. | 1 Compagnie Halfweg.

t 2 Compagnieën Hoofddorp,

1 Compagnie Abcoude. ( 1 „ Weesp.

I 1 Compagnie Breukelen.

1 „ Zuilen. | 2 Compagnieën Jutphaas.

1 2 Compagnieën V7ianen. \' 1 Compagnie Gorinchem. 1 1 „ Woudrichem.

Hellevoetsluis. |

tb

cL S

amp; M

quot;quot;S S p

Lunetten. i

1

Woudrichem. |

Hellevoetsluis.

Zaandam. Ouderkerk.

Lunetten. Gorinchem.

den Helder.

Zaandam. Sloten.

Blauwkapel. Vreeswijk.

den Helder.

llpendam. 1 Sloten.

Nieuwersluis. Vreeswijk.

Hellevoetsluis

1 P

ro ^ fl O

© i—i

Blauwkapel. Woudrichem.

nD^uojjisnN]

•niBpw^BcuY nuA Sajipig

•aiui{ aqo8)qo9J}Q

£.

II.

in. 1

1

1

quot;A AI

©

a

a

•**

irx

B

«

a a o

L

a

c

u

s

a) a s

u

b

a gt;

o

amp; u

s n

01 O)

e

!S n t o BO

b u V

u u a

u

(3

a e e

■J

oc e

e gt;

, a

v oc

-ocr page 119-

109

Staat P.

SAMENSTELLING

DEK

mALERIE EN MARECHAUSSEE.

BIJ MOBILISATIE GAAN,

p. naar het algemeen hoofdkwartier der mobiele troepen, q. blijven achter tot bewaking van gebouwen, enz.

-ocr page 120-

110

V R IJ

W I

Officieren.

a 2

Staf van een Regiment (voet van vrede) .

Vier Veldeskadrons........

Een Depot en Reserve-Eskadron . . .

1ste Reserve.....

2de Reserve ....

Drie Regimenten (voet van oorlog).

Actief Leger..........

1ste Reserve en Depot-Eskadrons . . .

2de Reserve ....

Voor Drie Regimenten zonder 2de reserve Eskadron Ordonnansen.......

12 3

3 3 6 3 3 3 15 60

1 4

STAF VAN DE CAVALERIE.

Bureau Inspecteur (Departement van Oorlog).....

_

1

_

_

_

_

_

Rij- en Hoefsmidschool............

1

2

2

1

1

2

1

I

2

1

2

1

i

1

2

7

5

-

RECAPITULATIE.

1

_

1

2

1

_

2

1

4

3

3

6

3

3

3

15

60

1

1

4

Marechaussee................

1

2

7

5

2de Reserve..........

Totaal zonder 2de reserve . . .

1

8

5

10

4

3

5

24

73

1

-ocr page 121-

Ill

R IJ

W I L L I G E R S.

MILITIE.

OnderofficiereB.

Minderen.

«

s ca a

V

\'3

Adjudaut-onderofficieren.

1

05 H 0)

V

a

P

ea ■s:

to h

V _gt;

u CO

09 Ol

es

i N

03 »1 V 60 OJ t-•T3

es es

N

m

lt;U

es

s p

O) fsi b es es

OB fe O

CO

a h

0) V

2

00 ö3

40 lt;U

lt;u

a

o a

c

V P.

O

IB fe V

\'E s o

co agt;

(U V

E

Ü

es

n

s

O R. h O

agt; r-

0! P-

S o H ïH

Hoefsmeden (Korporaals).

s

lt;u es ra quot;o CO

a

V

a

03 N

93

E-

00

a es a

lt;u

*5 i-3

09 gt;-

93 00 9» 9gt;

a

-a

o

ce amp;

00 \'ce =3 l-

O

a.

o «

B

lt;u

quot;S 12 o CO

a

93

a

at

N 93

EH

a

93 es O H

16 4

2 2

1

1 1

4 1

1

1

1

4 1

4 1

32 10

64 16

15

2

8 2

5

384 20

17

536 63

1

2 1

3 1

79

26 36

85

26 58

17 621 63 26 38

48

1-2

6

6

3

3

3

12

3

3

3

3

12 3

12 3

96 30

192 48

48 6

24 6

1167 6(1

1650 198

3 1

6 2 3

9 2 3

237 255 73 78 108 114

1905 276 114

60

12

3

6

15

3

3

3

15

15

126

240

34

30

1227

1848

4

8

11

310j333

2181

4

| 1

1

8

j 16

4

1

100

136

136

2 2

2 1 1

1? 1

1 1

1? 1?

2 2f 1?

4

2 2?

3p 5 2 23

7 21 11 32

7 21 11 32

4

4

3

-

2

2

5

8

35

71

71

5

3

-

3

50

97

7

481

656

1

Ü 656

II

4 60

4

5

4 12

3

3 C

3

15

3

3

3

2 15 1 3

2 15 1

5 126 8 50

8

240 16 97

54 4

30 1 7

35 1227 100 481

71

1848 136 636

4

8 3

11 3

|

310 333

1

108 114

71 2181 136 656 114

73

16

3

12

13

3

3

3

21

18

189

361

58

38

1843

2711

4

8

11

310 333

i

3044

-ocr page 122-
-ocr page 123-

113

Staat Q.

INDEELTNG DER

CAVALERIE

EN

MARECHAUSSEE

RIJ

MOBILISATIE.

-ocr page 124-

-

114

MARECHAUSSEE.

OFFICIEREN.

ONDEROFFICIEKEN.

(B

~

03

.

M

a li

00 t* O

a at

a ca a

O)

a

e

s

cs

N

u

03

\'ï-

1 OQ Ut CJ 03 V

00 lt;u V

B

03

3

es

N

O amp;

J—

O

w

1—i

es

rl

(O

U

aa

O

O

s

03 **

amp;

amp;

Mobiele troepen.

1

Ak\'nnecn Hoofdkwartier ...

1

-

-

1

2

1

1

2

2

1ste Brigade.......

...

1

1

1

2de Brigade.......

1

1

1

3de Brigade.......

-

-

--

1

1

1

1

1

2

1

4

5

5

UtrechUche linie.

Groot Hoofdkwartier.....

-

1

-

-

1

1

1

2

1

Nieuwerslnis.......

1

1

1

Blauwkapel.......

--

-

-

1

1

1

Lunetten........

1

1

2

1

Vreeswijk........

1

1

1

Gorinchem........

1

1

1

-

1

-

1

1

1

1

1

1

2

1

1

7

9

n

1

Stelling van Amsterdam.

Groot Hoofdkwartier.....

--

1

-

1

1

1

2

1

Ilpendam........

1

1

i

Zaandam........

1

-

1

1

1

i

Halfweg........

1

1

i

Sloten .........

1

1

i

Ouderkerk........

-

1

1

1

1

i

Dicmerbrug.......

1

1

i

1

1

1

3

1

7

3

7

Kust fronten.

Groothoofdkwartier den Helder

1

1

1

„ Hellevoetsluis.

1 1

1 1

1

2

1

2

1

2

Beschikbaar........

4

3

7

2

30

32

76

1

2

7

5

15

3

3

50

1

1

56

97

-ocr page 125-

115

ORDONNANSEN.

ONDEROFFICIEREN.

s-£

C-

O

w ej

OFFICIEREN.

MINDEREN.

a

6

7

13

4

5

7

1

5

7

4

5

7

18

22

34

6

7

11

4

4

6

4

4

6

4

4

7

4

4

6

4

4

6

4

4

7

30

31

49

6

7

11

4

4

6

4

4

7

4

4

6

4

4

6

4

4

7

4

4

6

30

81

49

2

2

4

4

5

8

6

7

12

397

397

512

| |

1 |

1 . 1

7

481

488 i 656

1

4

5 1

1

8

10

16

O O

105

136

30

32

36

15

15

18

15

15

18

15

15

18

75

77

90

4

5

8

1

1

2

l

1

2

2

2

3

1

1

2

1

1

2

2

2

3

12

13

22

4

5

7

1

1

1

1

1

2

1

1

1

1

1

2

2

2

2

1

1

3

11

12

18

1

1

2

1

2

4

2

3

6

-ocr page 126-
-ocr page 127-

117

Staat K.

VELD-ART ILL ERIE

EN

TREIN.

NB. De met (a) aangehaalde personen begeven zich bij mobilisatie naar het Algemeene Hoofdkwartier.

-ocr page 128-

#

118

V R IJ W I L

L

OFFICIEREN.

0 N D E E

o

Generaal-Majoor.

Kolouels.

Luitenant-Kolonels.

Majoors.

Kapitein-Adjudanten.

• p

a ^ 5 P 5? ^ « ra tl =3 S r—

-3

Kapiteins.

Luitenants.

Acljudant-oiideroiilcieren.

Schrijvers.

OD ti V bO

CJ gt;

§ e

CSJ

Laarzenmakers.

Kleermakers.

CD h-t

a

CS

_g

•ö

ea ES3

Hoefsmeden.

SAMENSTELLING VAN EEN REGIMENT

1

_

1

i

1

|

_

_

1

1

1

i

_

-

2 Aldeelingsstaven . . .

i

1

2

2

2

3 batterijen......

-

3

9

6

6

1ste Reserve ....

2de Reserve . . .

2 batterijen......

2

6

4

4

2 trein-compagnieën . . .

-

2

4

-

6

6

1ste Reserve.....

2de Reserve . . .

1

Depot.......

1

1

1 1

1

i

2

1

3

8

20

3

11

3

1

1

i

16

16

-ocr page 129-

119

L I G E R S.

MILITIE.

O F F I C I E R K N.

MINDEEEN.

Houtwerkers.

Smeden.

Staftrompetters.

Opperwachtmeesters.

Fouriers.

......

Wachtmeesters.

Korporaals.

Trompetters.

Soldaten

Te zamen.

Luitenants,

Wachtmeestert

Korporaals.

Soldaten.

Te zamen.

\'«3 quot;o

OP VOET

VAN VREDE.

4

4 [

13

12

13 12

6

3

3

3

18

18

6

48

129

4 1 2

7 2 3

11 3 3

343 108 154

363 114 161

491 111 104

4 4

2 2

2 2

2 2

12 12

12 10

4

2

32 20

86 72

7

2 3

14

5 0

22

6 10

676

211 305

719

224 324

877

221 324

1

1

6

6

1

5

23

23

14

7

1

8

8

48

46

13

113

335

14 3

28 9

i 42 15

1338 450

1422 488

1 757 488

-ocr page 130-

120

V R IJ W I L

L I G

OFFICIEEEN.

0 N D E K

O F F I

[

Generaal-Mnjoor.

Kolonels.

Luitenant-Kolonels.

Majoors.

Kapitein-Adjudanten.

i a

a £ a a

D «

£ quot;Z

ui

Kapiteins,

Luitenants.

Adjudant-onderofficieren.

Schrijvers.

Zwaardvegers.

Laarzenmakers.

Kleermakers.

Zadelmakers.

Hoefsmeden.

Houtwerkers.

SAMENSTELLING VAN EEN REGIMENT

O P

Regiments Staf.....

Staf 1ste Afleeling . . .

3 batterijen .... Staf 2de Afileeling .

2 biitterijeu.....

2 treiii-coiDpagnieën . . Depot en Reserve . . . 2de Reserve . . .

1

Ii i i i i

i

i

i

1 l

1

3

2 2 1

9

6 4 1

i i

i

1 1

1

1

1 M 1 I

i

6

4 6

6 4

6

4

4

1

X

2

i

3

8

20

3

3

1

i

1

16

16

14

MAAKT VOOR

DRl

Actief leger.....

1ste Reserve en Depots. . 2d0 Eeserve . . .

3

3

3 3

3

C 3

21 3

57 3

6 3

9

3

3

3

48

48

42

-

3

3

6

3

9

24

60

9

9

3

3

3

48

48

42

Koninklijke Milit. Academie Staf van het Wapen . . .

1(a)

i

1(«)

1(a)

l\'

! -

1

3

3

7

4

9

24

60

9

10

3

3

3

48

48

42

111

384

-ocr page 131-

121

L

L I G E R S.

MILITIE.

R

OFFICIEREN.

MINDEEEN.

d

V EO O

EH

to t-gt;

V

•a

V

Ö O

a

lt;D n3 O

a

M

00 gt;-gt;

0» cu

s

O fg

cs

M

\' quot;cn 1.quot;

is

ca

®

\'v. 0 O 1*1

03 CO 03 03

a §

cn

*3

a

O CU O

co

*4

O

-4J

a c-

s £ Equot;

d 0) es quot;^3 quot;o CC

d

03

s

cd

N

03

E-

OQ

quot;5

es

a

«

\'B

U.

03

cn

V

V

a

O

CS amp;

00 \'ëa c8 h O O* h O

W

a

03

quot;5

TJ

quot;o CO

d V

a

cö N

ES

r

OP

VOET VAN

OORLOG.

6

4

4

3

2 2

1

8

2 2 1

3

2 2 1

18

12 12 6

IS

13 10 6

6

4

2 1

2 2 48 2 32 20 7

5 1

6

129 6 86 72 31

4

2

5 3 3

7

6

8 7 9

11

8

14 9

15

343

228 448 319 459

365

244 475 338 488

5

6

494

B

330 547 369 488

14

7

1

8

8

48

46

13

113

335

14 5

28 9

42 15

1338 459

1422 488

1 757 488

DRIE REGIMENTEN.

42

21

3

21

3

21

3

126 18

120 18

36 3

318

21

912 93

33 9 15

63 21 27

99 27 45

3 057 957 1377

3 252 1 014 1464

4 164 1107 1464

42

21

3

24

24

144

138

39

1

339

1 005

42 15

84 27

126 45

4 014 1377

4 266 1464

5 271 1464

1

j -

2

2

6

2(a) l

10 7

.

10 7

42

21

3

24

24

146

140

39

348

1 022

42

84

126

4 014

4 266

5 288

140

387

1 022

15

27

45

1377

1464

1464

-ocr page 132-

122

V R IJ W I L

L 1 C

0 F

F I C I E H E N.

0 N D E E

OFF

Generaal-Majoor.

Kolonels.

Lnitenant-Kolouels.

Majoors.

O V

*lt;u a

-tf cS eo

W \'quot;O lt;

Luitennnt-Adjudanten.

Kapiteins.

Luitenants.

Adjudant-onderofficieren.

CO

»4

V gt;

J—

u CO

Zwaardvegers.

Laarzenmakers.

Kleermakers.

Zadelmakers.

Hoefsmeden.

Houtwerkers

INDEELING VAN HET WAPEN

IN

Algemeen Hoofdkwartier .

]

1ste Brigade.....

1

i

i

1

2

6

17

2

3

13

13

12

1

i

i

1

2

6

17

2

3

13

13

12

3de Brigade . ...

1

i

i

1

2

6

17

2

3

13

13

12

Iste Reserve.....

3

3

8

3

3

3

3

3

-

1

3

3

6

4

9

21

54

9

10

3

3

3

39

39

36

| 0trechtsche linie . .

1

2

3

3

i 2

\'S \\ Stelling van Amsterdam * Kustfronten ....

—\'

1 1

2

2

3 3

3 3

2 2

Beschikbaar......

6 60

1

-

9

48

9

48

1

,

1

3

3

7

4

9

24

9

10

3

3

1

3

i I

42

li

-ocr page 133-

123

V I L

L I G E R S.

MILITIE.

DER

OFFICIEBEN.

H 1 N D E E E N.

a

O es

quot;o

Hoefsmeden.

Houtwerkers

Smeden.

Staftrompetters.

Opperwachtmeesters.

Fouriers.

Wachtmeesters.

Korporaals.

Trompetters.

Soldaten.

a 0) a

s

N

as E-

Luitenants.

Wachtmeesters

Korporaals.

Soldaten.

0

O

a

cs

N V

iPEN

IN T IJ D VAN

OORLOG.

_

_

_

_

1

i

_

10

15

_

__

_

10

10

25

13

12

6

6

6

36

35

ii

96

268

8

17

26

795

846

1 114

13

12

6

6

6

36

35

n

96

268 j

8

17

26

795

846

1 114

13

I 12

6

6

6

35

34

ii

88

258 j

8

17

26

785

836

1094

-

j _

3

3

3

18

18

3

21

93

9

21

27

957

1014

1107

39

36

18

3

21

21

126

123

36

311

902

33

72

105

3 342

3 552

4 454

3

2

1

1

1

6

5

1

10

36

3

4

7

224

238

274

3

2

1

1

1

6

5

1

10

36

3

4

7

224

238

274

3

2

1

1

1

6

5

1

10

36

3

4

7

224

238

274

1

2

2

2

2

6

10

10

9

|

1

6

3

3

3

20

17

3

37

120

9

12

21

672

714

834

48

42

21

3

24

24

146

140

39

348

1 022

42

84

126

4 014

4 266

5 288

-ocr page 134-
-ocr page 135-

125

Staat S.

SAMENSTELLING

DER

VESTING-ARTILLERIE

in tijd van vrede.

-ocr page 136-

i

126

VR IJ WILLIGER S.

OfScieren.

Onder-

Officie

Magazijnmeesters.

Condnetenrs.

p

QJ lm

U

0 p

1

\'ÖJ es h O)

V

oc\' quot;o;

e c \'c

Luitenant-Kolonels.

Majoors.

Kapitein-Adjudanten.

Kapiteins.

agt;

fl CS

rO amp;

\'S* lt;

i

a ea

a

V

*3

Luitenants.

Majoors.

Kapiteins.

Lnitenants.

Adjudant-

Onderofficieren.

Sergeant-majoorB.

1

Sergeanten.

O

s

O fr* 03 13

a

O

a es na

a lt;

Schrijvers.

Vuurwerkers.

Kleermakers.

Schoenmakers.

SAMENSTELLING

dep

1ste REGIMENT.

j

Slaf van het Uegiment

1

1

1

1

Staf 1ste Bataljon . . 4 Compagnieën . . 1ste Reserve . . .

2de Reserve . .

1

rH

1

i

8

i

1

i

1 _

1

5

1

9

i

4

4

i

_

Staf 2(le Bataljon . . 4 Compagnieën . . 1ste Reserve . . .

2de Reserve . .

i

1 4

1

1

8

1

1

4

1

i

i

5

1

9

1

-

1

4

1

i

Staf Sde Bataljon . . 8 Compagnieën . . Iste Reserve . . .

2do Reserve . .

i

1 8

1

2 16

1

i

2

6

1

i

V

i

9

l

18

1

i

2

6

1

i

-

Totaal 1ste Regiment zonder 2de Reserve.

1

1

2

1

19

3

36

i

1

1

i

7

10

6

6

3

1

1

-ocr page 137-

127

? s.

M

I L I T I E.

der

Officieren,

Minderen.

Actief Leger.

1ste ïleserve.

Kleermakers.

Schoenmakers.

Geweermakers.

Staf-hoornblazers.

Sergeant-majoors.

Fouriers.

Sergennten.

Korporaal s-hoornblazer.

i

Korporaals.

Hoornblazers.

Soldaten.

Te zamen.

cn

1 c

2i

*2 l-J

Sergeanten.

Korporaals.

Soldaten.

Te zamen.

Luitenants.

Sergeanten.

Korporaals.

Soldaten.

a

V

a

M

4}

EH

Totaal-Generaal.

IG

der

5 i

legii

men

ten.

1

|

1

1

1

1

2

9

9

i

1 4

|

1

1

4

2 20

i

2 17

8

4

48

18 120

9

18

27

845

899

3

4

6

8

8 12

264 381

281 405

18 1019 281 405

-

S

5

22

i

19

8

52

138

9

18

27

645

899

3

6

8

264

281

1318

-

1

4

1 4

2 18

i

2 26

9

4

22

00 O O

6

12

18

572

608

2 3

4

5

6 8

178 258

190 274

18 708 190 274

-

~

5

5

20

i

28

9

26

118

6

12

18

572

608

2

4

6

178

190

916

-

1 8

1 8

2

35

i

2 35

16

4

42

19 177

13

26

39

1218

1296

4 6

8 12

12 17

380 548

404 583

19 1473 404 583

i-

9

9

37

i

37

16

46

196

13

26

39

1218

1296

4

8

12

380

404

1896

i

I

l 1

1

1

19

19

79

3

84

33

126

461

28

56 ,

84

2635

2803

9

18

26

822

875

4139

-ocr page 138-

128

V R

IJ W I L L 1 G E

R S.

Officieren.

Onder-

Magazijn meesters.

Conducteurs.

a

CU

G eneraal-Majoor.

Kolonels.

Luitenant-Kolonels.

Majoors.

Kapitein-Adjudanten

Kapiteins.

Luitenant-Adjudantei

Luitenants.

Majoors.

Kapiteins.

Lnitenants.

Adjudant-Onderofficieren.

Sergeant-majoors.

Sergeanten.

V

«s

O t* u \'U S

O ■

03 -T3

c

Schrijvers.

Vuurwerkers.

Kleermakers.

3de REGIMENT.

Staf van het Regiment

1

i

1

1

S(af Iste Bataljon . . 3 Compagnieën . . 1ste Beserve . . .

2de Reserve . .

i

1

3

1

1 6

1

7

3

3

1

1

i

4

1

7

1

3

3

1

1

Staf 2de Bataljon . . 4 Compagnieën . . 1ste Reserve . . . 2de Keserve .

i

1 4

1

1

8

1

1

2

4

1

1

i

5

1

9

1

1

2

4

1

1

Staf 3de Bataljon . . 4 Compagnieën . . 1ste Reserve . . .

2de Reserve . .

1

1 4

1

1

8

1

2

4

1

1

1

5

1

9

1

2

4

1

1

Totaal 2de Regiment zonder 2de Keserve.

1

1

2

i

14

3

25

2

1

1

7

11

3

1

3

1

I

i

-ocr page 139-

129

MILITIE.

3 R S

late Reserve.

Minderen.

Officieren.

3nder\'

Actief Leger.

18 678 190

608

572

12

18

178 258

190

274 274

608

6 178

12

18

572

190

886

18 886 248 357

746 794

16

24

234 336

248 357

794

16

24

746

234

1152

248

18 700 190 274

572 608

12

18

178! 190 258 274

12

572 608 2

18

178 190

908

40

60

1890 2010 6

13

20

19

590, 628 2955

1

1

1

1

2

1

3

1

3

2 13

1

2 15

6

4 15

-

4

4

15

1

17

6

19

1 4

1 4

2

17

2 20

8

4 20

_

-

5

5

19

1

22

8

24

-

1

4

1 4

2 18

1

2 20

8

4

20

_

~

5

5

20

1

22

8

24

1

1

1

1

14

14

54

1

3

61

22

69

110

317

9

-ocr page 140-

130

VR IJ WILLIGER S.

Officieren.

Onder-

Magazijnmeesters.

Conductenrs.

d 47

Generaal-Majour.

Kolonels.

Luitenant-Kolonels.

Majoors.

Kapitein-Adjudanten,

Kapiteins.

quot;S

e3 r3

a

quot;r?

lt;

quot;3

CS

a !

OJ

5

Luitenants.

Majoors.

Kapiteins.

aa

quot;S

eö a aj

\'S

1-4

Adjudant-

Onderofficieren.

Sergeant-majoors.

Sergeanten.

6J CC

O h O TS

a O

a

cS

•quot;O lt;

Schrijvers.

aj

V

a

V fc s*

s s tquot;

Kleermakers.

3de REGIMENT.

S/af van het Reyime» t

1

i

i

Staf 1ste Bataljon . . 5 Compagnieën . . 1ste Reserve . . .

2de Keserve . .

i

1

5

1

1

10

1

3

2

1

1

-

i

fi

1

11

1

3

2

1

1

Staf 2de Bataljon . . 5 Compagnieën . . Iste Reserve . . .

2de Reserve . .

i

1

5

1

1 10

1

i

1

6

1

1

-

i

6

1

11

1

i

1

6

1

1

Staf 3de Bataljon . . 4 Compagnieën . . 1ste Reserve . . .

2de Reserve . .

1

1

4

1

1 8

i

2

3

1

-■

1

1

5

1

9

-

i

2

3

1

-

1

— .

Totaal 3de Regiment zonder 2de reserve .

1

1

2

i

17

3

31

-

i

2

i

6

11

3

i

3

i

-ocr page 141-

131

R S.

quot;1

M

1 L 1

T 1

E.

nder-

Officieren.

Minderen.

Actief leger.

1ste

Reserve.

Kleermakers.

i

Schoenmakers.

Geweermakers.

Staf-hoornblazers.

Sergeant-majoors.

Fouriers.

Sergeanten.

Korporaals-hoornblazer.

Korporaals.

Hoornblazers.

Soldaten.

s

N v

Eh

Luitenants.

Sergeanten.

rz

c8 h

C

c.

O

s

V

quot;o cc

C a;

e

es

N

JU \'

c—

Luitenants.

Sergeanten

Korporaals.

a

v

■-5

O

co

Te zamen.

quot;ës

es

V B

V

O

\'ea

es

quot;o

c_.

1

1

i

1

2

9

9

i 5

i 5

2 22

i

2

23

10

4 20

18 105

7

14

21

662

704

2 3

4 0

7 lü

206 20S

219 317

18 809 219 317

-

_

-

6

6

24

i

25

10

24

123

7

14

21

662

701

2

4

7

206

219

1046

1

5

1

5

2 25

i

2 28

10

4

23

18, HO

8

16

24

746

794

3

4

5 0

7 11

234 336

248 357

18 913 248 357

-

6

6

27

i

30

10

27

1

137

8

16

24

746

79,

2

5

7

234

248 1179

1

4

1

4

2 19

i

2

15

9

4

20

18

88

7

14

21

663

704

2 3

4 0

7 lü

206 298

219 317

18 792 219 317

5

5

21

i

17

9

24

106

7

14

21

662

704

3

4

7

206

219

1029

1

1

1

i

1

17

17

72

3

72

29

77

375

23

44

66

1

2070 2202

1

6

13

21

646

686

3263

-ocr page 142-

132

V R IJ W I L L I

G E R S.

Officieren.

Onder-

.

|

1

1

Magazijnmeesters.

Conducteurs.

a

I

03

p

O

V

a «O

l\' [

Generaal-Majoor.

« \'03

a

O O

Luitenaut-Kolone

ai O

\'5s

a

GS

na

\'O*

lt;

i

c

*5 *£-Ld

Kapiteins.

CS

ra

1 |

quot;S 1

ca 1

o ~ !

s ^ ;

Luitenants.

Majoors.

Kapiteins.

Luitenants.

Adjudant-

Onderofficieren.

Sergeant-majoors.

Sergeanten.

O u, w ns fl

O ■

fl cS --d

\'Ö

Schrijvers.

Vuurwerkers.

Kleermakers

4de REGIMENT.

S/af van het Begiment

1

1

1

-

i

Staf 1ste Bataljon . . 4 Compagnieën . Iste Reserve . . .

2de Reserve . .

1

1 4

1

1

8

1

2

5

1

1

-

1

5

1

9

1

3

5

1

1

-

Staf 2de Bataljon . . 6 Compagnieën . . Iste Reserve . . . 2de Eeserve . .

1

1 6

! 1

1

12

1

i

2

5

1

1

1

7

i

13

1

i

2

5

1

1

Staf 3de Bataljon . . 6 Compagnieën . . 1ste Reserve . . .

2de Reserve . .

1

1 6

i

1 12

1

2

2

3

1

1

s

-

1

7

i

|

13

-

-

1

2

2

3

1

1

1 -----

Totaal 4de Regiment zonder 2de reserve .

1

1 -

1

2

1

19

1

3

35

i ~

1

2

3

6

13

3

1

3

i

i

-ocr page 143-

133

s.

M

I L I T I

E.

Jer-

Officieren.

Minderen.

Actief Leger.

1ste Reserve.

Kleermakers

Schoenmakers.

Geweermakers.

Staf-hoornblazers.

. 1 eo

O

#o *5*

a ■

a es

agt;

bC tm

CO

Fouriers.

Sergeanten.

Korporaals-hoornblazer.

Korporaals.

Hoornblazers.

Soldaten.

Te zamen.

m a a a

9)

\'5

Sergeanten.

Korporaals.

Soldaten.

Te zaraen.

Luitenants.

Sergeanten.

Korporaals.

| Soldaten. quot;

Te zamcn.

Totaal-Geueraal.

i

i

i

1 4

i 4

2 16

i

2 19

8

2

4 20

9

18

SO

7

14

21

662

704

2 3

4 6

7 10

206 208

219 317

9

18 794 219 317

-

-

5

5

18

i

21

8

24

108

7

14

21

662

704

2

4

7

206

219

1031

1 6

1 6

2 26

i

2 27

12

4 27

00 O r- CO

9

18

_

27

845

899

3

4

6 8

8 12

264 381

281 405

18 1029 281 405

7

7

28

i

29

12

31

148

9

18

27

845

899

3

6

8

264

281

1328

1

6

1 6

2 29

i

2 30

14

4

33

18 143

10

20

30

945

1005

3 5

6 0

9

14

296 424

314 452

18 1148 314 452

7

7

31

i

32

14

37

161

10

20

30

945

O O r-t

3

6

9

296

314

1480

i

i

i

19

19

77

3

1

82

34

94

426

26

52

78

2452

2608

8

16

24

766

S14j3848

i

-ocr page 144-

134

V R IJ W I L L I G E R S.

Officieren.

Onder-

Magazijnmeesters.

Conducteurs.

0

»

-

a

ts

lt; i

m

a

rt a

13

a cd

a

ai

t* O O

=3

1\'

I «

5de REGIMENT.

Staf van hel Regiment

Staf 1ste Bataljon . 5 Compagnieën . 1ste Reserve . . 2de Reserve .

]

10

— 1

11 —

Staf 2de Bataljon .

7 Compagnieën .

1ste Reserve . .

2de Reserve .

1 14

1 -— 1

1 1

15

Staf 3de Hataljon . 6 Compagnieën . 1ste Reserve . .

2de Reserve .

1

12

1 il —

13

1 ! 1 2 1

2 ; 7

21

39

10

Totaal 5Je Regiment zonder 2de reserve .

-ocr page 145-

135

R S,

liuler-

1ste Reserve.

OBicieren.

•ui

Minderen.

Actief Leger.

tSJ

ea

a

O

-a

09

CD

00 »4

03 N

a

03

Ö

. m

ca

«

G

O O*

«4

O

ca O O. O

3 0

O O

a

Soldaten

Te zame

ea a

O

\'3

a es

V

CUJ 0) CO

s

O O* u O

Soldaten

Te zame

MILITIE.

lil 1

18 905

234 248 248 336 357 357

18 111

2 25

4

23

22

16

10

1171

234 248

27

16

24

10 27

129

18 1089 219 317

2 38

18 385

— 4

14 258

14

35

206 219 298 317

1326

206

219

40

37

14 262

403

18 1029 2S1 405

2 27

2

29

18

180

4 24

12

! ■

264 381

281 405

12

281

264

1328

- li

18

29

28

31

12

148

748 3S34

701

96

36 319

48

689 24

21 92

21

24

24

21

14 21

18 i 27

27

72

.

746

794

746

794

662

704

662

704

845

899

845

899

2253

2397

3 6 8

7 i 15 22

-ocr page 146-

136

VRIJ WILLIGER S.

Officieren.

Onder-

Offi

Magazijn-meesters.

Conducteurs.

g

Z5!

II lt;

Pu ce

-a

b co

US

SAMENSTELLING van

de

Inspecteur aan het Departement van Oorlog Artillerie-Inrichtingen Stapelplaatsen Constructie-werkplaats . . . Pyrotechnie . . Draagbare Wapenen Geschutgieterij .

Artillerie-Schietschool Koninklijke Militaire

Academie . . . Hoofdcursus Delft . Instructie-Compagnie

Schoonhoven . . Commissie van proefneming ....

1(a)

m

Hi)

1(6)

1

1

1

1

3

1

1

1

1

-

1

1

2 2

2 2

1(a)

!(»)

-

_

_

3(c)

3(c)

l(rf)

i(rf)

-

m

1(c)

2(6)

I

2

3

5

1

17

1

13

In oorlogstijd zijn bestemd voor:

(«) Utrechtsche linie: Groote Hoofdkwartier te Vtrecht. (h) Stelling van Amsterdam : Groote Hoofdkwartier te Amsterdam.

(«) »

II

n

: Marken binnen, den Ham en Zuidxoijkermeerpolder.

{^0 n

II

n

: Bezuiden Spaarndam.

(«) »

n

u

: Jispertceg.

-ocr page 147-

137

i s.

ler-

Minderen.

Ifcte Reserve.

Officieren.

MILITIE.

Actief Leger.

S

I

quot;S

a

03

ff OJ

CO

in

den Staff van het Wapen.

_

_

_

_

__

__

_

_

4

12

_

_

,

_

_

I 1

12

1

7

8

I

7

8

__

_

_

_

1 1 1

7 6 5

_

_

7

6

5

-

1(a)

4(a)

4(a)

m

fi(c)

9(«0

6(e)

9(0)

m

i(«)

4(e)

4(e)

-

10(e)

22(e)

-

22(e)

«

114)

6(4)

fi(4)

-

i

i

6

4

25

99

99

-ocr page 148-

138

■gt;3^ ■

S

■to s.

«jj

s

•u SU

s

quot;S ^

_5 «

1

« J

Jb -Jï

» . ^ «a

^^53

Ö ^ O

C

0)

O

s.

a

B

U

e

«

BI

B- s s

s

e* p.

a a

« *•

ID

U V

b

u gt;

e

a

03

P

b

u

ffl

lt;

lt;s «

gt;

c.

0) V

(S

B

03

Stel-ling.

•n9;no.ij

-;snx

niBp^eraY ÜBA Sajx^s

sa

a

H-(

bO

PH

•9ini{ aqosiqoanQ

-j

u

UI

5

-ocr page 149-

139

Staat T.

SAMENSTELLING EN VERDEELING

DER

VESTING-ARTILLERIE

OVER

de Liniën, Stellingen en Forten, enz.

I HST T IJquot; ID HST O O IR Xj O G--

-ocr page 150-

140

V R IJ W I L

L I

Officieren.

Onder-

Condnc-teurs.

EB

33

: s

t-m

i S

■i. ï •T* U

a

as

CU

O

CS

O

^3

w 1

lt;

lt;1 i

CD

co

d

a

a

P

a O

0 0»

O O

®

(V

V

5

O

w

Z3

5* g

CS

ca

3

t-A

s

Magazijnmeesters.

, | eo

S.

SAMENSTELLING en indeeling van detStaf

Inspecteur aan het Departement van Oorlog.

Artillerie-Inrichtingen........

Stapelplaatsen.........

Constructiewerkplaatsen......

Pyrotechnic..........

Draagbare wapens........

Geschutgieterij.........

Utrechtsche linie . . . Stelling van Amsterdam Beschikbaar.....

17

13

SAMENSTELLING

■n|t ij i

3 1

2 2 1 1

- 1-W •3(c) — l(rf) -1(«) -m —

i i 2 1 1 1

1(a)

1(«)

1(«)

1(4)

luspecteur aan het Departement van Oorlog .

Artillerie-Inrichtingen........

Stapelplaatsen .........

Constrnctiewerkplaatsen......

Pyrotechnie ........

Draagbare wapens........

Geschutgieterij.........

Artillerie-Schietschool.....

Koninklijke Militaire Academie . .

Hoofdcursus Delft......

Instructie-Compagnie Schoonhoven . Commissie van proefneming . .

1

_

1

1

1

1

1

1

1

2

1

3 1

i

1

1(*)

13

1

3

1

1

1

2

i

17

-ocr page 151-

141

MILITIE.

Jj I G E K S.

N I L

Minderen.

Onder-

%

Actief Leger.

der $taf wan het Wapen in o o r I o g s t ij d.

4

12

i

1

12

1

1

7

7

1

7

7

1

8

8

1

1

7

7

1

1

6

6

1

1

5

5

1

1

4

4

1

I

11

11

-

1

1

6

4

14

32

32

9

— \'

1

1

6

4

23

99

99

IG intijd wan wrede.

«)

4

| -

1

1

1

1

1

1(a)

4

1-

_

1

1

4

4

10

1quot;

l(i)

-

1

1

6

4

25

12 7

7

8 7 6

5

4

6 9

22

99

-ocr page 152-

142

r

V K IJ

W

L

L I

Officieren.

Onder-

Offiei

i

Magazijnmeesters.

Conducteurs.

ti .E 0) ao

Groepen.

Oeneraal-Majoor.

Kolonels.

03

P O

0

1

a

05 i o

V I

Majoors.

a

V

P

83 no

\'5s

^P

«

Kapiteins.

n

a

n3

1

quot;S

es a £

gt;5

aa

a

es a

quot;5

i-4

Majoors.

Kapiteins.

Luitenants.

Adjudant-onderoffieieren.

co O

_o \'51

a p

CS 0) bO

hm

agt; O)

Sergeanten.

Adjudant-Onderofficieren.

Schrijvers.

CD tm

03

lm

03

èc

u

P

gt;■

Kleermakers.

SANENSTELL

ING en

indeeling

van

Staf

Regiment..........

i

I] —

-

1

1

p

V r-i

«2

Qgt; to

Staf 1ste Bataljon ....

Compagnie Harssers.....

,, Pampus......

n IJ muiden .... „ Maasmond.....

1 1 1 1 1 1

1

M 1 ll 1

1

1

2 2 2 2

1

MIMI

1 1 1 1

11 11 11

1 1

1

1

1 li 1 11

i

MIMI

CS

PU

1

5

1

9

1

-

4

i

j —

a

O)

quot;a o

den Helder.

Staf 2de Bataljon......

^ . i Oostbatterij .... Compagnie j wierhoofJ.....

„ Kijkduin.....

/ Dirks Admiraal . . .

u Oostoever.....

^ Westoever.....

-

1

1 1

1 1 1

1

1 1 1

2 2

1 1

1 1 1 M 1 1 1 1 |

-

1

_

\\

i

1

1

l_

1

1

1 1

1

i

M 11 i M 1 1 |

l

-

5

1

9 —

1

|

1

i

4

1

1 1

a

V n3

a o

s

OQ es cS

S

Reserve....... . .

Compagnie Brielle......

i Penscherdijk ....

w Hellevoetsluis ....

„ Neuzen ......

w Ellewoutsdijk .... n Nu mansdorp ....

Willemsdorp .... ,, Deeneplaat.....

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

i lii i llilii

i 1 1 1 1 1 1 1 II 1

l

quot;j

i

1 1 1 1 1 1

i II II 1 11 1 II

2 2 1

2 2 2 2 2 2

| 1 1 1 1 1 M 1 1 li

quot; 11 11 M 11 11 i

| 1 11 M M 1 1 M

1

i i

1 1

1

1

1

_

M 11 1 11 M 11 |

i

Ij M 11 1 11 M 1

_

-

1

9

1

18

i

-

1

2

6

1

-

i

i

1

2

i

19

3

36

i

1

1

1

7

10

6

i

3

1

-ocr page 153-

143

11

L I

G E R S.

M

1 L I T I

E.

ader

\'

Officieren.

Minderen.

Actief Leger.

Iste Eeserve.

I

09 %*

agt;

tm

es

tm

h gt;

CO M

O.\'

1 OJ 03

2

i

CO §

O O

CO

ca

ft

«

M

OS

s

s

V

O

00 u agt;

M

es 2

a j-

o o

a

35

CO O

\'5s £

c

eS U

be h V

CO

co

tm

•S 5

o

a

CJ

1= V t£j tm

lt;U

1 CO

05 fc* V M ea

3 a

o

O

-a

eo CO

^ o p.

1 O

h

CO

IS

S3

! c c. u O

CO *-•

agt; ea

2 p

tm

O O

K

a

u

cd

\'o CO

S s

es

N O

EH

CD

quot;a

C3 C=

gt; as

\'B

1-3

a

93

a

CS V tL U O CO

«0

\'cS a u

O SU h

O «

Ö

a?

quot;S 2 o

m

ri V

a

es

ea

«3

Eh

co a 08 a

O)

*3

c

1 ea S fet, *4

|

I

CO

1 as 1 0

O amp;

O

d V

CS!

rz o en

c

\' s

a

N 03

E-

ea OJ

c

0

a

1

quot;a

ea

£

ling

van

het

Iste Regiment.

l

1

1

1

0

9

9

1

2 5 5 5 5

1

2 4 4 6 3

2

2 2 2

2 2 12 12 12 12

6

12 30

30

31

29

2 2 2 3

5 5 4 4

8

8 6 5

195 215 218 21?

-

210 230 230 229

3

6

8

264 281

6

293 2*0 260 261

258

1

5

5

22

1

19

8

52

138

9

18

27

845

899

3

1

i 6

1

| 8

264

281

1318

1

1 1

1 1

1

1 1

1 1 1

2 2 2

4

5 2 1 2

1

2 4 4 6 6 2

2 2

1 1 2 2 1 1 1

2 2 2 3 6 5 2 2 2

6 12 13 12 24 24 11 8 8

1 2 1 1

1

1 2 4 1 1 2 1

2 3 5 2 2 2 2

57 44 211 116 55

44

45

60 50 222 120 59

48

49

2

4

6

178

190

6

202

135

24G 144

183

1

5

5

20

1

28

9

26

118

6

12

18

572

608

2

4

6

178

190

916

1

,

—-

1 1

1 1 1 1 1 1 1

1 1

1 1 1 1 1 1 1

2

51

3 2 5

4 4 4 4 4

1

2 5

3 2 5

4 4 4 4 4

2 1 1 2 2 2 2 2 2

2 2 6 3 2 6 5 5 5 5 5

6

13 24 12 12

24 21 21 21 21 21

2 1 1

1 1 1 1 1

4 2 2 8

2 2 2 2 2

6 3 3 12 3 3 3 3 3

_

214 54 54 296 134 124 114 114 114

226 60 60, 320: 140 130 120 120! 120

*

8

12

380

404

6

417 250

144

344 161 151 141 141 141

1

9

9

37

1

37

16

46

196

13

26

39

1218

1 296

4

8

12

380

404

1 896

3

1

1

1

1

19

19

79

3

84

33

126

461

28

56

84

2 635

2 803

|

9

18

26

822

875

4139

-ocr page 154-

144

*

V R IJ W

I L

L

Officieren.

Onder-

Offi

Magazijnmeesters.

Conduc-tenrs.

09

\'c

a

d

«

a es

B n

quot;S

CS 13

a

CU t-.2 \'3

e £

£

a

CU f-

*3 ja

O

1

Stelling.

Groepen.

O *c?

s

\'ëa CS ii

V

S

V

O

ra

quot;03 a

O

quot;3

*0

J. a

CS

a

V

\'3

Majoors.

lt;

\'oi

quot;E,

CS

u:

Kapiteins.

■lt;

-i a

CS

ca lt;o

\'3 i-ï

Luitenants.

Majoors.

Kapiteins.

Luitenants.

•quot;O P

O quot;p

CS

na 9

lt;1

*5*

a

P CS V

«Xj Ut

CD

CO

Sergeanten.

a O

a

cs \'O

\'S* «t!

Schrijvers.

CO i •a

i

b

s gt;

Kleermakers.

SAM

ENSTELLING en

indeeling

va

Slaf Regiment..........

1

-

1

1

|

Staf Iste Bataljon......

Reserve..........

Compagnie j Kwadijk......

i Parmerend.... quot; i Middenweg ....

• Jisperweg.....

quot; ( Spijkerboor.....

1

1

1

-

1

Ilpeiuiam.

-

1 1

1

1 1

1

1

1

-

-

1

4

1

7

1

3

3

1

1

-

a

ce t3

Reserve .... .....

Compagnie ! ^

-

1

1

1

1

1

-

1

_

lt;o to

s

fl

es gt;

bO

Zaandam.

i den Ham.....

quot; \\ Znidwijkermeerpolder .

c

1

1

1

1 1 1 i 1

2

-

1

1 1

1 1

-

s

-

OQ

1

5

1

9

1

1

2

4

1

1

1

-

Halfweg.

Compagnie Benoorden Spaarndam . „ Linie „ | Bezuiden „ quot; i Penningsveer ....

quot; l de Liede.....

1

1 1 1

a i

i

1

1 2 2 1 1

1

1

1 1

1

1 1

1

1

-

1

5

1

9

1

2

4

1

1

r

1

1

2

1

14

8

25

2

1

1

7

11

3

1

3

-ocr page 155-

145

I L nder-

L I G E R S.

Iste Reserve.

Minderen.

Officieren.

MILITIE.

Actief Leger.

o

a

CO 93

È?

CJ

CO

s

O O

CC

■ing

van het

1 1 1

I

6 12 11

13

14 9 9

14

— : 2

83 80 127

79

80 123

90

85 133 85 85 130

608

17

6 19 ; 88

I I

12

18

572

2de Regiment.

1 -

4 4 15

6

178 190 202

} 139

} 241

} 238

| |

178, 1901 886

6 12 11

13 9

14 14

9 22

76

77

74

123 122

75 199

82 83 80 129 129 80 211

7 284 248, 260 } 189

} 232

} 232 233

5 19 1 22 8 24 110

16 24 746 794 2 5

7 234 248 1 152

2

6

6

_

__

_

_

1

1

2

1

2

2

12

_

2

4

6

178

190

202

_

_

_

_

1

1

4

_

5

2

5

22

1

2

3

114

120

142

_

_

_

1

1

4

_

5

2

5

22

1

3

3

113

150

172

3\'

_

2

1

2

10

1

1

3

70

75

_

_

_

_

1

1

2

_

3

1

3

14

1

2

3

69

75

_

_

_

_

_

__

3

__

2

1

2

10

1

1

3

65

70

_

1

1

2

3

1

3

14

1

3

3

111

118

5

5

20

1

22

8

24

110

6

12

18

572

608

2

4

6

178

190

908 2 955

1

1

1

1

14

14

54

3

61

22

69

317

20

40

60

1 890

2 010

6

13

19

590

628

10

-ocr page 156-

146

V R IJ W [ L

OfB eieren.

Ouder-

Magazijnmeesters.

Condnc-teurs.

fl

O

0)

ü

ti O

en

V

ns

O O

O

a

a

i

agt;

O

P

TS

\'O*

lt;

zn

SAMENSTELLING en indeeling

\'■* i ^

Regiment..........

1

1

1

1

_

_

i

_

_

__

1

1

i

i

-

1

Compagnie Vijfhuizen.....

i

2

-

1

-

„ Hoofddorp.....

i

2

-

-

-

-

-

1

i

a

-

-

-

-

1

-

„ Kudelstaart ....

i

3

-

-

-

-

-

1

i

2

-

-

1

-

i

1

-

6

i

11

-

1

-

3

2

1

1

Staf 2de Bataljon . . .

.Reserve.......

. { de Kwakel . compagnie [ ^ Drecht _

(Uithoorn . . quot; 1 Waver Amstel | Botshol . . I de Winkel . . Abcoude . . Nigteveeht . .

s

a

cd gt;

to

11

Staf Sde Bataljon , Reserve ....

VVeesp

Compagnie

Diemerdam Mniden . . Muiderberg Burgerdam

1 —

17

31

11

-ocr page 157-

147

L I G E B S.

M

I L I

T 1 E.

Officieren.

Minderen.

Actief Leger.

1ste Reserve.

ca f-i a

m h O

09

1 N CO

3

e

\'a

| Kleermakers.

| Schoenmakers

•i a

cu

V *

03

O

es

13

e

o o pa

es

\'5s

a

quot;p es

V

E?

V CO

en

»4 6 *c 0

| Sergeanten.

0

rQ

1

\'rt g

O =-

J-

o

Korporaals.

Hoornblazers

Soldaten.

Te zamen.

Luitenants.

Sergeanten.

Korporaals.

Soldaten.

Te zamen.

Luitenants.

Sergeanten.

Korporaals.

Soldaten.

Te zamen.

0 O

a

1

\'a a o E-

wan het 3de Regiment.

a

a

2

6

6

1

2

1

2

2

12

2

4

7

206

219

231

1

4

4

2

4

20

2

8

5

126

136

156

1

4

5

2

4

21

1

2

4

83

90

111

1

4

4

2

4

20

2

2

5

128

137

157

1

4

5

2

4

21

1

3

4

82

90

111

1

6

5

2

4

23,

1

4

3

243

251

274

6

6

24

1

25

10

24

123

7

14

21

662

704

2

4

7

206

219

1046

1

1 1

1 1 1

6

1

1 1

1 1 1

6

2 3 2 2 3 3 2 5 5

1 1

2

3 8 2 8 8 5

4 4

1 1 1 1

1 2 2

2 2 8 2 2 3

3 2

4 4

6 12 12 13 13 12 12 15 21 21

1 1

1 1 1 1 1 1

8

2 2 2 2 2 2 2 2

3 3 3 3 3 3 3 3

81 81 81 81 81 81 130 130

87 87 87 87 87 87 87 186 136

794

2

5

7

234

6

248: 260 | 199

} 199

} 201

| 157 : 157

248\' 1179

|

27

30

10

27

137

16

24

746

2

5

7

234

1

1

1

1

1

1 1

1 1

5

17

1

1 1 1 1

5

17

2

3 2 5

4

5

21 72

1

1 3

2 2 3 8

3

4

i

i 3 2 2

2 2

3 2 6

4

5

6 12 11 13

23 19 22

1 1

3 1 1

2 2 6

2 2

4 2 10

2 8

72 125 265 95 105

79 130 284 100 111

2

4

7

206

219

6

231

233

307 119 133

1029

3263

17

9

24

106

7

14

21

662

704

2

4

7

206 646

219

72

29

77

375

22

44

66

2070

2202

6

13

21

6S6

-ocr page 158-

148

V R IJ W I L

Officieren.

Ouder-

Conducteurs.

meesters.

m

oo

#o

a

P 0)

Q

e

V bC t*

QJ bO Si

t/3

O)

»-) O

O

«ö*

tn

03

GJ

ü

O

O

C

r-g

03 v •t, \' è

I .2, •lt;

SAMENSTELLING en indeeling

1------i| _

Staf Regiment

Staf 1ste Bataljon

Reserve.....

n . | Uitermeer

Compagn1e|Hmderdam

| Kijkuit . quot; i Spion „ Nieuwersluis | Tienhoven . quot; I -Maarsseveen

1

1 —

1 —

Staf 2de Bataljon.......

1

Reserve..........

1

--

1

-

-

1

Compagnie j ^ ^.....

_

1

_

1

_

_

_

_

_

1

_

_

_

u Ruigenhoek ....

l

2

-

-

i

PH

„ Blauwkapel ....

-

1

a

-

-

1

-

Voordorp.....

-

l

a

-

-

-

L

3

„ Bildtstraat.....

es

1 Hoofddijk.....

1

i

1

quot; 1 Vossegat.....

~

/

i

~

1

i

ii-

i

7

1

13

1

i

2

5

1

1

J

Staf 3de Bataljon.......

1

1

1 1

1

l

1

Compagnie fiijnanwen.....

z

1 1

2 9,

-

-

i i

„ Lunetten.....

1

2

-

-

1

£

„ Hemeltje.....

1

tgt;.

1

OJ

| Overeindsche weg .

1

1

1

C3

quot; 1 Jntpliaas.....

1

1

1

2

quot;

1

i

7

1

13

1

2

2

3

1

1

i

i

2

1

19

3

35

1

2

3

6

13

3

1

3

-ocr page 159-

149

L I G E K S.

M I

L I T I E.

Officieren.

Minderen.

Actief Leger.

1ste Reserve.

CO gt;-

03

00 ki O

m u* lt;o

N

es

3

a »-■

quot;3

QD

u

agt;

s

Of

*«*

o -a

CO fa

.

.

.

fa

u

as

a

agt; agt;

3

CO

B a o JS o CO

*09

s

OJ

O

£3

(H

O O

«VH C8

«3

c

CS 1) bC

*4

M

a)

Couriers.

V

IS

V

sc u lt;u CO

ea CS t-i o

C4 S-i O

Korporaal!

N CO

3

a S o o

33

Soldaten.

Te zameo.

Luiteuanle

Sergeantei

Korporaal!

Soldaten.

Te zamen.

quot;S

A

3

Sergeanten

Korporaals

Soldaten.

Te zamen.

u

Ü \'«

CO

quot;o H

van het 4tie Regiment.

1

1

1

1

—!

2

9

9

2

6

6

1

1

2

1

2

2

12

_

_

2

4

7

206

219! 231

1

1

3

3

1

3

15

1

2

4

118

125

2!

2

1

2

9

1

2

2

73

78

1

1

2

3

1

3

14

1

2

3

80

86

2

2

1

3

10

1

2

3

81

87

l

1

3

4

2

4

19

1

2

4

143

150

! 169

-

1

1

2

3

1

2

13

1

2

2

84

89

2

2

1

3

10

1

2

3

83

89

-

5

5

18

i

21

8

24

108

7

14

21

662

704

2

4

7

206

219\' 1031

1

6

203

169

155 207 160 160

178

264

281

264 281

1328

6

326 227 227 122 130

169

273

296

314

314

1480

16

24 766

814

3848

2

6

]

i

1

2

1

2

_

2

12

3

2

1

3

11

1

2

3

64

70

_

_

i

1

2

_

3

1

2

13

1

2

3

69

75

i

1

4

4

2

4

20

1

2

3

129

135

_

i

1

4

_

5

2

5

22

2

4

6

173

185

_

_

i

1

4

_

4

2

4

20

1

2

3

131

140

i

1

4

4

2

4

20

1

2

3

134

140

i

1

2

2

1

2

12

1

2

3

78

84

3

3

1

3

12

1

2

3

64

70

7

7

28

1

29

12

31

148

9

18

27

845

899

-

1

1

2

1

2

-

2 2

6 12

_

1

1

5

5

3

8

27

2

4

6

188

200

1

1

5

5

3

8

27

2

4

6

188

200

_

_

1

1

4

_

6

2

4

22

1

2

3

94

100

_

—,

1

1

4

_

4

2

4

20

1

2

3

104

110

_

_

1

1

2

_

2

1

2

12

1

2

3

69

75

3

_

3

1

3

12

1

2

3

64

70

1

1

6

5

2

4

23

2

4

6

238

250

7

7

31

1

32

14

37

161

10

20

30

945

1005

1

i

1

19

19

77

3

82

34

94

426

26

52

78

2452

2608

-ocr page 160-

150

V R IJ W I L

Officieren.

Onder-

Magazijnmeesters.

Conducteurs.

fl

0)

fl 0)

ca

(O

0)

O

Generaal-Majoor.

Kolonels.

Luitenant-Kolonels

Majoors.

Kapitein-Adj udan te

Kapiteins.

a

03

ts

0 lt;

1

quot;S

ca a

*3

Luitenants:

Majoors.

OQ

.s *s

eS

ca

fl

es fl v

quot;fl

SS

2 0) quot;quot;Ö fl

0

1

fl eS n3 fl

\'O* lt;

Sergeant-majoors.

Sergeanten.

é O fa O

na fl O

quot;S

es

-t3 _fl

Schrijvers.

Vuurwerkers.

SAMENSTELLING en indeeling

1

Vreeswijk.

Staf 1ste Bataljon......

Compagnie i \\Yaa|sc(le Wetering .

quot; 1 Honswijk.....

„ Everdingen ....

1

1

t

1

1

1

1

1 1

1

2

1

1

1

1 1

1

1

1

6

1

11

I

1

2

3

1

1

fl CU fa

a fa

agt; amp;. co

co

fl u

a

V .fl

O

.2

Staf 2de Bataljon......

Reserve..........

„ . | Diefdijk......

Compagnie j AsperJQ......

„ Nieuwe Steeg ....

» Vuren......

, Gorinchem.....

„ Kraijenhojf ....

„ Pannerden.....

„ JFestervoort ....

1 1 1 M 1 1 1 1 1

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

quot; 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1 1 1 1 1 1 1 1 M

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1

ff

^ 1 1 1 1 1 1 1 1 !

1 1 1

2 2 2 2 2 2

1

1

1

1

1 1

|rH 1 1 1 1 1 1 1 !

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

quot; 1 1 11 1 1 1 1 1

fa O

O

1

8

1

15

1

1

2

2

i

1

--

Woudrichem.

Compagnie Loevestein.....

„ Giessen......

„ üppelschedijk ....

j Bakkerakil.....

quot; 1 Steurgat.....

i

l l

1 1

t

1

1

1

2

2 2

1 1

1

-

1

1 1

l

1

i

1

\'

i

7

1

13

1

3

5

i

1

1

1

2

1

21

3

39

1

2

2

7

10

3

1

3

-ocr page 161-

151

[i

L I

G E R S.

MILITIE.

-

Officieren.

Minderen.

Actief Leger.

1ste Reserve.

00

Ui «

a S

s*

V

V

ÜC

00 V CS

s

a

O) O M

O

CO

00 s*

0)

es

a

u

03

V

ie

V Ü

09

OJ N CS 2 a f-O O

e»-i

CS

O

*5*

a

j.

a

CS

V

to

|H

V CO

00 fr*

\'Sm 0 O

d v

fl CS

O)

Ê? ©

CQ

oo J-i

0) N CS

3

a

L4

O O

quot;rt CS

u O

O

aa

13

ca

M O Oh

E O

00 M 03 M es 2 c

«H

O O

tri

a

lt;u ca n3

■3

03

a

O

a

CO N

V

Ei

CA

quot;d es P v

\'3

a

V

9 lt;0

V

to

Ui

V

cn

00

\'es 69 fi O O,

5

O

a

lt;u CS 2 OT

n

V

S

lt;a

N

V

«3

a

es

S

3

a

03

fl

es

bO

tm

V

CQ

00 quot;13

CS 11 O

e-

O

a

v» ec 2 quot;o CQ

d

2

C0 N

V

Fx

\'ëS

CS

a

V

a \'ëS

a quot;o

g

van het

5de Regiment.

i

1

1

1

2

9

9

i

-

1

1 1

1

1 1

1

1 1

1 1 l

2 2 5

3 2

4 4

1

2

3

2 5 2

4

5 4

1 1

2 1 1

2 2

2 2

3 2

4 3

3

4 4

6 12 11 12 22 10 15 21 20

1

1 1 1 2 1 1

2 2 2 2 4 2 2

3 3 3 3 6 3 3

64 69 107 64 189 189 64

70 75 113 70 201 195 70

2

5

7

234

248

6

260

168

135

296

216 90

i

-

6

6

24

1

27

10

27

129

8

16

24

746

794

1

2

5

7

234

248

1171

i

1

1

1 1 1 1 1 1 1

2

3 1

4

4

5

6 6 6

1

2 2

3

4

5

6 6 6 6

1 1

2 2 2 2 2 2

2 2

3 2

4

4

5 80 80 80

6 12 11 13 20 21 24 99 99 99

1 1 1

1 3

2 3

3 2

4

3 3 3 3 9

54 103 136

184

185

60 110 143 190 201

2

4

7

206

219

6

231

193

163 211 225 99 99 99

i

-

8

8

87

1

40

14

262

403

7

14

21

662

704

2

4

7

206

219

1326

i

i

1 1

1 1 1 1

1

1 1

1 1 1 1

1

! 3 2 5 5 5 3 2

1

2 5 2 2 5 4 4 3 2

2 1 1 2 2 2 1 1

2 2 2

3 2

4 4 4 3 2

6 12 19 11

12 22 21 21 12 12

1 1

1 2 1 1 1 1

2 2 2 4 2 2 2 2

3 8 3 6 3 3 3 3

143 64 64 198 114 114 74 74

149 70 70 210; 120 1201 so: 80

3

6

8

264

281

6

293 168

163 li

232

141

141

i

-

7

7

31

]

29

12

28

148

9

18

27

845

899

3

6

8

264

281

1 328 I

3

«

i

]

1

1

21

21

92

3

96

36

319

689

24

48

72

2 253

2 397

7

15

22

704

748

1

-ocr page 162-

Staf van het Wapen 1ste Regiment . . , 2de „ . . 3(le „ . . , 4cle ;; . . 5de „ . .

| Staf Kustfronten j Troepen

I 1ste Reserve

TJtrechtsche I rj1*

( Staf T

Stelling [ Staf van j Troepen Amsterdam ( 1ste Reserve

Staf Troej 1ste Reserve

Sperforten Troepen ( Reserve

Bureaux, enz. Staf

-ocr page 163-

153

L

L 1 G E R

S.

M

L I

ï I E.

er-

Officieren.

Minderen.

ictief Leger.

1ste

Reserve.

n

|

1 |

U

09 O

tn

tm

N CS

3 a

t-,

\'ês

Vuurwerkers.

Kleermakers. Schoenmakera

Geweermaker!

N CS

3 a

o

ê

ca

cn

\'e?

s i

a

CS V 60 u

D

CO

Fouriers.

Sergeanten.

o

-a •

cc ea

tm

O —

tl O

Korporaals.

Hoornblazers.

Soldaten

Te zamen.

Luitenants.

Sergeanten.

03

\'a

ea

O

e-

tm

o W

Soldaten.

Te zamen.

Luitenants.

Sergeanten.

Korporaals.

a

0) 0? 2 o CZJ

Te zamen.

Totaal-Geners

» 1

T U L A T 1

E.

_ |

_

_

_

___

1

1

6]

_

41

— |

25]

99

_ |

_

_

_ |

_

_

_

_

_

99

3

1

1

1

19

19

79

3

84

331

126

461

28

56

84

2635

2803

9

18

26

822

875

4139

3

1

1

1

1

H

14

54

3

fil

22

69

317

20

40

60

1890

3010

6

13

19

£90

628

2955

3

1

1

l

1

17

17

72

3

72

29

77

375

22

44

66

2070

2203

6

13

21

646

686

3263

3 ,

1

1

1

1

19

19

77

3

82

34

94\'

426

26

52

78

2452

3608

8

16

24

766

814

3848

3

1

1

1

1

21

21

92

3

96

36

319

ü89

24

48

73

3253

2397

7

15

22

704

748

3834

15

5

5

5

5

91

91

380

15

399

154

710 2367

120

240

|

360111300

12020

36

75

112 3528

3751

18138

730

1278

er

mobiellt;

1 1

e troe

pei

quot;f

ste

liir

igen

en

z.

3

1

1

1

1

14

14

65

70

29

110

382

26

53

78

2377

2533

2915

3

3

6

3

6

6

37

9

18

26

832

875

912

1

]1

11

fi

2

2

2

2

25

25

114

_

121

51

134

620

43

84

126

3960

4213

4832

6

6

12

6

12

12

72

12

26

40

1236

1314

1386

1

4

4

fi

lt;•

2

2

2

2

31

31 139

_

148

64

161

746

50

100

150

4705

5005

5751

\'

-

6

6

12

6

12

12

72

15

31

46

1470

1562

1634

5

5

36

26

10

250

339

2

4

6

258

270

609

-

1

1

6

4

23

84

84

15

5

5

5

5

91

91

380

15

399

154

710

2367

120

240

360

11300 12020

36

75

112 3528

1

3751

18138

-ocr page 164-
-ocr page 165-

155

Staf der- Greni©-

Staat Y.

-ocr page 166-

156

IHDEELING wan den Staf

I

d

der

a

£) O

Utrechtsche linie.

Groote Hoofdkwartier Groep Nienwersluis „ Blauwkapel „ Lunetten „ Vreeswijk . „ Gorinchem . • Woudrichera

_ I _

1 1

4 (a)] 3 (4) 3 (c) 1

- i

13

Stelling van Amsterdam.

1

2 1

1

2

2 (rf) 9

3 1 2 l 1 1 1

10

— 2

Groote Hoofdkwartier Groep llpendam

„ Zaandam

„ Halfweg

„ Sloten .

M Ouderkerk

„ Diemerbrug

2 («) 2(7)

1 , -1 —

2 (*)

(A)

1 («■)

Kust front en.

Hoofdkwartier den Helder......

n Hellevoetsluis.....

Garnizoenen...........

Inspecteur der Genie aan het Departement van Oorlog...........

Totaal . .

25

27

ik

-ocr page 167-

157

der Genie in Oopiogstijd.

c\'

12 6

4 7

5 9 4

47

(«)

(i)

(«)

(0)

W (/) (?)

w

(0

(i) l

(lt;0

12

9 6 6 6 6 6

46

13

6

9

15

1

2(f)

11

15

26 184

4 4

is :

N.B. In vredestijd zijn de officieren en opzichters in de Genie-Commandementen verdeeld over de Garnizoenen, enz. naar de behoefte van den dienst.

12

Hiervan bestemd :

1 voor Vechten. 1 voor Rijnauwen. 1 voor Honswijk. 1 voor Everdingen. 1 voor Gorinchem. 1 voor Mui Jen. 1 voor Erfprins. 1 voor Hellevoetslnis. 1 voor Brieile.

1 voor Utrecht. 1 voor Amsterdam. 1 voor \'s Gravenhage. 1 voor Leiden.

1 voor Dordrecht. 1 voor Utrecht. 1 voor Amsterdam. 1 voor \'s Gravenhage. 1 voor Haarlem, 1 voor Amersfoort. 1 voor Deift.

In vredestijd bevinden zich Eerstaanwezend-Ingenieurs te:

Assen.

Zutphen.

Arnhem.

Nijmegen.

Amersfoort.

\'s Hertogenbosch.

Breda.

Bergen op Zoom.

Hellevoetslnis.

\'s Gravenhage.

Haarlem.

Amsterdam.

Utrecht.

Purmerend,

Weesp.

den Helder.

-ocr page 168-
-ocr page 169-

159

Staat W.

GENIETROEPEN

EN

Recapitulatie van het geheele Wapen der Genie.

IN DEZEN STAAT BETEEKESEN:

» » »

7! Jgt; 7) VVV VVV

„ de groep

f. in oorlogstijd bestemd voor het fort

9- y,

h. „

*• i)

k. s

l. .

Vosseyat. Dief dijk. de Kwakel. Edam.

Penscherdijk. Ouderkerk.


-ocr page 170-

Regimentsstaf

Staf Iste Bataljon . . . .

2 compagnieën pontonniers . . 1 compagnie torpedisten . . . 1ste Reserve......

2de Reserve.....

Staf Ilde Bataljon ....

3 Veldcompagnieën.....

1 Spoorweg-en telegraafcompagnie 1 School-, en Depotcompaguie . 1ste Reserve......

2de Reserve.....

Staf lilde Bataljon . . .

5 Vesting-compagnieën . , .

1ste Reserve......

2de Eeserve.....

Totaal zonder 2de reserve.

-ocr page 171-

161

R S.

M

I L I T I E.

ieren.

Minderen.

| iimmerlieuen.

p

O.

V

a

Wagenmakers.

V uurwerkers.

Schrijvers.

Sergeant-Tamboers.

Sergeaut-majoors

oc h V

c

s o

ën

Sergeanten

Sergeant-Telegrafisten.

Korporaal-tamboers en hoornblazers.

Korporaal-Telegrafisten.

Korporaals.

Tamboers en hoornblazers.

Telegrafisten.

c

V CS

S

tn

d agt;

E

N

O

E-t

Luitenants.

Sergeanten.

Korporaals.

Telegrafisten.

d 03

es gt;-3

\'o

co

Te zamen.

c

V CO

fS

het

3

3

1

2

18

18

7

1

5

1

i

1

4

i

6

4

43

43

1

2 2

2 1

16 10

16 12

6

3

70 30

120 78

7

2 3

14

4 6

21

7 10

667

208 300

709

221 319

907

221 319

7

quot;l

5

1

5

4

30

i

34

9

104

241

9

18

28

875

930

1171

7

ö

_

_

2

2

-

i

4

2

28

28

-

6 2 1

3 1 1

12 6 3

14

16

21 8 3

6 2 2

20

90 20 10

147 96

22

. 4

1 2

9

3

4

13

4 6

106

32 48

413

129 186

545

169 246

810

169 246

7

5

2

9

5

23

14

i

16

36

10

20

122

293

5

12

17

138

542

714

1007

15

10

1

1

1

5

i

5

4

49

49

-

10

5

30

35

10

100

205

5 1 2

10

3

4

14 4 6

447 141 202

476 149 214

681 149 214

15

10

I

-

1

11

6

35

i

40

10

104

254

6

13

18

588

625

879

29

i 22 1

5

2

6

1

25

15

88

14

3

16

110

29

20

332

806

20

43

63

138

2005

2269 11

3075

i

-ocr page 172-

Regimentsstaf

Staf Is te Bataljon . . . .

1 compagnie varende trein . 1 „ rijdende trein . 1 „ torpedisten . . 1ste Reserve.....

2de Reserve ....

Sla f Ilde Bataljon ....

3 Veldcompagnieën .... 1 Spoorweg-en telegraafcompagnie 1 School-, en Depotcompagnie en 1ste Reserve ....

2de Reserve.....

Sta f lilde Bataljon . . .

5 Vesting-compagnieën . . . 1ste Reserve......

2de Reserve.....

Totaal zonder 2de reserve.

-ocr page 173-

163

iet Regiment op voet wan oorlog.

1

2

6

6

1

2

5

5

4

_

_

_

i

1

10

_

_

_

10

4

_

40

76

3

6

9

_

312

330

406

l

4

i

1

6

6

2

30

58

2

4

6

-

238

250

308

1

2

1

10

12

3

30

80

2

4

6

-

117

139

209

1

1

1

1

4

_

1

6

2

22

2

4

7

-

208

221

243

3

0

10

-

300

319

319

7

5

1

5

4

30

1

34

9

104

241

9

18

28

875

930

1171

-

1

2

5

5

3

_

_

_

_

6

3

12

_

_

21

6

_

90

153

3

6

9

_

300

318

471

11

~

2

1

6

14

16

8

2

20

20

101

1

3

4

106

113

227

Ü28

l\'

_

2

2

1

1

1

5

1

_

7

2

_

10

46

1

3

4

32

129

169

215

2

4

C

48

186

240

246

5

2

3

1

9

5

23

14

1

16

36

10

20

122

305

5

12

17

138

542

714

1019

2

4

4

10

I

__

_

__

_

10

5

30

_

_

33

10

__

100

230

5

10

14

_

447

476

706

1

_

1

1

5

_

]

5

_

2

20

1

3

4

_

141

149

169

j

2

4

C

202

214

214

10

|

1

11

6

35

1

40

10

104

254

6

13

18

588

625

879

22

5

2

6

i

25

15

88

14

3

16

110

29

20

332

806

20

43

63

138

2005 2269

3075

-ocr page 174-

MOBIELE TKOEPïN.

Algemeen Hoofdkwartier.

Staf Iste Bataljon . . . .

Spoorwegafdeeling.....

Telegraafafdeeling.....

1 compagnie varende j Ponton-1 , lijdende | niers.

Per Brigade.

Telegraafafdeeling . . 1 Veldcompagnle . .

Maakt voor de drie brigades .

Totaal

-ocr page 175-

165

MILITIE.

Minderen.

a

es E-1

i I

S» CO

bp C3

cn

Ï* O)

CQ

over Liniën, Stellingen, enz.

5

_

_

_

1

1

6

_

8

2

20

44

1

94

95

139

__

_

_

_

1

_

1

_

1

2

6

1

3

7

11

17

_

__

_

_

1

1

10

_

_

10

4

40

76

3

6

6

_

312

330

406

4

1

1

6

6

2

30

58

2

4

9

238

250

308

4

1

4

3

22

1

1

24

8

2

92

189

6

10

16

3

651

686

875

1

1

3

6

1

1 X

5

4

11

17

2

1

4

7

2

30

51

1

2

3

100

106

157

--

2

1

4

1

1

7

2

3

30

57

1

3

4

5

104

117

174

6

3

12

3

3

21

6

9

90

171

3

9

12

15

312

351

\'522

4

1

10

6

34

4

4

45

14

11

182

360

1

9

19

2S

18

963

1037

1397

-ocr page 176-

166

VE IJ WILLIGER S.

Officieren.

Onderofficieren.

O . O O

■Ss

,S a

I N D E E L I N G der Genietroepen

UTBECHTSCHE LINIE. Groote Hoofdkwartier.

1/

Staf lilde Bataljon Telegraafafdeeling .

Groep Nieuwer sluis.

Telegraafafdeeling . . 4de Vesting-compagnie

Groep Blauwkapel.

Telegraafafdeeling . . 4de Vesting-compaguie

Groep Lunetten.

Telegraafafdeeling . . 4de Vesting-compagnie

Over te brengen

-ocr page 177-

167

MILITIE.

Ivlinderen.

«ö a

tL

=5

Sb

«a

es —

Wj

over Liniën, Stellingen, enz.

2

4

!

1

2

2

2

1

5

12

1

2

6

20

6 23

2

1

2

1

1

5

14

1

2

6

20

29

1

1

1

2

1

5

13

1

1

6

20

6

22

1

1

1

1

1

2

1

5

15

1

1

6

20

28

1

3

1

1

3

1

10

3 21

1

8

49

8 50

1

3

1

1

3

1

10

24

1

8

49

58

2

1

6

3

3

7

2

3

22

80

1

1

2

3

20

89

115

35

43

35

43

11 71

82 175

-ocr page 178-

168

VR IJ WILLIGER S.

Officieren.

Onderofficieren.

O \'S-S J, o«

a f ^

s ^ ,5 S

I ~

i ca

s

m

»4

INDEELING der Genietroepen

on

Overgebracht . . .

1

1

i

2

1

3

2

Groep Vreeswijk.

Torpedo-compagnie.....

!

— 1 -

1

1

1

1

2

Groep Gorinehem.

Telegraafafdeeling.....

5de Vesting-compagnie . . .

1

Groep Woudrichem.

Telegraafafdeeling.....

5de Vesting-compagnie . . .

1

-

1

Totaal , . .

1

i

2

4

1

3

6

4

-ocr page 179-

169

I

s.

)

.MILITIE.

en.

Minderen.

co

\'

a

V quot;oo

ea

eo

U bO

\'aj

5

OJ

zjj

tm

agt;

cr,

g

tn u*

p

to

eS

. 03

U O M CO

3

Smeden.

Wagenmakers.

Vuurwerkers.

Schrijvers.

Sergeaut-Tamboei

co u, O O \'cö*

a •

a as

9

tc f-gt; 03

CO

Fouriers.

Sergennten.

O

Id

• -5

quot;3 3

35 =J

O O :=-■ O

-cS

u

50 0) \'ü EH

i

«

3

O

i-o

Korporaals.

O

-a

a v

00 u

V O

H

Telegrafisten.

Soldaten.

Te zamen.

Luitenants.

Sergeanten.

Korpovanls.

Telegrafisten.

Soldaten.

Te zaïnen.

Totalen,

en

over L i n i ë n y

Stelling

e n

e

n z.

2

2

i

6

3

3

7

2

8

23

60

i

2

3

20

89

115

175

8

8

9

2

-

-

1

3

3

10

21

1

_

49

50

71

-

1

2

1

5

1

1

1

3

8

2

1

4

~

1

5

11

37

2

1

8

50

61

88

5

5

7

_

-

-

1

i

1

2

i

5

13

i

1

20

22

35

1

5

1

1

1

3

8

1

i

2

1

i

i

i

6

30

i

1

2

5

21

30

50

1

1

i

3

7

7

10

_

_

_

-

__

_

2

_

2

i

5

12

1

2

20

23

35

-

-

-

1

3

1

5

1

1

1

3

8

3

1

1

4

i

i

6

20

2

3

7

21

33

53

_

-

--

4

-

-

-

4.

2

15

5

5

20

4

5

45

137

3

7

9

40

181

239

366

-ocr page 180-

I

170

!

VK IJ WILLIGER S.

Officieren.

Onderofficieren.

Generaal-Majoor.

Kolonels

có \'03 S JO

\'o

quot;ff CS

a

9» £ 1

Majoors.

Kapitein-Adjudant.

Lni tcna n t- A djudanten.

Kapiteins.

Luitenants.

Hoofd-Opzichters.

Opzichters.

C3 O i-

*s

O »-

agt;

•73

a

O

j=

ce •^3

S -lt;

Adjudant Onderofficier-Telegrafisten.

0)

es

s p

93 2 s

tm

P

Magazijnmeesters.

Machinisten.

09

u

c-

*.£

u 03

Geweermakers.

Schoenmakers.

Kleermakers.

Timmerlieden.

9i •quot;53 V

s

cn

co t-

93

CQ

s p

S)

ce amp;

INDEELI

NG der

Genietroepen

ovlt;

STELLING VAN AMSTERDAM.

Groote hoofdkwartier.

Telegraafafdeeling.....

i

Groep Ilpendam.

.j

Telegraafafdeeling.....

li

2de Vesting-compagnie . . .

1

1

1

-

Groep Zaandam.

Telegraafafdeeling.....

2de Vesting-compagnie . . .

1

_

Torpedo-compagnie.....

1

-

Sroep Halfweg..

2de Vesting-compagnie . . .

1

2

-

1

2

i

-

Over te brengen . .

1

3

i

3

2

:

-

) /

li

-ocr page 181-

171

s.

MILITIE.

ren.

Minderen.

d

V

quot;oo «O

d

lt;u

co H

V

n

O 09

«3 2

09

r-

03 N es

3

O

Smeden.

ca t-o

cs s a

S)

CS

Vuurwerkers.

Schrijvers.

0

r£3

a

CS

H

1

Ö CS

V

tc

V

co

lt;-lt;

O

\'5* g

a

es u SL h O

Cf}

Fouriers.

Sergeanten.

M

bD

n, *

a

05

O)

ÖC

L.

a

CO

2 S *r ^

CS

cs d

ï-quot; tm

O O — O O-0

bO

03 \'03

Ei •

\'ö es

O CH fc-o

Korporaals.

d v oo 03 O -O

S »0 H

Telegrafisten.

Soldaten.

Te zamen.

Luitenants

Sergeanten.

Korporaals.

Telegrafisten.

Soldaten.

Te zamen.

Totalen.

over Liniën, Stellingen, enz.

1

3

1

-

1

3

1

1

1

1

2

1

1

5

2 13

1

1

5

20

5

23

7 35

1

1

1

--

1

3

1

1

5

15

1

1

5

20

27

42

-

2 1

1

1

2 2

1 i

1

5 2

3 12

7

1

1

2 1

6

20 3

6 23 5

9

35 12

3

1

1

4

2

1

7

22

1

1

3

6

23

34

56

2

1

3

3

10

21

1

5

49

5

50

6 71

2

1

3

1

3

10

22

1

5

49

55

77

2

2

1

7

2

3

9

3

2

22

61

3

2

4

17

93

117

178

gt;

/

-ocr page 182-

VR IJ WILLIGER S.

Officieren.

Onderofficieren.

Genernal-Majoor.

Kolonels.

Luitenant-Kolonels.

Majoors.

a

es TS 3

^5* lt;

a *53

ST

Luitenant-Adjudanten.

Kapiteins.

Luitenants.

to

ö \'N O.

O

é O O

tc

Opzichters.

Alt;lj udan t-Onderofficieren.

Adjudant Onderofficier-Telegrafisten.

s-

V PM

es

a

a

93

a

9

oo

ja

Magazijnmeesters.

Machinisten.

Schippers.

Geweermakers.

00 ult; V

es

a

. a

03

O

ja

o V3

Kleermakers.

Timmerlieden.

a c rs 0) a «1

INDEELING der Genietpoepen

Overgebiacht . . .

1

3

1

3

2

Groep Sloten.

3de Vesting-compagnie . . .

i

I

1

Groep Ouderkerk.

1

1

1

1

1

1

Groep hiemerhrug.

Telegraafafdeeling ....

1

2

1

2

Totaa! . . .

1

1

2

5

1

1

-

-

6

4

-ocr page 183-

173

s.

M

I L I T I E.

ren.

Minderen.

2

a

n

93

a

V

Ja

Smedeu.

Wagenmakers.

Vunrvf erkers.

Schrijvers.

Sergeant-Tamboers.

Sergeant- majoors.

Fouriers.

Sergeanten.

Sergeant-Telegrafistf

K or ooraal-tamboers hoornblazers.

VS ca

Sb

O

\'3 P

cc es

O CU

c

Korporaals.

a

B o

O

c

3)

CD fr.

V

O

-o g

es

Telegrafisten.

Soldaten.

Te zamen.

Luitenants.

Sergeanten.

Korporaals.

Telegrafisten.

Soldaten.

Te zamen.

Totalen.

en

over Liniën, Steil

i n g e n

i e n z.

2

2

1

7

2

8

9

3

2

22

61

2

2

4

17

92

117

00

1

1

4

4

5

_

--

_

2

_

2

1

5

12

1

2

20

23

35

_

1

1

2

1

1

6

13

2

1

2

4 7

20

27 7

40

9

1/

1

1

1

-

2

1

5 21

13 6

1

1

20

22

35 6

-

1

1

1

1

1

-

2

1

1

7

21

1

1

7

20

29

50

1

1

5

5

6

2

-

1

3

3

10

21

1

49

50

71

2

l

3

1

3

10

22

1

5

49

55

77

4

1

4

2

13

3

5

16

5

3

44

117

3

4

7

33

181

228

345

t

-ocr page 184-

KUSTFRONTEN.

Hoofdkwartier Hellevoet sluis.

Telegraafafdeeling.....

Iste Vesting-compagDie . . Torpedo-compagnie.....

Hoofdkwartier Helder.

Telegraafafdeeling.....

late Vesting-compagnie . . . Torpedo-compagnie.....

Totaal . . .

EESEEVES

Staf Tide Bataljon.....

School en depotcompagnie Iste Reserve Ilde Bataljon . . late Reserve lilde Bataljon

2de Beserve Ilde Bataljon. 2de Beserve lilde Bataljon.

Over te brengen

-ocr page 185-

175

s.

M

I L I T I E.

eren.

Minderen.

n

oo 9m 03 N

es

Smeden.

Wngennmkers.

Vuurwerkera.

Schrijvers.

Sergeant-Tamboers.

Sergeant- majoors.

Fouiiers.

Sergeanten.

Sergeant-Telegrafistei

Korooraal-tamboers e hoornblazers.

Korporaal-Telegrafisti

Korporaals.

3

a t-o

O JZ

e

ca

Qgt; O

^3

s

CS

5-1

Telegrafisten.

Soldaten.

Te zamen.

Luitenants.

a

O)

quot;S

CS

V

u

V

cn

Korporaals.

Telegrafisten.

Soldaten.

Te zamen.

Totnlen.

over Liniën, Stellingen enz.

8

8

11

2

-

-

1

1

4

5

1

15

33

1

1

1

70

73

106

~

1

3

2

1

28

1

1

68

70

98

2

2

1

7

1

1

7

2

i

28

64

1

2

a

8

138

151

215

7

7

9

_

-

-

l

a

2

1

_

5

13

1

i

_

21

23

36

1

quot;quot;quot;quot;

1

1

3

2

1

12

30

1

i

43

45

75

1

-

2

1

5

1

-

1

4

2

17

45

1

1

2

7

64

75

120

3

-

4

2

12

2

2

11

4

1

45

109

2

3

4

15

202

226

335

2

5

5

1

--

2

2

1

1

1

5

i

7

2

_

10

46

1

3

4

32

129

169

215

_

-

1

i

1

5

i

5

2

20

1

3

4

_

141

149

169

2

4

0

48

186

240

240

(

•1

4

0

202

214

214

1

2

4

1

2

2

10

2

12

2

14

71

2

6

8

32

270

318

389

/

-ocr page 186-

Overgebracht . . .

1

\'Dordrecht.

Iste Reserve Iste Bataljon . . 2de Reserve Iste Bataljon

Totaal . . .

RECAPITULATIE.

Mobiele troepen . . Utrechtsche linie . . Stelling van Amsterdam Knstfronten .... Iste Keserves . . .

2de fieserve . . .

3 5

Totaal

STAF DEK GENIE.

Totaal-Generaal .

2de Reserve

123

-ocr page 187-

177

MILITIE.

iMinderen.

s=

01

O» O

w.

cn

es -ö

a

p: S

es

CS

O

O

amp;.

C -

O

O

bD o

quot;oj

E-quot;

ff 03

03

over Liniën, Stellingen, enz.

2

4

i

2

2

10

2

12

2

14

71

2

6

8

32

270

318

389

1

-

1

1

4

1

6

2

22

2 3

4 G

7 10

208; 221 300 319

243 319

1

1

1

4

1

6

-

2

22

2

4

7

208

221

243

1

2

4

i

3

3

14

8

-

18

2

16

93

4

10

15

32

478

539

632

4 1

2

1 1

4

i

10

4 4 4 3

6

2 2 2 3

34 15

13 12

14

4

5 3 2

3

4

5 5 2

45 20 16 11 18

14

4

5 4 2

11 5 3 1

182 45

44

45 16

360 127 117 109 93

9 2

3 2

4 7

19 7 4 3 10 14

28 9 7 4 15 22

18 40

33 15 32 48

963 181

181 202 478 088

1037 239

225

226 589 779

1397 366 345 335 632 779

5

2

6

i

25

15

88

14

3

16

110

29

20

332

806

20

43

63

138

2005

2269

3075

-

12

-

13

134

134

5

2

18

25

15

88

14

3

16

110

29

20

345

940

20

43

63

138

2005

2269

3209

7

14

22

48

088

779

779

129

394

940

20

43

63

2143

2269

3209

1

12

-ocr page 188-
-ocr page 189-

179

Staat

OVERZICHT

VAN HET

Xj IB O- IB IR,.

(Wapens- en dienstvaksgewijze.)

-ocr page 190-

180

VR IJ WILLIGER S.

Officieren.

Onder-Officieren.

Opi)

er-

Hoofd

Subalterne .

d

93

*^5

JS

.2 \'5 *5

ta

a

en

O

gt;-■

C3

O

quot;c

O)

O

O p

a

S

es t— 93

a

V

O

O) V

a

O O

ud

c c

03

Majoors.

Kapiteins.

CS V

s

i3 eo

es

5

*3

93

rs

CM

Te zamen.

Opzichters.

5

c

CS TS s

\'5* lt;

es £

ö

03 V 60 O CO

Sergeanten.

Schrijvers.

Werklieden.

a

9J g

es

N

33

H

Groote Staf........

1

7

4

3

3

30

20

—-

63

23

-

23

Geuerale Staf.......

-

1

3

5

fi

20

35

24

24

Provinciale Stof......

-

4

8

-

12

Plaatselijke Staf......

-

-

1

3

8

12

8

9

36

Geneeskundige dienst ....

1

3

8

14

78

80

184

58

15

95

12

180

Administratie..... .

1

2

4

7

59

54

31

158

113

113

Infanterie........

1

14

13

41

252

200

190

711

73

234

1015

21

40 1383

1

3

5

10

33

40

36

128

16

21

210

12

24

283

Bereden Artillerie.....

1

3

3

7

28

^0

29

111

9

27

170

10

168

384

Vesting-Artillerie......

1

7

8

17

122

100

104

359

28

125

533

14

30

730

-

1

4

4

7

42

35

30

123

49

23

26

118

18

60

294

1

15

44

eo

123

676

577! 429

|

1925

49

207

445

2144

1

| 247

323

3114

16

227

1682

1925

C il4

3414

RECAPITULATIE. (♦)

Vrijwilligers.............. 13257

Militie:

Actief Leger..........................55776

1ste Reserve..........................17395

2de Reserve.............25106

Te zamen , . . IllóSi

(*) Zie ook Staat A.

73(

39! 141 41.

12\'

184

-ocr page 191-

181

M

1 L

[TIE

Miuderen.

Actief Leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

a

lt;u G

5

N

V

ér*

Korporaals.

Minderen.

S=

s

ea tc

39

H

Totaal vrijwilligers.

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

Officieren,

Onderofficieren

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

1

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

23

,

00

..

00

146

2

35

35

94

12 36 470

180

30

76

106

12

18

573

603

3

6

180

±89

6

6

258

270

113

-

43

43

314

1383

736

2315

3051

5145

372

764

1136

35644

37916

133

240

372

UOSO

11824

176

328

524 16040

17068

283

399\'l90l

2300

2711

3

6

9

237

255

1

2

2

73

78

3

3

108

114

384

140

387

527

1022

33

63

99

3057

3253

9

21

27

957

1014

13

27

45

1377

1464

730

414 861

127S

2367

120

240

360

11300

12020

36

73

112

3528

3751

.)6

102

161

50S9

5411

294

129

394

523

940

16

33

48

1633

1730

4

10

15

510

539

7

14

22

736

779

-

--

--

---

---

--

--

---

---

-

-

-

---

--

3114

1848

6070

7918

13257

544

1118

1670

52776

1

55776

183

351

534

16328

17395

254! 489 764

i 1

23608| 25106

1

3414

7918

7918 13257

55776

55776

17395

17395

25106

25106

I

i

-ocr page 192-
-ocr page 193-

183

Staat

IKDBELING

VAN HET

Xj IB lt;3- IB IR;.

(Splitsing der Wapens en Dienstvakken over Liniën, Stellingen, enz.

-ocr page 194-

184

VR IJ WILLIG

E R S.

Officieren.

Onderofficieren

en minderen.

c

eo Sm

agt;

p

Ü h

OJ

d ai t*

55

jd

ai

CO

a

O

co

d

O

i*

O

eu

O 52

O

a

\'5

quot;E.

es fl O

O

S

cd N

Sa

O

u

lt;o rs

ea

tm

O Om

(U

U «

na a

a

os N

quot;ëa cd

u to

*3 S

O

Ui

Ei

O |

s

SH

H

O

GROOTB STAP.

Algemeen hoofdkwartier.....

1

l

2

2

6

4

__

6

10

16

Mobiele troepen........

3

6

3

12

6

-

12

18

30

Utrechtsche linie.......

1

2

2

1

6

4

_

7

11

17

Stelling van Amsterdam.....

1

2

2

1

6

3

_

10

13

19

Knstfronten.........

_

2

2

4

4

-

4

8

12

Militair Huis der Koningin . . .

1

2

3

5

11

_

_

11

11

22 !

1

Bureaux, enz.........

1

2

3

_

6

2

_

5

7

13

j

1

10

6

17

-

17

8

10

30

20

68

23

55

78

146

GENERALE STAF.

Algemeen hoofdkwartier.....

1

4

4

9

4

_

9

13

22

Mobiele troepen......

3

6

_

9

6

_

9

15

24.

Utrechtsche linie.......

__

2

3

_

5

3

_

5

8

13

Stelling van Amsterdam.....

2

3

_

5

3

_

5

8

13

Knstfronten.........

_

2

2

_

4

4

_

4

8

12

Bureaux, enz.........

1

2

3

4

~

3

7

10

i

1

14

20

35

24

35

59

94

PROVINCIALE STAP.

Bureaux, enz.........

12

12

12

PLAATSELIJKE STAP.

Algemeen hoofdkwartier.....

_

_

1

_

1

_

_

_

_

1

i

5

7

13

_

_

13

Stelling van Amsterdam.....

_

_

5

4

9

_

-

9

Knstfronten.........

_

2

1

2

5

_

_

5

Garnizoenen.........

4

4

8

8

7

12

17

36

36

1

-ocr page 195-

185

MILITIE.

2de Reserve.

1ste Reserve.

Actief leger.

a

ca

M

-ocr page 196-

186

V R IJ VV I L L I G E R S.

Onderofficieren en minderen.

Officieren.

Algemeen hoofdkwartier . Mobiele troepen. . . . Utrechtsche linie . . . Stelling van Arasterdam .

Kustfronten.....

Bureaux, magazijnen, enz. Reserves en depots. . . (Beschikbaar) . . .

ADMINISTRATIE.

4

27

32 31 11

33 18

17

48

156

1

I

2

3

3

3

30

36

21

2

9

14

25

23

2

9

14

25

23

2

1

7

10

9

3

19

11

34

16

17

9

26

18

59

85 158

113

13


GENEESK.DN\'DIGE DIENST.

1

15 14 10 6

118

2

14

1

9 10

3 39 12

5

4

5

3 5

4 60 18 18 10

5

37 7

25

1

21 9 9

4

5 11

1

19

o

63 36 23 12 5 118 5

19

7 7 4

18

4

5

2

Algemeen hoofdkwartier . Mobiele troepen. . Utrechtsche linie . Stelling van Amsterdam .

Kustfronten.....

Sperforten......

Hospitalen.....

Bureaux, euz.....

Reserves, depots, enz. (Beschikbaar) . . .

180

30

76

184

25

78

80

286

-ocr page 197-
-ocr page 198-

188

V R IJ W I L L I O E R S.

Ouderofficiereu en minderen.

OCBciereu.

m

9

H

INFANTERIE.

Staf.

|

Utrechtsche linie.......

3

9

1

13

4

_

_

4

17

Stelling van Araster:lam. . . -

1

4

ö

5

1

Bureau Inspecteur.......

1

2

5

2

10

2

4

6

16

Militaire gebouwen, enz......

1

3

9

13

42

21

64

127

140

Beschikbaar.........

12

12

99

53

133

285

297

7

21

24

1

53

147

74

301

422

475

Mobiele troepen.

1ste Brigade.......

_

10

34

7\'2

116

172

9fi

412

680

796

2de Brigade.........

_

10

34

72

116

172

96

412

680

796

3de Brigade ........

10

34

72

116

173

96

412

680

796

Reserve Iste Brigade......

_

3

8

10

20

50

18

3T

104

134

Reserve 2tie Brigade......

_

a

8

10

20

50

18

36

104

134

Reserve 3Je Brigade......

2

8

10

20

50

18

36

104

134

36

126

246

408

666

342

134,4

2353

2760

Be wakings-In f anterie.

Utrechtsche linie.......

10

34

40

84

| 173

96

276

544

628

Stelling van Amsterdam ...

_

10

34

40

84

172

96

276

544

628

Kustfronten.........

5

17

20

42

86

48

138

373

314

Reserve Utrechtsche linie ....

_

_

8

8

16

56

32

32

130

136

Reserve Stelling van Amsterdam . .

_

_;

8

8

16

56

32

32

120

136

Reserve Kustfronten......

4

4

8

28

16

I

16

60

68

25

105

120

250

570

320

770

1660

1910

i

68

252

390

711

1383

736

2315

4434

5145

-ocr page 199-

189

MILITIE.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

Totaal.

d

O)

v

V

*3

se

O

a

V

S

O

se

O *1 O \'O

a O

\'3

es

*4

O p-

o

c

O t-i

aj

n

£

C3

£gt;

3 es

N 3)

CH

a

V OJ

quot;5

en O

a

*4 .22 *S «Ö

O Squot;quot;

V

a O

00 a es

O

£•

O

a

CU h u

3

S

s

V

a

CS N

0) 5-

n

O O

•3

fi et-l

O

.

O

O

\'S

a

O

u

CD

TS amp;

O

os

I—lt;

ca ca h O 04

u

O

M

a

O h S \'Ö a

s

a

lt;D

e

a

N

O

El

17 5 16 140 297

1

1;

1

,

i 1

475

796 796 796 124 124 124

64 64 64

128 128 128

192 192 192

6048 6048 6048

6432 6432 6432

24

24 24

40 40 40

64 64 64

1880 1880 1880

2008

2008 2008

32 32 32

.16 00 50

88 88 88

2720 2720 2720

2896 2896 2896

J760

192

384

576

18144

19296

72

120

192

5640

6024

168

204

8160

8688

628 628 314 136 136 68

72 72 36

152 152 76

224 224 112

7000 7000 3500

744S 7448 3724

24 24 12

48 48 24

72 72 36

2176 2176 1088

2320 2320 1160

32 32 1G

64 64

32

104 104

52

3152 3152 1576

3352 3352 1676

1910

180

380

560

17500

18620

60

120

180

5440

5800

80

160

.

2G0

7880

8380

5145

372

764

1136

35644

37916

332

240

372

11080

11824

176

328

524

16040

17068

-ocr page 200-

190

VRIJWILLIGEES.

Onderofficieren en minderen.

Officieren.

O

E

1

1

2

1

2

3

5

_

3

5

17

25

48

64

413

525

550

_

3

5

17

25

48

64

413

525

550

_

3

5

17

25

48

64

413

525

550

3

6

12

21

57

48

72

177

198

1

12

22

63

98

202

240

1313

1755

1853

1

1

2

1

32

85

36

_

_

_

1

1

1

1

15

17

18

_

_

_

1

1

1

1

15

17

18

_

_

1

1

1

1

15

17

18

_

_

1

1

2

6

13

21

22

_

_

_

_

2

4

12

18

18

1

-

—•

1

2

3

6

6

1

S

10

16

105

131

136

1

1

2

1 2

2

7

11

18

_

_

_

_

_

1

1

5

7

7

_

_

_

_

1

1

5

7

7

1

1

5

7

7

_

1

1

_

2

9

7

31

47

49

_

1

1

1

3

8

7

31

46

49

_

1

_

1

2

2

7

11

12

4

3

7

32

76

397

505

512

1

3

7

5

15

56

97

488

641

656

j 1

15

30

72

118

! 268

353

1906

2527

2645

CAVALERIE.

Huzaren.

Algemeen hoofdkwartier .

Iste Brigade.....

2de Brigade.....

3de Brigade.....

Depot, reserve, enz. . .

Ordonnansen.

Algemeen hoofdkwartier .

Iste Brigade.....

2de Brigade.....

3de Brigade.....

Utrechtschfsche linie . . Stelling van Amsterdam . Kustfronten.....

Marechaussee.

Algemeen hoofdkwartier .

1ste Brigade.....

2de Brigade.....

3de Brigade.....

Utreehtschtsche linie . . Stelling van Amsterdam .

Kustfronten.....

Beschikbaar.....

Over te brengen

-ocr page 201-

191

MILITIE.

2de Reserve.

1ste Reserve.

f --a

ca a h O

A

Sn

O

«

0 Ü

S

5t-l

O

a o

Actief leger.

p

Sx

CD

\'ëa

CS

»4

O amp;

lx

a

0» amp;

(U TS

a

a

O

g

es

N

fl «H

*0

s

quot;ü «a

O

tH

agt; r3

s

c

O

79 79 79

85 85 85

114

73

78

108

237

255

73

78

108 114

237

255

73

78

108

114

— 3 3

-ocr page 202-

192

V K IJ

WILLIGER S.

Officieren.

Onderofficieren en minderen.

p

n

u

lt;o

*5 sa

O

ü ga

O

oi

a

09

P CS

a

V

E

93

*s S

cn

m ce

B

agt;

Ut

a so E

a

V

u

P

lt;u

ES

h V

O

ra

a

a

Cu

O

amp;

•quot;?S

t-

g

O

B

h-l

F-i

O

Ui

i

E-

EH

O

Overgebracht . . .

1

15

30

72

118

26S

353

1906

2527

2645

3

Staf.

Bureau Inspecteur.......

1

_

1

_

1

1

2

Verschillende Inrichtingen ....

6

2

8

8

Beschikbaar.........

2

3

4

9

9

6

32

47

56

I

3

3

4

10

15

8

33

56

66

1

18

33

76

128

283

861

1939

2583

27 U

3

BEREDEN ARTILLERIE.

Veld-Artillerie.

Algemeen hoofdkwartier.....

1

1

2

1

2

3

5

1ste Brigade........

3

6

17

26

80

SO

96

206

232

6 6

2de Brigade . . ......

3

6

17

26

80

30

96

206

232

3de Brigade...... - .

__

3

6

17

26

80

30

96

206

232

6

Reserve en Depots Iste Brigade • .

1

1

2

4

13

6

8

27

31

Reserve en Depots 2de Brigade . .

1

1

2

4

13

6

8

27

31

Reserve en Depots 3de Brigade . .

1

1

2

4

13

6

8

27

31

1

12

22

57

92

280

108

314

703

794

18

Trein.

Algemeen hoofdkwartier.....

-

1

1

8

10

10

1ste Brigade.........

1

2

3

17

5

11

33

36

2

2de Brigade.........

2

3

17

5

11

33

36

2

3de Brigade.........

1

2

3

16

4

3

23

26

2

Utrechtsche linie.......

2

3 1

17

a

11

33

36

3

Stelling van Amsterdam.....

1

2

3 1

17

5

11

33

36

3

Kustfronten........

1

2

3

17

5

11

33

36

3

1

1

1

1

2

Beschikbaar.........

2

2

6

10

10

1

6

12

19

104

32

73

209

228

13

1

18

28

69

111

384

140

387

911

1022

33

-ocr page 203-

193

MILITIE.

2de Reserve.

p

lt;s

O

•l-H

OQ

a

O

«t-l

cd aJ

fl

p

(D

s

u

CO

P4

© nd

cd

s

O

O

feci

s

ËH

Actief leger.

1ste Reserve.

19 19 19

57

99

237

255

1

2

2

73

78

3

3

108

114

237

255

1

2

2

73

78

3

3

108

114

571

609

571

609

571

609

3

7

9

319

338

5

9

15

459

488

8

7

9

319

338

5

«

15

459

488

3

7

9

319

338

5

9

15

459

488

1713

1827

9

21

27

957

1014

15

27

45

1377

1404

10

10

224

237

224

237

214

227

224

238

224

238

224

238

1344

1425

3057

3252

9

21

27

957

1014

13

27

45

1377

1404

13

13 13

39

18

15

i3

63

13

-ocr page 204-

1\'

194

V R IJ

WILLIG

E R S.

Officieren.

Ouderofficieren

en minderen.

agt; \'o

O

09

O

c

O 0) \'ü ïö

O

O O

a

V

es *

QQ

s

ei

a *3

p

O

s

es N

09 t-i

a

09 t-t 09

\'3

f9

O C u \'O

a O

n quot;es

CS h c

O

p

V

V TS

^P

s

p a

ea N

aj £-t

quot;es es

a

09 O

*3 £ O

VESTING-ARTILLERIE.

Staf,

Militaire Inrichtingen......

1

1 1

2 7

7

5 9

1

9 5

2 8 8 25 5

1

2

10 9

4

1

1

4

5

14

2

3

4 15 27

i 11 12

40 32

1

11

21

15

48

22

4

25

51

99

\'Regimenten,

i

I

Sperforten.........

Reserve Uirechtsclie linie .... Reserve Stelling van AmsUrüain . .

8 8 5

35 33 14

5

6 0 3

72 63 28 10 6 6 4

115

103 47 15

12

12 7

258 234 103

38 30 30 15

148 131 60

26 18 18 9

225 213 111 260 12 12 6

631 578 274 324 60 60 30

746 681

321 339 72 72 37

50 46

22 2

.

21

101

189

311

70S

410

839

1957

236S

120

1

32

123

204

359

730

414

864

2008

2367

;

120

1

-ocr page 205-

195

Actief leger.

MILITIE.

1ste Reserve.

p

a

0)

0

ü «c

a

P

tl

agt; v

O

O

gt;-■

agt; rs

s

e8

N

O

6

C3

EH

2de Eesarve.

CQ

cd

a

h

V

O.

fcc

a

w

a

\'Ö a o

50

100

150

4705

5005

__

__

46

93

140

4398

4672

22

43

64

1944

2073

2

4

6

258

270

_

_

_

15

31

46

1470

1562

23

43

69

2118

2253

12

26

40

1236

1314

20

34

58

1784

1896

9

18

26

822

875

13

25

37

1187

1262

120

240

360

11300

12020

36

75

112

3528

3751

jC

102

164

5089

5411

120

240

360

11300

12020

36

75

112

3528

3751

56

102

164

5089

5411

-ocr page 206-

196

VR IJ WILLIGER S.

Officieren.

0 nderofficieren

en minderen.

B

O)

u 0) \'ü

O i*

Pa

CU

O

c

0) amp;

(U

\'3

O

3

O O

a

co a

\'o

\'P*

CS

n

quot;5

CS

a

\'5

a

V

B

CS

SI

O

g-t

s

O) f-i 03 \'ü S

O fe a) n3 n O

m

\'rt

CS b. c amp;. O

LC

d u G w quot;TS

_g

S

a

03

a

CS

N «

Eh

CS CS

O

CH

d EU ft* V

\'5

a

O

GENIETROEPEN.

Mobiele troepen.

Algemeen Hoofdkwartier ....

2de Brigade.........

3de Brigade.........

Reserves ..........

i

i

1

1

2 2 2

4 3 7

5 3

6 4 9 7 6

14 10 27 27 36

9 8 18

14

15

26 33 72 67 16

49 53 124 108 67

55 57 133 115 73

l

2

8

22

32

114

64

223

401

433

9

\'

Utrechtsche liuie.....

Stelling van Amsterdam .... Kustfronten.........

1 1

2 3 2 1

5 5 5 1

8 9 7

2

40 35 39 10

25 21 13

6

54

52 50 2

119 108 102 18

127 117

10!) 20

2 3 2

2

8

16

26

124

65

158

347

373

4

16

38

58

238

129

381

748

806

16

I

STAF DER GENIE.

IJtreehlsche linie.......

Stelling van Amsterdam.....

Kustfronten.........

Garnizoenen.........

Bureau Inspcctenr.......

1

4 3

2

2

9 10

2 2 3

13 9 4 1

26 22 8 3 6

17

21 5 8 5

1

4

3 2

4

21 24

7

8 9

47 46 15 11 15

1

11

26

27

65

56

13

69

134

1

15

42

65

123

294

129

394

817

940

16

-ocr page 207-

197

MILITIE.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

d

d u

p

(O

S

lt;u

\'3 S3

CD \'cS eö

B V

a

03

a

a

N

V

EH

a

V

a

■ lt;Lgt;

S

*o «c

03

es es

a

0)

s 0) s

es N

03

ca

O U

h

agt;

*S F1

CM

O

co d 03 ï-,

n

O h

a

O)

S

Totaal

u

*3

e

O

h

V TS

a O

O CU h O

U!

V •XS

a

i

.2 \'o

u-, 0

gt;-lt;

V

a O

O Cl* Ui O

W

93 TS

.s

• rH

C9

£ «M

O

O *0 Ö O

Pi h O

w

ca Ü

N O

Eh

55 51 133 115 73

l l

4 3

3 9

7

1

4 13 10

104 109 421 347

106 117 447 367

3

7

11

309

390

5

10

1G

534

gt;

565

433

9

19

28

981

1067

3

7

11

369

390

5

10

16

534

565

127 117

109 20

2 3 2

7 4

3

9 7

4,

221 214 217

239 228 226

1

3

4

141

149

2

4

C

202

214

373

7

14

20

652

693

1

3

4

141

149

2

4

G

202

214

806

16

33

48

1633

1730

4

10

15

510

539

7

14

22

736

770

47 46 15 11 15

134

940

16

33

48

1633

1730

4

10

15

510

539

7

14

22

736

770

-ocr page 208-

Groote Staf.........

Generale Staf........

Provinciale Staf.......

Plaatselijke Staf. .......

Administratie........

Geneeskundige dienst......

Infanterie..........

Cavalerie..........

Bereden-Artillerie.......

Vesting-Artillerie.......

Genie...........

-ocr page 209-

199

M I L I T

I E.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

Totaal.

a

V u

\'S ES O

Onderoflieieren.

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

agt;

O)

t= CJ

a

a

N V

Offlcieren.

Onderofflcieren.

Korporaals.

Minderen.

a

o

a

cd N

O

EH

p i

T U

L A T 1 E.

146

i

94

12

36

314

470

32

18

573

603

3

6

180

189

6

6

258

270

5145

372

764

1136

35644

37916

132

240

372

11080

11824

176

328

524

16040

17068

2711

3

6

9

237

255

1

2

2

73

78

3

3

108

114

1022

33

63

99

3057

8252

9

21

27

957

1014

15

27

45

1377

1464

2307

120

240

360

11300

12020

36

75

112

3528

3751

56

102

164

5089

5411

940 |

16

33

48

1633

1730

4

10

15

510

539

7

14

22

736

779

3257 |

544

1118

1670

52444

55776

182

351

534

16328

17395

254

480

764

23608

25106

i

-ocr page 210-
-ocr page 211-

201

Staat Z.

SAMENSTELLING

VAN HET

mobiele leger, der bezettingen van de verscMllende stellingen, bureaux, garnizoenen, enz.

NB. Bij de mobiele troepen zijn ingedeeld:

a. Bij de 2de Brigade, de compagnie varende pontontrein. h. Bij de 3de Brigade, de compagnie rijdende pontontrein.

-ocr page 212-

202

VR IJ WILLIGER S.

Onderofficieren en minderen.

Officieren.

MOBIELE TROEPEN.

algemeen hoofdkwartier.

Groote Staf.........

Generale Staf.........

Plaatselijke Staf........

Administratie........

Geneeskundige dienst ......

Cavalerie..........

Ordonnansen .........

Marechaussee.........

Veld-Artillerie........

Trein...........

Genietroepen.........

1ste Brigade.

Groote Staf.....

Generale Staf. ....

Administratie.....

Geneeskundige dienst . .

Infanterie......

Cavalerie......

Ordonnansen.....

Marechaussee.....

Veld-Artillerie ....

Trein.......

Genietroepen.....

1 4

2 4

2

6

?! 2 4 2 1 2 2

6

4 4

6

9

10 13

16

22

1 3

1

1

1

l 1

1

1

1 1 4

3 1

1

2 2 1 1 14

1

1

2

1

9

1

3 2 32

7 2

8 26

4

5 3

3) 11 o 10 49

6 9 S

36 13 5 10 55

11

12

8

35

33

14

96

143

178

1

1 2 10 3

3

2 2 1 11 34

5

6 1 1

1

10 7 72 17

1

17 2 3

4 3 12 20 116

25 : 1

26

3

4

2 2 7 5

172 48 1 1 80 17 10

3 96 64 1 1 30 5 8

4 3 2

13

412

413 15

5 96 11 35

6 5 9 21 680 525 17 7 206 33 53

10 8 21 41 796 550 18 7 232 36 57

20

63

130

214

345

208

1009

1562

1776


-ocr page 213-

203

MILITIE.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

C3

4)

a

OJ »4

O

\'S

s

cn \'ëa CS

s

CD

a

CU

fl V

p u

O

*s 52

ta

quot;13

CS

d

lt;u

CS

(U

a

O hl

O O

s

et-«

O

03 \'rf e3 u

a

(Xgt; hl

fl

agt;

s

O

\'5

s

O

a O

O amp;

h O

03 TS

S

eS N

O

Ei

.2 \'3

s

O

tm OJ TS O

O

O O

1) TS

a

s

CS N

9i

O

s

«M

O

CD *0 a O

P4

u

O

W

rS

13

© EH

1

2

3

1

1

10 104

10 106

1

1

1

116

119

64 1

1

128 2

2 192 3

63 6048 79

66

6432

85

6 2 1

13 4 3

19 7 4

571 224 109

609 237 117

1

74

151

227

7094

7546

i

1 1

-ocr page 214-

204

VR IJ WILLIGER S.

Officieren.

Onderofficieren

en minderen.

,

o

lt;u

2

a

(b

£

v

S

ao

ui

.

.

O

O

0

0)

e

CB

ff

03

v

»4 03

c-

1

o

0)

*s.

a

03

8 co N

o

«4

V r3

gt;-

o

CU *-gt;

03

ns es

S

eS n

\'rt cd

O

K

hl

Eh

O

eh

H

2de Brigade.

Groote Staf.........

1

2

1

4

2

4

6

10

Generale Staf........

_

1

2

_

3

2

_

3

5

8

Administratie.........

_

l

1

10

12

7

_

2

9

21

Geneeskundige dieost......

2

11

7

20

5

3

13

31

41

Infanterie........

10

34

72

116

172

96

412

630

796

Cavalerie..........

_

3

5

17

25

4S

64

4i3

535

550

Ordonnansen...... . .

_

_

_

1

1

1

1

15

17

18

Marechaussee.........

_

_

_

_

1

1

5

7

7

Veld-Artillerie........

_

3

6

17

26

SO

30

96

206

282

Trein...........

_

_

1

2

3

17

5

11

38

36

Genietroepen.........

2

7

9

27

18

79

124

133

1

20

64

134

219

362

218

1053

1633

1852

3de Brigade.

Groote Staf.........

1

2

1

4

2

4

6

10

Generale Staf.........

_

1

2

_

3

2

_

3

5

8

Administratie........

1

1

10

12

7

_

2

9

21

Geneeskundige dienst......

2

11

7

20

5

3

18

21

41

Infanterie..........

10

34

72

116

172

96

412

\'i80

796

Cavalerie..........

3

5

17

25

48

64

413

525

550

Ordonnansen.........

_

_

1

1

1

1

15

17

18

Marechaussee.........

_

_

_

_

1

1

5

7

7

3

6

17

26

80

30

96

206

232

Trein...........

_

_

1

2

3

16

4

3

23

26

Genietroepen..........

2

5

7

27

14

67

108

115

1

20

64

182

217

361

213

1038

1607

1824

-ocr page 215-

205

MILITIE.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de

Reserve.

( . a

Officieren.

c

V FH

agt;

\'5 eö O a* ts

a O

m

re3 amp;

»4

o O

d O *4

ai r3 a

p

O

e

a

M ®

a 0) M O*

\'o «a

S»H

O

a

agt;

oj

*5

O

»4

O

a O

ai \'ca es ft O

p4

O

d ai

--a a

d 03

a

cs N

1

s

*4 o

• rH

o

S 0

gt;4 o

•ph

o

iS

cm

o

*h

o

ö O

cc

I—H

03 08 *4 O A

»4

O

W

fl

O

O *0

d §

d

0} a

cd

N ©

Eh

64 1

i

128 2

2 192 3

63 6048 79

66 6432

85

6 2 4

13 4 9

19 7 13

571

224 421

609 237 447

77

157

236

7406

7876

64 1

1

128 2

2 192 3

63 6048 79

66 6432 85

6 2 3

13 4 7

19 7 10

571 214 347

609 227 367

76

155

233

7322

77S6

-ocr page 216-

206

V K IJ

WILLIG

E R S.

Officieren.

Onderofficieren

en minderen.

d

lt;U lt;o

*4

u

a

u

m

SS

09

a

*5

ca

a

O

O

P

O)

s

ee

a

ö

53

£

as

t-t

O

•quot;3

es

es

u

P-

cu O

O O

a,

0

\'a

0) H

O

fri O U!

S

m e-i

O

EH

«Ö O

Reserves.

Infanterie..........

6

24

30

60

150

54

108

312

372

Cavalerie..........

3

6

12

21

57

48

72

177

198

Veld-Artillerie........

3

3

6

13

39

18

24

81

93

Genietroepen.........

1

2

3

6

36

15

16

67

73

13

35

51

99

282

135

220

637

736

R E C A P 1

T l

Algemeen hoofdkwartier.....

4

11

12

8

35

33

14

96

143

178

1ste Brigade.........

1

20

C3

130

214

345

208

1009

1562

1776

1\'

2de Brigade.........

1

20

64

134

219

362

218

1053

1633

1852

7

3de Brigade.........

1

20

64

132

217

361

213

1033

1607

1824

7

Keserves ..........

13

35

51

99

282

135

220

637

736

7

84

238

455

784

1383

788

3411

6582

6366

22

-ocr page 217-

207

|

M I L 1 T

I E.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

CS

es 3 H

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

a

CU P4 aj TJ

Te zamen.

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

Minderen.

a

agt;

B

ca

N O

EH

!72

72

120

192

5640

6024

06

168

264

8160

8688

98

1

2

2

73

78

3

3

108

114

93

9

21

27

957

1014

15

27

45

1377

1464

73

3

7

11

369

390

5

10

16

534

565

30

83

150

232

7039

7506

11«

208

328

10179

10831

1

T U L A T 1 E.

78

1

1

1

116

119

76

74

131

227

7094

7346

52

77

157

236

7406

7376

24

76

153

233

7322

7786

36

|

83

150

232

7039

7306

llü

208

328

10179

10831

16

228

464

697

21938

23327

83

150

232

7039

7506

116

208

328

10170

10831

-ocr page 218-

208

V B IJ W I L L 1 G

E 11 S.

Officieren.

Onderofficieren

en minderen.

O

D

u

Ui

fi V

O

O t-l

O ïfi O

O

09

a

■S p

SB

a

V

B

\'S ca

ta quot;êa

S

(3 V

B V

s

a

lt;o

S-t

lm

03

s

es

N

aj

O Pm

cd N

a

\'3

1

Cm

O

O ffl

s

V

5

O

w

i

o

H

o

S-1 1

O

UTEECHTSCHE LINIE.

Groote Staf.........

1

2

2

1

6

4

7

11

17

Generale Staf.........

2

3

5

3

5

8

13

Plaatselijke Staf........

1

5

7

13

13

Administratie.........

2

9

14

25

23

9

32

57

Geneeskundige dienst......

2

7

9

18

14

10

12

36

54

Infanterie (Staf)........

3

9

1

13

4

4

17

Infanterie..........

_

10

34

40

84

172

96

276

544

62S

72

Ordonnansen.........

_

1

1

2

6

13

31

22

Marechaussee.........

_

1

1

2

9

7

31

47

49

Trein...........

_

1

2

3

17

5

11

33

36

3

Vesting-Artillerie (Slaf).....

1

1

2

1

1

2

4

Vesting-Artillerie.......

8

35

72

115

258

148

225

631

746

50

Genietroepen... .....

1

2

5

8

40

25

54

119

127

2

Genie (Staf).........

4

9

13

26

17

4

21

47

1

37

117

166

321

564

297

648

1509

1830

127

Reserves.

Infanterie..........

8

8

16

56

32

32

120

136

Vesting-Artillerie.......

6

6

12

30

18

12

60

72

Genietroepen.........

1

1

2

10

6

2

18

20

15

15

,

30

96

56

46

198

228

-

i

1

37

132

181

351

660

353

694

1707

2058

127

-ocr page 219-

209

MILITIE.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Rsserve.

a

O

p

lt;o

Ut .2 \'3

cu

\'3

a

O H

00 eö es

SH O A

a

t-i

Of

•^3 a

a

V g

es

N

a 0) S-H

(U 1

£gt; FH OJ

*3

a

O O

•s

ai

e3 %•

O

s 1

i 3

cS

n

O

u

O

•fH O

S

lt;D O

s

«M

O

O n3

CQ f—H

cö eg h O

n

lt;xgt;

*4 O

a

a

CD

S

cd IS

O

O

W

JU

O

O

c-*

O

O

M

CH

4

6

191

201

72

152

224

7000

7448

3

4

7

224

238

50 2

100 7

150

9

4705

221

5005 239

127

267

396

12341

13131

-

24 15 1

48 31 3

72 46 4

2176 1470 141

2320 1562 149

32 23 2

64 43 4

104 0!) 0

3152 2118 202

3352 2253 214

-

40

82

122

3787

4031

57

111

179

5472

581lt;)

127

207

396

12341

13131

40

82

122

3787

4031

57

111

17!)

5472

5819

14

-ocr page 220-

210

VRIJ WILLIGER S.

Officieren.

Onderofficieren en minderen.

e v

tm

Qi

\'o cc

O i

S

O

tn .2

*P-

co

quot;c

CS p

Ol

p V

B

CS

N

p

agt; U

\'3 Sfi

O

a 0) n3

03

\'S

O

04

p

4) O TS p

p

O

a

CS N

CS CS

tn

H

O

w

S

E-1

STELLING VAN AMSTERDAM.

Generale Staf.........

Plaatselijke Staf........

Administratie.........

Geneeskundige dienst......

Infanterie..........

Ordonnansen.........

Marechaussee.........

Trein...........

Vesting-Artillerie (Staf).....

Vesting-Artillerie.......

Genietroepen.........

Genie (Staf;.........

1

2 2

2 2 1 10

i

1

8 1

3

2

3 5

9

7

4 34,

1 1 7

80 3 10

1

4 14

9

40

1

2

59

5 9

6 5 9

25 18 5 84

3 3

8

97 9

22

3 3

23 10

172 2 8 17 2 217 35 21

8

96

4 7

5

121

21

10

5

8 5

276 12 31 11 1

185 52 3

13

8

31

23

544 18

46 33 3

523 108

24

19 13 9 56 41

o 628 18 4\'J 36 11 ösiO 117 46

1

33

116

144

294

513

262

599

1374

1608

Reserves

Infanterie..........

Vesting-Artillerie.......

Genietroepen (is bij de Ütrechtsche linie geteld).

8 6

8 6

16 12

56 30

32 18

32 13

120 60

136 73

14

14

28

86

50

44

180

208

1

33

130

158

322

599

312

643

155 4

1876

-ocr page 221-

211

M I

L I T 1 E.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

ca

Totaal.

Officieren.

Ouderofficieren.

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

a £

03

a

Te zamen.

Officieren.

Onderofflcien

Korporaals.

a

O

(H

«

•ö

a

s

Te zamen.

19 | 13 9

56

41

5

-

4

4

148

155

628 18

72

152

224

7000

7448

48 36 11

3

4

7

224

288

6ü0 117 46

42 3

84 4

126 7

3960 214

4212 228

-

1668

120

248

368

11546

12282

136

73

■ —

24 12

48 26

72 40

2176 1236

2320 1314

d O ffc d

64 34

104

58

3152 1/84

3352 1806

208

1

36

74

112

8412

3634

52

98

162

4936

5248

1876

120

248

368

11546

12282

36

74

112

3412

3634

52

98

162

4936

5248

-ocr page 222-

212

VR IJ WILLIGER S.

Onderofficieren en minderen.

Officieren.

KUSTFRONTEN.

Groots Staf . . . , Generale Staf. . . Plaatselijke Staf. . , Administratie. . . . Geneesk\'indige dienst Infanterie . . . , Ordonnansen . . . Marechaussee . .

Trein.....

Vesting-Artillerie . Genietroepen ... Genie (Staf) . . .

Reserves.

Infanterie . . . Vesting-Artillerie

c

03

lt;u

ïfi

03

O

li

03

P-

a

O

O

1

2

2

4

4

4

8

1!

_

2

2

4

4

4

8

li

_

2

1

2

5

_

2

1

7

10

9

2

11

21

_

2

4

10

6

2

4

12

2i

_

5

17

20

42

86

48

138

272

314

,__

_

_

1

2

3

6

_

_

1

_

1

2

2

7

11

li

_

__

1

2

3

17

5

11

33

36

\' _

5

16

32

53

120

70

139

329

38i

1 _

2

5

7

39

13

50

102

10)

2

2

4

8

5

2

7

li

20

49

78

147

293

142

364

799

946

4

4

8

28

16

16

60

6S

quot;

3

4

7

15

9

6

30

31

7

8

15

43

25

22

90

103

20

56

86

162

336

167

386

889

1051

-ocr page 223-

213

M I L I T I E.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

Totaal.

Officieren.

Onderofficieren.

1

Korporaals.

MiuJeren.

Te zamen.

Officieren.

Onderofficieren.

\'

Korporaals.

Minderen.

a

CJ

5

N V

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

1 Minderen. j

To zamen.

1!

li

21 2:

311

36

76

2 112

43 3500

45 3724

11

Siü 382 10S li

3 26

2

4

52 3

7 78 4

224 2377 217

338 2533 226

946

67

135

203

6361

6766

.

6S

3i

-

12

9

24 18

36 26

co ^

CO (M

O co

1160

875

10 13

32 25

52 37

1576 1187

1070 1202

105

-

21

42

62

.

1910

2035

29

57

89

2763

2938

1051

f)7

135

203

6361

6766

21

42

62

1910

2035

20

57

89

2763

1

2938

-ocr page 224-

214

VK IJ WILLIGER S.

Officieren.

Onderofficieren

en minderen.

a

B

£

\'3 e

O t*

O amp;

aj \'5 erï

O 1

s

o

tn a \'v

\'5.

a

p

CS O

O

a

V

s

es

N

s

agt;

\'3 tS

O h u

QD

es CS h

O amp;

h

a

V

u

V

ra a

a

V

a

CS N

\'rt

CS

O

K

W

l-l

O

i

eh

MILITAIR HUIS en BUREAUX.

Groote Staf.........

2

4

6

5

17

2

16

18

35

1

2

3

4

3

7

10

Provinciale Staf........

12

12

12

1

3

19

11

34

16

17

33

67

1

1

4

1

7

2

3

5

12

Infaaterie (Staf).......

1

2

5

2

10

2

4

6

16

Cavalerie (Slaf)........

1

1

1

1

2

1

1

1

1

3

Vesting-Artillerie.......

1

2

5

8

-

4

4

12

Genie...........

1

2

8

6

5

4

9

15

7

29

44

19

99

31

53

84

183

5 SPERFORTEN.

Geneeskundige dienst......

1

5

a

5

5

10

Vesting-Artillerie.......

5

10

15

38

26

2.60

324

339

5

15

20

38

1

26

265

329

1

349

1 1

-ocr page 225-

215

MILITIE.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

|

a

Officieren.

Oaderofïicierea.

Korporaals.

Miuderen.

Te zamen.

Officiereu.

Onilerofficieren.

Korporaals.

Minderen

Te zaraen.

Officieren.

Onderofiicieri

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

85 10 12 67 12 16 2 2 12 15

183

10 339

2

4

6

258

270

349

2

4

\'|

6

258

270

L

-ocr page 226-

214

VE IJ WILLIGER S.

Officieren.

Onderofficieren

en minderen.

a

§

u

lt;v \'ü s

O

os

*s

O

en a

CD

P 03

a

lt;o

s

O JH

V

•s «Ö

(O

e6

d

agt; Vi

a

V

a

u

P

03

CS

f-l

«u

O

cd

CB

C-

O

CU

*-•

a

-S

O

K

amp;

H

O

s

EH

Ei

MILITAIR HÜIS EN BUREAUX.

Groote Staf.........

2

4

6

5

17

2

16

18

85

Generale Staf.........

1

2

3

4

3

7

10

Provinciale Staf........

13

12

12

1

3

19

11

34

16

17

33

67

1

1

4

1

7

2

3

5

12

Infanterie (Staf).......

1

2

5

2

10

2

4

6

16

Cavalerie (Staf)........

1

1

1

1

2

Trein...........

1

1

1

l

2

Vesting-Artillerie.......

1

2

5

8

-

4

4

12

Genie...........

1

2

8

6

5

4

9

15

7

29

44

19

99

31

53

84

183

5 SPERFORTEN.

5

3

5

5

10

Vesting-Artillerie.......

5

10

15

38

26

260

324

j

339

5

15

20

38

26

265

329

! 349

1 1

-ocr page 227-

258

270 270

258

-ocr page 228-

216

VKIJWILLIGERS.

Officieren.

Onderofficieren

en minderen.

O

a

lt;u

c

lt;D

CC

co

\'Ë

m

-

O 1

H

e-

O

é O

tc

a

e3

a

OJ

a;

E

es

N

e

O u

a) nu

a es

O

V agt; quot;-3 fl

£

CS bi

CS

O

H

O

s

E*

GARNIZOENEN.

Plaatselijke Staf........

_

4

4

8

8

2

1

3

8

8

11

4

2

5

11

8

8

19

MILITAIRE INRICHTINGEN.

Geneeskuncliire dienst......

8

18

11

37

118

118

155

1

3

9

13

42

21

64

127

140

Cavalerie (Staf)........

_

6

2

8

8

Vesting-Artillerie (Staf).....

7

9

9

25

10

|

5

15

40

16

30

29

75

; 176

23

69

268

343

BESCHIKBAAR.

1

10

6

17

__

_

17

Administratie.........

17

9

2fi

18

18

41

Geneeskundige dienst......

1

5

1!)

25

14

5

19

41

Infanterie (Staf)........

12

12

99

53

133

285

297

Marechaussee.........

4

3

7

32

7H

397

505

512

Cavalerie (Staf)........

2

3

4

9

9

6

32

47

56

Trein...........

2

2

6

10

10

Yesting-Artillerie.......

5

5

9

4

14

27

33

4

39

58

101

1S3

141

587

911

1012

-ocr page 229-

217

MILITIE.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

Totaal,

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

Minderen

Te zamen.

Officieren.

Onderofficieren-

Korporaals.

Minderen.

a S

cd N

O

EH

8 11

19

155 140

8 40

343

17 41 41 297 512 56 10 32

-

3

6

180

189

-

6

6

258

270

1012

3

i

6

180

189

6

0

258

M O

-ocr page 230-

218

VRIJWILLIGERS.

Onderofficieren en minderen.

Officieren.

O

2 es N

V

S

cS N

V

Eh

R E C A P I

| \'

Mobiele troepen........

7

84

238

455

784

1383

788

3411

5582

6366

Utiechtsche linie.......

1

37

132

181

351

660

353

694

1707

2058

Stelling van Amsterdam.....

1

33

130

158

329

599

312

643

1554

1876

Kustfronlen.........

-

20

56

86

162

336

167

386

889

1051

Militair Huis en Bureaux ....

7

29

44

19

99

31

53

84

183

Sperforten..........

5

15

20

38

26

265

329

349

Garnizoenen.........

4

2

S

11

8

8

19

Militaire Inrichtingen......

16

30

29

75

176

23

69

268

343

Beschikbaar.........

4

39

58

101

183

141

587

911

1012

16

227

676

1006

1925

3414

1810

6108

11332

13257

-ocr page 231-

219

M I L I T

I E.

Actief leger.

1ste Reserve.

2de Reserve.

a

Iotaal.

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

Officieren.

Onderofficieren.

Korporaals.

Minderen.

Te zamen.

Officieren.

Onderofficien

Korporaals.

Minderen.

8

©

s

ai

N ©

EH

T U

L A

T 1 E.

66

I

228

464

697

21938

23327

85

150

232

7039

7506

110

20S

328

10179

10831

58

1 I

127

267

396

12341

13131

40

82

\\i2

3787

4031

57

111

179

5472

5819

76

120

248

368

11546

122S2

36

74

112

3412

3634

52

98

102

4930

5248

51

67

i:i5

203

6361

6766

21

42

62

1910

2035

29

57

89

2703

2938

83

49

2

4

6

258

270

19

43

12

1

3

6

180

189

6

0

258

270

.7

544

1118

1670

52444

55776

182

351

534

16328

17395

254

480

704

23008

25100

-ocr page 232-
-ocr page 233-

221

Staat Za.

SAMENSTELLING

DER

HOOFDKWARTIEREN.

-ocr page 234-

222

STELLING-COMMANDANTEN en HOOFDKWARTIEREN.

GROEPSCOMMANDANTEN HOOFDKW ARTIE

KUST

Schout-bij-nacht te Nieuwediep.

Luitenant-Kolonel, Eerstaanwezend-Ingenieur te den Helder Schout-bij-Nacht te Hellevoetsluis met den Commandant van het Iste Bataljon, Iste Regiraeiit Vesting-Artillerie, als toegevoegde voor de artillerie. Luitenant-Kolonel der Genie, Commandant van het 3de Genie-Comuiaudement.

Nieuwediep.

Hellevoetsluis.

Kolonel van het Iste Regiment Vestirg-Artillerie.

Kolonel van het late Regiment Intauterie.


Generaal-Majoor te Amsterdam met den Luitenant- Amsterdam. Kolonel der Commissie vau proefneming, als toegevoegde voir de artillerie Kolonel der Genie, Commandant van het 2de Genie-Commandement

Generaal-Majoor te Utrecht, met den Luitenant-Kolonel der Artillerie-Schietschool, als toegevoegde voor de artillerie.

Kolonel der Genie, Commandant van het 1ste Genie-Commandement.

Dtrecht.

STELLING VAN

Kolonel van het Ilde Regiment Vesting-Artillerie.

Kolonel van het Ilde Regiment Infanterie

Kolonel van de Hoogere Krijgsschool.

Kolonel vau het lilde Regiment Infanterie.

Kolonel-Commandant van de Genietroepen.

Kolonel van het lilde Regiment Vesting-Artillerie.

UTRECHTSCHE

Kolonel van het Instructie-Bataljon. Kolonel van het IVde Regiment Infanterie.


Kolonel van het IVde Regiment Vesting-Artillerie.

Kolonel van de Koninklijke Militaire Academie.

Kolonel van het Vde Regiment Vesting-Anillerie.

Kolonel van het Vde Regiment Infanterie.

-ocr page 235-

223

E

EN

ISTE TOEGEVOEGDE OFFICIEREN

DER

REN.

INFANTERIK.

ARTILLERIE.

GENIE.

T

FRONT

E N.

r j

de» Helder.

Corainandant van het Iste eu 11de Bataljon, Iste Uegiineut.

Commandant van het Ilde Bataljon, Iste Regiment.

Luitenant, den Helder.

1

e. !

Hellevoetsluis.

Coimnandant van het lilde en IVde Bataljon, late Regiment.

Commandant van het lilde Bataljon, Iste Regiment

Kapitein Eerstaanwczend-lnge-nieur, Hellevoetsluis.

N

A Hl S T E

R D A M.

!?-

llpendam.

Commandant van het Iste Bataljon, 11de Kegiment.

Commandant van het 1ste Bataljon, 11de Regiment.

Majoor Eerstaanwezend-Inge-nieur, Amsterdam.

e

Zaaiidain.

Commandant van het 11de en lilde Bataljon, Ilde Regiment.

Commandant van het Ilde Bataljon, 11de Regiment.

Kapitein Eerstaanwezend-Inge-nieur, Punnerend.

Halfweg.

Commandant van het IVde Bataljon, 11de Regiment.

Commandant van het lilde Bataljon, 11de Regiment.

Majoor Eerstaanwezend-Inge-nieur, Haarlem.

e.

Sloten.

Commandant van het Iste en Ilde Bataljon, lilde Regiment.

Commandant van het Iste Bataljon, lilde Regiment.

Kapitein Eerstaanwezend-Inge-nienr, \'s Gravenhage.

Ouderkerk.

Commandant van het lilde Bataljon, lilde Regiment.

Commandant van het Ilde Bataljon, lilde Regiment.

Kapitein Eerstaanwezend-Inge-nienr, Nijmegen.

-

Diemerhrug.

Commandant van het IVde Bataljon, lilde Regiment.

Commandant van het lilde Bataljon, lilde Regiment.

Kapitein Ecrstaanwezend-Inge-nieur, Amersfoort.

E

LINIE.

Nieuweralu ifl.

Commandant van het Iste Bataljon, IVde Regiment.

Commandant van het Iste Bataljon, IVde Regiment.

Kapitein Eerstaanwezend-Inge-nieur. Assen.

Blauwkapel.

Commandant van het Ilde Bataljon, IVde Regiment.

Commandant van het Ilde Bataljon, IVde Regiment.

Kapitein Eerstaanwezend-Inge-nieur, Zutphen.

Lunetteu.

Commandant van het lilde en IVde Bataljon, IVde Regiment.

Commandant van het lilde Bataljon, IVde Regiment.

Kapitein Eerstaanwezend-Inge-nieur, Arnhem.

Vreeswijk.

Commandant van het Iste en 11de Bataljon, Vde Regiment.

Commandant van het Iste Bataljon, Vde Regiment.

Kapitein Eerstaanwezend-Inge-nieur, Breda.

Gorinchem.

Commandant van het lilde Bataljon, Vde Regiment.

Commandant van het Ilde Bataljon, Vde Regiment.

Majoor Eerstaanwezaad-Inge-nieur, Gorinchem.

Woudriehem.

Commandant van het IVde Bataljon, Vde Regiment.

Commandant van het lilde Bataljon, Vde Regiment.

Kapitein Eerstaanwezend-Inge-nieur, Bergen op Zoom.

-ocr page 236-
-ocr page 237-
-ocr page 238-
-ocr page 239-
-ocr page 240-